Raskaan kaluston katsastus

katsastettava

raskaalla kalustolla, rekoilla ja kuorma-autoilla tulee niin paljon kilometrejä vuodessa mittariin että kannattaisikohan katsastusväliä tihentää esim. 1v/100.000km. Jos esim. rekasta irtoaa pyörä kesken ajon on jälki rumaa:
http://www.savonsanomat.fi/uutiset/savo/rekan-irronnut-rengas-rikkoi-auton/531896

Henkilöautojen katsastus suurennuslasin kanssa on säälittävää näpertelyä siihen verrattuna mitä rekka-autojen massiivisten osien irtoaminen saa aikaan.

9

921

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyyses

      Pyöränpulttejako ne siellä sitten 100tkm välein kattelisivat?

      Muutenkin aavistuksen erikoinen väite, että rekka-autoista irtoaisi jotenkin vaarallisempia osia kuin henkilöautoista. Mahdollista se on, kumminkin päin.. Itselleni on aivan sama irtoaako 80 km/h henkilöautosta vai kuorma-autosta rengas päin omaa näköä.. Siis aivan sama. Kummassakin pitäisi hengestään päästä, ellei renkaan vauhti ole ehtinyt hidastua.

      Tai on aivan sama hajoaako kuorma-auton vai henkilöauton etupään ripustukset, ja ajoneuvo syöksyy 80 km/h päin pyöräilijää. Tietty makuasioista ei kannata kinastella, mutta hengestään pitäisi pyöräilijän jälleen päästä.

      • katsastettava

        no lopettakaa sitten se raskaan kaluston katsastus kokonaan ja ruetkaa syynäämään henkilöautoja nanometrin tarkkuudella. Saatanan vastaanväittäjät...


      • Katsastettu
        katsastettava kirjoitti:

        no lopettakaa sitten se raskaan kaluston katsastus kokonaan ja ruetkaa syynäämään henkilöautoja nanometrin tarkkuudella. Saatanan vastaanväittäjät...

        Olet täällä vaatimassa lisää kustannuksia autoilijoille. Eiköhän nyt jo syynäillä kaikkea ihan tarpeeksi ja maksella ihan riittävästi katsastuksista!? Työnnä se nanometri perseeseesi!


    • utelias ölli

      viisas taidat olla, ihan insinööriainesta.

      • EU:ssa

        Tuossa jutussa olevasta kuorma-autosta ei pyöränpultit auenneet vaan koko levypyörän ja laakeroinnin osa irtosi laakerin rikkoontumisen vuoksi. Näitä sattuu muutama kymmenen vuosittain teillämme. Siihen ei katsastus auta, vaan tarkempi kaluston huoltaminen. Laakerit eivät aina kestä niiden laskettua kestoikää joten vahinkoja sattuu, vaikka perävaunuissakin on kilomerimittarit huoltoa varten.

        Tuohon pyöränpulttien irtoamiseen kyllä olisi mahdollista keksiä keinoja jos muut kuin alkuperäiset autonvlmistajan osat kelpuutettaisiin. Muutama vuosi sitten joku keksi huomattavasti paremman mekanismin kiinniykseen, vaan sepä ei AKE:lle kelvannut. Näin jäykkää on meillä Suomessa turvallisuutta ylläpivä toimintakin, vaikka selviä vaaratilanteitakin on ollut ja henkiäkin on menetetty näissä tapaturmissa.


      • fessess
        EU:ssa kirjoitti:

        Tuossa jutussa olevasta kuorma-autosta ei pyöränpultit auenneet vaan koko levypyörän ja laakeroinnin osa irtosi laakerin rikkoontumisen vuoksi. Näitä sattuu muutama kymmenen vuosittain teillämme. Siihen ei katsastus auta, vaan tarkempi kaluston huoltaminen. Laakerit eivät aina kestä niiden laskettua kestoikää joten vahinkoja sattuu, vaikka perävaunuissakin on kilomerimittarit huoltoa varten.

        Tuohon pyöränpulttien irtoamiseen kyllä olisi mahdollista keksiä keinoja jos muut kuin alkuperäiset autonvlmistajan osat kelpuutettaisiin. Muutama vuosi sitten joku keksi huomattavasti paremman mekanismin kiinniykseen, vaan sepä ei AKE:lle kelvannut. Näin jäykkää on meillä Suomessa turvallisuutta ylläpivä toimintakin, vaikka selviä vaaratilanteitakin on ollut ja henkiäkin on menetetty näissä tapaturmissa.

        Kahteen pyöränpulttiin nuolet, mitkä osoittavat toisaan vasten.. Kunhan kuski silloin tällöin katsoo, että nuolet kohdakkain, tietää hän silloin, että pyöränpultit eivät ole löystyneet.. Mutta mutta, missä asiassa ei silti aina välillä jotain odottamatonta sattuisi.


    • katsastettava

      Eskolta lähti polkupyörästä etupyörä ja Esko kuoli. Polkupyörien saaminen vuosikatsastuksen piiriin toisi katsastusyrittäjille paljon kaivattua lisätolloa ja kansalaisten turvallisuus kasvaisi todella merkittäväksi.

      Henkilöautojen katsastus suurennuslasin kanssa on säälittävää näpertelyä siihen verrattuna mitä polkupyörän osien irtoaminen sai Eskolle aikaan.

      • Anonyymi

        "Eskolta lähti polkupyörästä etupyörä ja Esko kuoli. Polkupyörien saaminen vuosikatsastuksen piiriin toisi katsastusyrittäjille paljon kaivattua lisätolloa ja kansalaisten turvallisuus kasvaisi todella merkittäväksi.

        Henkilöautojen katsastus suurennuslasin kanssa on säälittävää näpertelyä siihen verrattuna mitä polkupyörän osien irtoaminen sai Eskolle aikaan."

        Siis tuo nyt on vielä pientä! Matti kaahasi rattikelkalla mäkeä alas 5 kilometriä tunnissa, no ratti jäi käteen ja Matti ajoi puuhun! Ja on nyt kotiarestissa ainakin tunnin! Kuinka vaarallista! Miksei rattikelkkoja katsasteta? Tuossakin Matin pikkusisko menetti yöunensa, koska ei päässytkään mäkeen, kun rattikelkka meni rikki! Katsastamalla tämäkin surullinen tapaus olisi voitu estää! Joten polkupyörien katsastus rattikelkkoihin verrattuna on näpertelyä. Rattikelkoilla lasketaan kuitenkin koko talvi, eikä niissä ole edes trippimittaria, joista voisi katsoa huollon tarpeen! Kyllä rattikelkan ostanut Sven-setä on nyt todella vihainen! Rattikelkkoihin katsastus ja heti!!!


    • Anonyymi

      Oho

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      145
      3925
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      9
      3362
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      46
      2923
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      12
      2842
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      142
      2503
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      50
      2154
    7. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      16
      1368
    8. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      99
      1345
    9. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      63
      1294
    10. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      80
      1156
    Aihe