Tampere tiennäyttäjänä

Kirjallisuus ja kirjastot tukevat suomalaisuutta ja suomen kieltä.

Tampereen kaupunki nimesi uuden kirjastoautonsa Kustaa III:n mukaan KUSTAAKSI. Kustaa tulee Roosan seuralaiseksi.
391
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tampereen kaupunki nimesi uuden kirjastoautonsa KUSTAAKSI siksi, että pääkirjasto joutui sulkemaan kirjojen palautuslaatikkonsa tuon asian vuoksi eli siksi, että iltaisin ja viikonloppuisin palautetut kirjat kasteltiin luukun kautta tuolla "vaarallisella" kemikaalilla.

Äänestä

Gustaf nimisiä kirjastobusseja edes Närpiössä ei Ålandissa EIKÄ EDES RUOTSISSA.

No onneksi ei nimi ole sentään Lenin, vaikka Tampereella onkin toinen maailman kahdesta Lenin -museosta.

Äänestä

Kuinkahan monta kirjaa tai edes kirjettä kuningas Kustaa III kirjoitti SUOMEN KIELELLÄ?

Onko niitä ainattavissa ko. autossa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tosi suomalaista kirjoitti:

Kirjallisuus ja kirjastot tukevat suomalaisuutta ja suomen kieltä.

Tampereen kaupunki nimesi uuden kirjastoautonsa Kustaa III:n mukaan KUSTAAKSI. Kustaa tulee Roosan seuralaiseksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu