Todella vaikea tilanne. Ollaan jo pitkään jännitety, että miehen veli vaimoineen pyytää tulevan lapsensa kummiksi. Emme ole juuri tekemisissä, vaikka aivan vierekkäisillä paikkakunnilla asutaankin. Veljen vaimo on vaan todella perhekeskeinen ja haluaa että miehensäkin on.
No nyt sitten kysyivät kummeiksi. Olen jo sanonut miehelleni etten halua tehtävään kun en tunne koko ihmisiä. Mieskään ei tehtävästä innostu, mutta ei todennäköisesti uskalla kieltäytyäkään. Todella hankala tilanne. Mutta jos he kerran kysyivät tehtävään miestäni, ei kai voi olettaa kutsun koskevan automaattisesti myös minua.
Tiedän jo nyt, että mieheni suostuu tehtävään vain velvollisuudesta eikä tule sitä mitenkään vaalimaan. Hänellä on jo toinen sisarensa kummilapsi, eikä tämänkään elämä ole kiinnostanut koskaan muuten kuin synttäri- ja joululahjavelvollisuuksien osalta. Ja nämäkin muistamiset olen joutunut usein minä järkkäämään.
En siis todellakaan haluaisi itse lähteä enään mukaan yhteenkään yhden tekevään virkaan. Eri asia olisi jos pyydettäisiin kummiksi oikeasti läheisen ihmisen lapselle. Mutta muodollisuussyistä minusta ei ainakaan ole enää ottamaan osaa moiseen teatteriin.
kummivelvollisuudesta
7
929
Vastaukset
- gul,jh.j.
lapsen parasta ajtelle, kieltäydy kummin tehtävästä. Eikö lapsella ole sinun mielestä oikeus edes mahdollisuuten saada hyvä kummi? Tuon voit todeta perusteluksikin lapsen vanhemmille, että olette tuleet siihen tulokseen aikaisemman kokemuksen perusteella ensimmäisestä kummilapsesta, että teiltä ei se homma oikein suju ja, että lapselle olisi parempi jos löytyisi aktiivisemmat kummit.
- Joulupukkiko
Mihinkä niitä kummeja nykyään tarvitaan kun ei kummiuden merkitys ole enään uskonnollisten arvojen opettaminen? Eikö sen luulisi olevan enemmänkin kiusallista velvoittaa joku ulkopuolinen muistamaan kakaraansa lahjoilla? Pidän sitä kerjäämisenä!
- Yx Kummisetä
Kummiksi pyydetään, ei määrätä. Ja silloin voi myös kieltäytyä.
Kummiushan on nykyään vain muodollisuus. Aiemminhan tuo tarkoitti sitä, että kummi hoitaa muksun, jos vanhemmille jotain käy. Nykyään taitaa kyllä sossu ja lastensuojelu ottaa sen roolin.
Aika monet vanhemmat tuntuvat ajattelevat, että kummit toimivat tuon kummi-nimen latinalaisen version (sponsor) periaatteella ja kiikuttavat muksua jos johonkin landiaan ja kesälomilla mukanaan ja juoksevat rahapussi levällään tämän perässä. Käyhän sekin, jos kummi niin haluaa, mutta pakko ei ole.
Meillä ei ole suvussa tehty tuosta kummiudesta sen suurempaa numeroa. Kummilasta moikataan, jos satutaan käymään kylässä. Otetaan mukaan jonnekin, jos se sattuu sopimaan.
Sitäpaitsi. Kummeja ei voi erottaa, mutta kummeja voi lisätä tietyissä tilanteissa myöhemminkin. - ollut :)
Olimme mieheni kanssa samassa tilanteessa kuukausi sitten. Kyselin täältä apua, ja eräs äiti vastasi minulle suurin piirtein näin.
Vaikka emme ole tekemisissä mieheni ja hänen avopuolison kanssa, niin mikä estää meitä olemassa mukana kummilapsen elämässä. Juuri te kaksi olette valittu ehkä sillä ajatuksella, että jos lapsen vanhemmille tapahtuisi jotain, he haluaisivat teidät lapsen huoltajaksi.
Me itse otimme kummiuden vastaan (pitkän mietinnän jälkeen). Ja kunhan lapsi vain vähän kasvaa, aiomme hakea hänet esim. meille tai menemme yhdessä jonnekkin kivaan paikkaa, esim pulkkamäkeen.. tms. Ei vanhempien kanssa tarvitse olla tekemisissä, mutta kummilapseen voi kuitenkin pitää yhteyttä :)- edellinen kirjoittaj
siis kyseessä oli mieheni veli ja hänen avopuoliso. Veli-sana oli hävinnyt jonnekkin.
- kummix4
Itselläni on kummilapsia 4. Ihania kummilapsia kaikki.mutta yhden kanssa emme ole hänen äidin takia saaneet minkäänlaista yhteyttä.
Vaikeuksista olen oppinut sen,että osaan sanoa EI.
Ilmoitin jo monelle kaverille/ystävälle että en ole käytössä kummiksi.Meillä kummilapsi kiintiö täysi.
Miusta on ihan fiksua sanoa suoraan,että nyt ei sovi.Ei tarvitse perustella.
Nimittäin on lapsen kannalta inhottavaa jos kummit eivät pidä yhtä...ei ne lahjapaketit sitten kuitenkaan paljon lämmitä...vaan se yhteys olisi paljon parempaa. - huhtimami
missään nimessä suostuko kummeiksi velvollisuudesta! Siitä ei ole kenellekään mitään iloa - päinvastoin harmia vaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 262514
Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo772296Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv572294Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m161979- 841749
En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk71469Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍301368Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä141244- 41093
Se on siinä
Jami kun vielä loppuu niin Lappajärvellä ei oo yhtään mitään toimintaa.Purkamista piisaa kymmenen vuoden ajalle.Maakunna32937