Työttömät kertsareihin?

Adadasakäämä

Huolettaa tuo velipoika...

Työttömänä notkuu ja eikä juuri kiinnostakaan töitä löytää...

Saisi edes kutsun kertausharjoituksiin, niin saisi perseensä ylös sohvalta. Tienaisi edes päivärahan verran.

Miten olisi lakimuutos: velvoitus kertsareihin siinä vaiheessa kun putoaa ansiosidonnaiselta eikä töitä löydy?

5

689

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • å09 b

      se taas täällä surkeine yrityksineen mellastaa.

      • voemuna

        Tuo ei vissiin ole pahemmin intissä käynyt, kun kertausharjoituksia muille tyrkyttää. Intti on kuule maailman vittumaisin paikka n. 95% intin käyneistä. Eikä sinne halua välttämättä lähteä enää koko loppu elämänsä aikana uudelleen. Mieluummin notkuisin koko loppuelämäni työttömänä kuin lähtisin sinne itsekeskeisten ja munattomien kanssa leikkimään jotain roolileikkiä. (Katsotaan asiaa uudelleen sitten viisikymppisenä jos ei ole muuta tekemistä)


      • YKT
        voemuna kirjoitti:

        Tuo ei vissiin ole pahemmin intissä käynyt, kun kertausharjoituksia muille tyrkyttää. Intti on kuule maailman vittumaisin paikka n. 95% intin käyneistä. Eikä sinne halua välttämättä lähteä enää koko loppu elämänsä aikana uudelleen. Mieluummin notkuisin koko loppuelämäni työttömänä kuin lähtisin sinne itsekeskeisten ja munattomien kanssa leikkimään jotain roolileikkiä. (Katsotaan asiaa uudelleen sitten viisikymppisenä jos ei ole muuta tekemistä)

        Sinänsä koko armeija-aika oli sellaista, ettei sitä enää uudestan koskaan halua kokea. Vieläkin toistakymmentä vuotta armeijan päättymisen jälkeen armeijamuistot ovat lähinnä ankean tympäiseviä.
        Jos kertauskutsu tulee, niin kaikkeni teen, jotta ei tarvitse osallistua.


    • Valvontaviranomainen

      Toiveesi on toteutunut.

      Lähetimme veljellesi tänään kutsun kertausharjoituksiin. Palvelukseenastuminen on heti huomenna.

      Kiitos valppaudestanne, kansalainen!

      • Res. ylil.

        Puolustusvoimien pitäisi ehdottomasti perustaa vihjenettisivusto, mihin kunnon kansalaiset voisivat vasikoida lusmuista työttömistä. Nämä voitaisiin sitten komentaa työvelvollisiksi johonkin, esimerkiksi siivoamaan Ilkka Kanervan synttärijuhlien jälkeen kokaiinipölyjä vessoista tai asentamaan Marja Tiuralle uusia pesukoneita.

        Turha sitä sotaa on harjoitella. Me ollaan hävitty se jo.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2300
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      26
      954
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      902
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      568
      830
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      728
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      670
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      25
      624
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      64
      606
    Aihe