Onko joku joskus nähnyt/kuullut kenenkään 20-30-vuotiaan ei-suomenruotsalaisen harrastavan ns. pohjoismaista yhteistyötä RUOTSIKSI? Omat havaintoni omat sellaiset, että nuoret aikuiset hoitavat sekä työhön että vapaa-aikaan liittyvät yhteydet englanniksi. Miten tilanne muuttuisi, jos pakkoruotsia lisätään? Tuskin mitenkään. Kun toimiva yhteistyökieli on olemassa, miksi sitä pitäisi muuttaa ja samalla antaa esim. Baltian maille viesti, että tämä kuppikunta ei ole teille tarkoitettu ollenkaan.
pohjoismaisen yhteistyön kieli
ja vi kan
43559
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 43
Vanhimmat
Minä hoidan päivittäin pohjoismaista yhteistyötä ruotsiksi.
Aina kun pidän yhteyttä kansainvälisten yhtiöiden norjalais-, ruotsalais- tai tanskalaisosastojen kanssa.
Helpottaa myös osata nepalia, jos pitää yhteyttä nepalilaisen yrityksen kanssa. Se ei kuitenkaan ole pätevä syy Suomen pakkonepalitukseen ja että kaikkien pitäisi opiskella kouluissa nepalia.
helpottaako?
Tanskalaiset vihaavat ruotsia kielenä ja jos eivät vihaa, niin eivät pidä lainkaan.
Paljonko ovat yhtiönne tanskalais- ja norjalaisvieraat vähentyneet itespäisen ruotsinpuhumismölöytesi takia?
Ei yhtään, koska valehtelit ja olet hoitanut asiasi englanniksi.
Työkaverini on joskus asunut Ruotsissa ja puhuu sujuvaa ruotsia. Pari ruotsalaista laitevalmistajan edustajaa oli käymässä ja kaverini jutteli heille tietenkin ruotsiksi, koska osaa sitä paljon paremmin kuin englantia. Hän kertoi ruotsalaisten juttujen välillä vahingossa lipsuneen hetkittäin englannin puolelle. Ruotsalaisten englantiin taipuminen ei todellakaan johtunut siitä että kaverini ruotsi olisi ollut huonoa, vaan naapurin pojat tunsivat olevansa ulkomailla ja luonnostaan pyrkivät automaattisesti käyttämään kieltä mikä heille oli vieraassa maassa tuttua.
Siksi et mitään tiedäkään. Oma ongelmasi.
muuta kuin 10 miljoonan puhumaa kääpiökieltä nimeltä ruotsi niin ei sitä todellakaan paljoa osaa.
Ruotsia ymmärtää n. 25 miljoonaa ihmistä maailmassa (EU:n kielitutkimus). Suomea ymmärtää n. 5 miljoonaa suomalaista, sillä muut kuin suomalaiset eivät juuri suomea ymmärrä.
Kumpi, suomi vai ruotsi, nyt onkaan kääpiökieli? Entä kumpi kieli takaa sukurutsauksen, kun voi vain kommunikoida samanveristen kanssa?
Suomessa ruotsia ymmärtää 300 000 ihmistä (melkein). Tosin en kyllä enää laske Ahnemaata osaksi Suomea.
KÄYTÄN SVAHILIA SOMUJEN KANSSA T Y Ö A S I O I S S A.
Maailmassa on 6 miljardia ihmistä. Laskeppa kuinka paljon 25 miljoonaa siitä on.
"Ymmärtää" ja "puhua" ovat hieman eri asioita. Te svekot helposti laskette norjalaiset ja tanskalaiset mukaan mahtavaan ruotsinkieliseen yhteisöönne, mutta totuus on toisenlainen. Kommunikointivaikeudet ovat todellisia ja siksi skandinaavienkin kesken käytetään paljon englantia. Tätä eivät sasit ja lipposet suostu ymmärtämään. Vaan mitäpä voi edes odottaa henkilöltä, jonka mielestä pakkoruotsin perusteluksi riittää se, että ruosinkieliset dekkarit on jänniä.
Pohjoismaiden "mahtavuus" nähtiin kyllä toisen maailmansodan aikana. Saksa yhdessä päivässä miehitti koko Tanskan. Siinä mahtavuutta kerrakseen. hehehehe
että se on 500% enemmän kuin suomea ymmärtävien osuus. Menikö oikein?
Aina puhumme englantia, myös ruotsalaisten kanssa.
ruotsia ei ole tarvinnut tosiaan koskaan työelämässä (20v) . Ja todella isoissa kansainvälisissä firmoissa on tullut oltua..
älyllistä epärehellisyyttä laskea ruotsin kieleksi norja, tanska, islanti ja ties vaikka fääri, koska ne sattuvat olemaan sukulaiskieliä, mutta kukaan kielitutkija ei vakavissaan menisi väittämään, että kyse on samoista kielistä eihän espanja, italia ja portugalikaan ole sama kieli, vaikka ne ovatkin läheistä sukua keskenään.Samalla tavalla voisi väittää, että suomi ja viro ovat sama kieli, koska ne ovat kielisukulaisia.
etkä osaa. Voi rassukkaa.
Minä osaan sekä suomea, että viroa. Lisäksi kommunikoin Pohjoismaissa ruotsiksi ja ymmärrän sekä norjaa että tanskaa. Voin kokemuksesta sanoa, että virolla ja suomella ei ole mitään tekemistä keskenään jos vertailuparit ovat ruotsi, norja ja tanska. Suomenkielinen ei ymmärrä viroa edes pienen harjoittelun jälkeen. Ruotsinkielinen saa hyvin selkoa norjasta ja tanskasta harjoiteltuaan edes vähän (Muutamaa sanomalehteä lukemalla pääsee jo pitkälle).
kun ei osaa. Ruotsalaisten kanssa puhun aina ruotsia, silloin kun ruotsia taitamattomat ovat häipänneet - joskus vaikka ne pyörisivät ympärilläkin. Firman kansainvälisyys ja koko lienee samaa luokkaa. Yritä arvata, onko korkeatasoisia palveluja myytäessä hyötyä paikallisen kielen osaamisesta vai ei? Entä projektien toteuttamisessa? Ethän sinä tiedä, kun et osaa, joten joudut tyytymään osaasi.
Taidat olla myymässä närpiön tomaatteja, muualla ei enää ruotsi ole busineskieli.
ruotsi ei tosiaan ole mikään kansainvälisen busineksen alue...
asioiden vääristelyä ilman todisteita, koska ruotsi, norja, tanska ja islanti ovat eri kieliä.Ruotsinkielinen voikin saada selvää harjoittelun jälkeen ainakin norjasta ja tanskasta, mutta suomea äidinkielenään puhuva henkilö, joka on koulu -ja virkamiesruotsinsa opiskellut ei todellakaan ymmärrä oppimansa suomenruotsin avulla automaattisesti norjaa tai tanskaa islannista nyt puhumattakaan.On täysin naurettavaa verrata suomea äidinkielenään puhuvaa henkilöä ja ruotsinkielistä keskenään, koska lähtökohdat ovat aivan erilaiset.Suomenkielisten koululaisten
pakkoruotsille ei ole edelleenkään mitään kunnon perusteita, koska pohjoismaisessa yhteistyössä käytetään entistä enemmän englantia nykyään.RKP-henkinen propaganda ei uppoa enää 2000-luvlla
suomalaisiin.
niin hyvin ruotsin lisäksi myös norjaa ja tanskaa niin käännäpä seuraavat uutiset sujuvalle suomenkielelle, jotta mekin uskomme, että osaat kyseisiä kieliä etkä ole vain suunpieksäjä kuten
suurin osa svekoista.
http://epn.dk/international/article1976886.ece
http://www.aftenposten.no/nyheter/uriks/article3512159.ece
Laskutaitosi ei riittänyt.
Kyllä se vaan on englanti käyttökieli ulkomailla asioitaessa. Urani aikana en ole tarvinnut kertaakaan ruotsia edes asioitaessa yhtiömme Ruotsalaisen pääkonttorin kanssa. Kuinka ollakaan, konsernin kieli on englanti vaikka yhtiön kotipaikka on Ruotsissa!
Maanmiehen typeryys saattaa sattua sekin. Todistit kuitenkin, ettei ruotsin kieli kaipaa suojelua ainakaan suomalaisten varoilla toteutettuna. Sukurutsaa esiintyykin eniten Pohjanlahden ja suomenkielisten asuttaman alueen välisellä eristäytyneellä kaistaleella, eikä siihen juuri vaikuta lahden toisella puolella puhuttava kieli. Olen itse äidinkieleltäni suomenkielinen, vaimoni ei, mutta me emme aluksi keskustelleet ruotsiksi.
nyt tämä kaikkien kalkkylaattorien kauhu antoi tuomionsa. Luonnollisesti ilman perustetta, kuten kunnon netti fennon kuuluukin.
koskaan suomea? Voisit sitä kautta pähkäillä, onko kielten osaamisesta hyötyä vai ei?
Nimittely onnistuu sinulta niin hienosti ja nopeasti, että on syytä epäillä, että kielitaitosi on huomattu siinä kansainvälisessä jättiyrityksessä jossa _olit_ töissä? Taisi tulla mononkuva perseeseen tuollaiselle?
kyseisten kielten kanssa? Kuten huomaat, minulla ei ole suurempia vaikeuksia ilmaista itseäni suomeksi. Puhun myös sujuvaa ruotsia. Norja ja tanska sujuvat leikiten ruotsinkielen osaamisen perusteella. Jonkun toisen linkittämät norjankieliset uutiset ymmärrän edelleen paremmin kuin vironkielisiä uutisia, vaikka olen opiskellut viroa ja osaan suomea. Kykenen kommunikoimaan viroksi ja lukemaan virolaislehtiä.
Sinä et ymmärrä tanskaa, etkä norjaa ja syytät siitä kouluruotsia. Mitä jos syyttäisit itseäsi, asenneongelmaasi ja laiskuuttasi, sillä ethän sinä osaa ruotsiakaan?
Voitko antaa linkin tutkimukseen?
Ei voi pitää paikkaansa tämä luku.
Ei kai ne laske suomalaisia ruotsinkielen taitoisiksi? Se nyt vielä puuttuisi!
Siis uusi syy muuttaa kielilakia ja lopettaa pakkruotsi.
Päinvastoin vastuut painaa ja laajenee, alaisena on monta svens-talande, jotka puhuvat huolella Suomea ja englantia !! ruotsin kieli on pannassa, tietävät asenteeni.
Venäjän taitoisia palkattaisiin töihin, muttei löydy mistään, kun taitajat viedään käsistä..
25 miljoonaa on 5 miljoonaan verrattuna 20 miljoonaa eli 400% ENEMMÄN.
on siis se että ruotsinkielisiä on maapallolla 400% enemmän kuin suomenkielisiä. Tällähän tämä lilliputtikeskustelu näppärästi ratkesikin, eikö vain?
"Ja todella isoissa kansainvälisissä firmoissa on tullut oltua.. " Niinpä niin, vierailijan lipuke rinnuksissa :DD
Asenteesikin tiedetään. Se on hyvä sillä yleensä kansainvälisten jättifirmojen HR toiminta lemppa moiset mäkeen alle kuuden kuukauden aikana. Niin ainakin meillä tehdään. No mercy for junts!
Venäjän kieltä ymmärtää arviolta 275 miljoonaa ihmistä ja se on myös naapurimaa, joten onko tässä nyt tullut todistettua jotain? Koetas nyt laskea paljonko enemmän on 275 miljoonaa verrattuna 25 miljoonaan. Olisiko prosentteina iso ja hyvin pyöreä luku?
mielestäsi vaihtaa venäjään? Olisi aika tehdä Junttilandialle jotain radikaalia, kun näin älyvapaita juttuja sinkoilee sieltä simona, aamuin, illoin ja öinkin.
Ei osata matematiikkaa eikä näköjään ymmärretä vihjeitäkään. Suomi on Suomen kieli!
Täysin turha kääpiökieli, jota osaa kourallinen eskimoita? Nekin molottavat sitä vähän miten sattuu.
Omasta mielestäni Ruotsinkieli on aivan turha kieli joten en ole edes opetellut sitä.
Mutta miksi sinä käytät eskimoiden kääpiökieltä jos se on mielestäsi aivan turha kieli? Joku ei siis oikein stemmaa kirjoituksissasi ja teoissasi:):)
mutta kun sinä et laiskuuttasi sitä ymmärrä, kirjoitan suomeksi.
Ne jotka osaavat, tekevät mitä haluavat - aivan kuten minä nyt.
tosiaan aika tehdä objektiivinen tutkimus siitä, kuinka moni suomenkielinen tarvitsee työelämässä ruotsia.
OPH tietää, että Suomessa tarvitaan ruotsia, koska laki sanoo niin.
Tuntijakotyöryhmän kokous 20.1.2010
Toinen kotimainen kieli (pdf)
Opetusneuvos Kalevi Pohjala, Opetushallitus
Opetusneuvos Erik Geber, Opetushallitus
http://www.oph.fi/hankkeet/perusopetuksen_yleisten_tavoitteiden_ja_tuntijaon_uudistaminen/kokousmateriaalit
Lueskelin OPHn muistioita ruotsin opetuksen tarpeellisuudesta ja tuloksista.
Suututti, perkele!, kun väitettiin että pakkoruotsin opetus on välttämätöntä kahdesta syystä:
1 Suomen kaksikielisyys ja 2 Pohjoismaiset yhteydet
Molemmat syyt ovat perusteettomia:
1 Suomi ei ole oikeasti kaksikielinen, vaan harvinaisen yksikielinen maa, jopa enemmän yksikielinen kuin Ruotsi
2 Pohjoismaisten yhteksien takia suomenkielisille ei pidä tuputtaa pakkoruotsia, kuten ruotsalaisille tai ahvenanmaalaisille ei tuputeta pakkosuomeakaan pohjoismaisten yhteyksien takia. Jos pohjoismaisuus ei sisällä suomenkielisyyttä, suomenkielisten ei pidä tyrkyttäytyä sellaisiin yhteyksiin, koska se on suomenkielisiä loukkavaa ja alistavaa.
jota kukaan ei jaksa lukea loppuun. Opettele ensihätään jokin kieli jolla kykenet kommunikoimaan ihmisten kanssa.
Hei Schweindeutch
Onko Suomi sinun mielestäsi oikeasti kaksikielinen? Pyydän että esität faktoja, etkä vetoa lakipykäliin.
Pitääkö sinun mielestäsi suomenkielisten opiskella ruotsia pohjoismaisten yhteyksien takia?
Entä miksi ahvenanmaalaisten ja ruotsalaisten ei kuitenkaan tarvitse opiskella suomea pohjoismaisten yhteyksien takia?
"SchweinendeutSch"?
edes jokin kieli ja kommunikoikaa sillä.