Subaru on riisikuppi jatkuvalla nelivedolla. Hyvä traktori kun jaksaa puskea hankeen.. matka-ajossa täysin paska.
PLUSSIA:
- Jaksaa puskea hankeen
MIINUKSIA
- Nokiboxerilla et saa 15 asteen pakkasessa ikkunoita oikein sulaksi, koska saat ajaa ensin 30 kilometria ennen kuin alkaa hytti lämmetä
- Matka-ajossa hyvin epämukava jousituksen ja penkkien vuoksi
- Äänentoistolaitteet ovat ALA-ARVOISET
- Muovinen ratti ja sisusta halvan tuntuinen
- Subarukuskien suhtautuminen liikenteessä aivan kuin se olisi jokin rallikilpailu on varsinkin näin talvella aika vaarallista
Yleisesti ottaen teinipojille vähän kalliimpi nelivetoriisikuppi, jossa radioantenni on asennettu takaikkunaan. Ei muuta.
PLUSSIA:
- Jaksaa puskea hankeen
MIINUKSIA
- Nokiboxerilla et saa 15 asteen pakkasessa ikkunoita oikein sulaksi, koska saat ajaa ensin 30 kilometria ennen kuin alkaa hytti lämmetä
- Matka-ajossa hyvin epämukava jousituksen ja penkkien vuoksi
- Äänentoistolaitteet ovat ALA-ARVOISET
- Muovinen ratti ja sisusta halvan tuntuinen
- Subarukuskien suhtautuminen liikenteessä aivan kuin se olisi jokin rallikilpailu on varsinkin näin talvella aika vaarallista
Yleisesti ottaen teinipojille vähän kalliimpi nelivetoriisikuppi, jossa radioantenni on asennettu takaikkunaan. Ei muuta.
Vastaukset 43
Vanhimmat
Toivottavasti olet kyseisellä merkillä ajanut niin paljon, että voit seistä sanojesi takana. Jokaisella on mielipiteensä ja niitä saakin olla. Jos odotat kovasti saavasi kannanottoja viestiisi niin tällä palstalla on kuitenkin pääasiassa autoonsa tyytyväisiä kuskeja eikä jakseta tuollaisesta provosta kamalasti innostua.
Hyvä, että olet tyytyväinen chrysleriin, itse en kyseistä autoa ostaisi, mutta niinkuin sanottu, jokaisella on oikeus mielipiteisiinsä.
Mukavia ajokilometrejä!
PS. eiköhän tuolta teiltä löydä kaikenlaisia suhareita merkistä riippumatta, jotka kuvittelevat ajotaidoistaan muuta kuin todellisuudessa ovat, ei siihen alle subarua tarvita.
jenkkipaskallako ajat? Voi vittu mikä ääliö! Taisi olla juuri rysleri mikä oli aamun lehdessä jossakin katsastustestissä joukon viimeinen, eli paskin auto. Taitaa sua vituttaa niin kovasti että täytyy tänne parempilaatuisten autojen palstalle tulla kirjoitteleen tyhmyyksiä.
ostaa Chrysleriä vaan ostin Subarun diesel Outbackin.
Eipä käynyt kyllä mielen vieressäkään Chrysleri, tuo kaikkien talvi- ja laatuautojen äiti. :)
Noo.. Taisi olla 300C vähän liian kallis sun lompakollesi, poika.
Tuo Noki-Outback tarjoaa 5 asteen pakkasessa ensimmäiset 25 kilometriä kylmää kyytiä. Sit rupee hönkimään haileaa kullinhajuista ilmaa. Kyyti on aikamoista pomppimista ja ääni kuin traktorista. Varsinkin dieselin vääntöpiikit ovat kiihdytyksessä aivan perseestä: Selkä penkkiin, naama kojelautaan, selkä penkkiin, naama kojelautaan..
5.7 V8 300C:llä taas kiihdyttäessä nopeuden kasvu on tasaista vaikka 275 km/h asti :). No. Näitä kahta on turha verrata keskenään koska Subaru on riisikuppi ja 300C taas auto!
kiihtyminen tuolla kaikkien 16-vuotiaiden tuoveunikoneella mielikuvituksen tuotetta. Näillä keleillä se ei lähde liikkeelle itse asiassa lainkaan.
Ja mitä hintaan tulee, eihän noita 5,7 litraisia kolmesatasia ole uutena myyty enää vuosiin. Kun edes ääliöt ei niitä osta. Vai?
Ei kai sun naapurilla tai työkaverilla ole Diesel- Subaru?
Olikos se sun Crysleri 300c siinä Kellokosken tiellä Järvenpäässä? Nesteet ulkona paukkupakkasilla. Tuossa kolme viikkoa sitten. Siinä Mäkelän koneen kohdalla, joka myy Mitzua ja Skodaa...Taisi olla. Kummasti sellainen motivoi koe-ajoihin...vai mitä?
Chryslereissa on moottoriremontti juuri tehty, kun niitä myydään käytettynä ja sata tonnia mittarissa?? Monesti annetaan kolmen kuukauden takuukin!! Sen verran on tullut autoja katseltua ja kyseltyä...
5,7 300c hemissä kiihtyvyys on varmaan tasaista, mutta hidasta ottaen huomioon moottoritehon
0-100 kiihtyvyys tehtaan mukaan:
5,7 hemi 300c 6,4 sek.
Subaru Forester 2,5 XT 5,9 sek
N. 100 heppaa vähemmällä teholla saadaan parempi kiihtyvyys. Se on se keveys. Forester 1580 kg ja 300c 1900 kg. Alkaa sille muovin käytölle autoteollisuudessa löytyä jotain syytäkin.
jokapojan kansanauto.
Subaru taas on riisikuppi muiden riisikuppien joukossa.
Miksi niihin on tehty moottoriremontti? Mikä on lähteesi? Ei kai vaan "kaveri kertoi"? :)
Auto on auto ja riisikuppi on riisikuppi. Thats it!
aloituskirjoituksestasi.
...sen verran valveutunutta.
Ajatella, jos höyrähtäisi koko kansa Krysreleihin!!
Minkäläinen hallitus meitä olisikaan autoverottamassa. Sellainen hallitus, millainen kansa maassa.
Riisikupit kuitenkin toimii. Se on jännä sana joka on tarttunut kieleen... Mutta miten olis dodge joka rupeaa koliseen 20 000km jälkeen? ;)
En haluais masentaa Cyslerimiehn mieltä mutta 300C on vanha E mersu johon on vaihdettu halvemmat jouset ynnä muut alustan osat että saadaan hintaa alemmas. Mitä tuohon Hemi- moottoriin tulee niin siihen on kiteytynyt kaikki se mikä on amerikkalaisissa moottoreissa vialla. Jenkit eivät vaan ole ikinä osanneet rakentaa autoja ja tuskin tulevat sitä ikinä oppimaan elleivät eurooppaliset ja japanilaiset tule hätiin.
Itse kävin testaamassa 300C 3.5 V6 koneella joka oli ehkä huonoin moottori minkä olen ikinä missään autossa nähnyt. Voimaa en siitä löytänyt enkä uskaltanut edes kovaa ajaa koska tuntui että Cysleri ei halunnut pysyä tiellä. Alusta on niin löysä ja ohjaustuntuma veltto että tuntui siltä että ratti ei ole missään yhteydessä eturenkaisiin. Itse ajan 2.5 turbo-Foresterilla ja jopa tuollainen katumaasturi on alustakäyttäytymiseltään rauhallisempi kuin 300C. Kerran halusit provosoida, tässä sulle siihen vastaus.
Mukavia kilometrejä 300C ratissa, muista käydä ahkeraan tankilla ettei bensa lopu ja varo mutkia koska niissä 300C on ehkä maailman vaikein auto.
Terveisin riiskuppikuski Kymenlaaksosta
On tainnut vähän ryslerimiestä kiristää ohimoiden välissä ihmetellessään subben liikkelle lähtöä valoista.
Eihän se kivaa ole, kun se vajaavetoinen raapii loputkin nastat irti renkaista eikä silti mitään tapahdu liikkeelle lähdön suhteen :)
ihmisten auto eikä mikään rallikuppi.
Hienosti se neliveto lähtee valoista. Siinä se sitten onkin se japanin ihmeen hienous.
tällä osastolla - et Kryhsleri-osastolla??
Ei "hyrsler" tai "Kryhsleri", mutta mihinkäs se riisikuppisti yleissivistystä tarvitsisi.
Oot joku duunaripälli?
...kirjoittamalla parane!
Klaisreli on Rambrel American -auton jälkeen seuraavana listalla, kun eniten Ameriikan Mosse -autoja listataan.
Toisaalta ei sellaista laatuautoa, kuin Moskwitz saa haukkua Rhysleriksi - mosse käynnistyy pakkasessa.
Eikös se rysy mennyt juuri konkkaan ja pelastajaksi tuli fiat, onko kiva ajaa fiiatilla senkin kusipää?
...teinipojille se on tosiaan vähän kalliimpi ostos - paras ostaa siis hampurilainen.
noita koeajojuttuja joka palstalle.
...ollut tässä provossa yksikään kohta. Jos haluat Subarua haukku, niin moiti oikeita asioita:
- Automaatti-ilmastointi ei toimi talvella järkevästi. Lämpenee liikaa. Myön manuaalisella säätämisellä vaatii opettelua, ettei lämpene liikaa.
- Ajotietokone on yksinkertainen verrattuna moneen muuhun merkkiin
- Vakiona tulevat kesärenkaat ovat epämukavat. Kulutuksenkesto?
- Takaluukun alalaita kerää lunta ja jäätä, luukku on opeteltava laittamaan kiinni tasaisesti painamalla kahdella kädellä leveällä otteella tai lyömällä voimalla.
- Forressa pakin välitys aivan liian pitkä. Ei houkuttele maastossa pakittelemaan
Muuta moitittavaa Subarussa ei olekaan, joten yksi parhaista. Kerta kaikkisen hyvä auto.
Varmaan ihan käytännöllinen auto johonkin valoista lähtemiseen talvella, mutta siinä se sitten onkin.
Mutta kuka vähänkään itseään kunnioittava haluaa ajaa riisikupilla. En ymmärrä.
300 hyrslerissä, ihan kuin olisi kivireessä istunut, niinkuin mersu, automaatin nykäykset huomasi selvästi, pipo aina silmillä. Siis siitä kyydistä riitti.
on ihan hyvä ruoka - missä kupissa tahansa.
Sen sijaan hampurilainen & ranskalaiset ovat kansanterveydellisesti roskaruokaa.
Missä maassa se kRaisleri on kokoon kyhätty?
Sillä on kiva lähtee valoista. Ei Subaruissa ole muuta kuin jatkuva neliveto. Muuten nitiseviä natisevia, kylmiä, muovisia riisikuppeja. Heh.
...ovista vetää niin perkeleesti - vain American Rambler on vetoisampi.,
Crylseri on sitten Fiiatti nykyään. Ehkäpä puntomekaanikko oppii korjaamaan Chryslerin vikoja.
"vuonna 2006 käyttöön otettujen henkilöautojen ensikatsastuksessa hylättyjä autoja oli prosentuaalisesti eniten Dodge Caliber (35,55 %) ja Chrysler 300C (32,81 %) -malleissa. Renault Lagunaa hylättiin 23,28 prosenttia. Kaikissa näissä vikaa oli ohjauslaitteissa"
SIIS jopa Rellu Laguna on parempi auto kuin 300c!
Lainaus Länsi-uusimaa lehden katsastusjutusta.
noihin tilastoihin tuijottaja, niillä ei ole mitään tekemistä fyysisen autoilun kannalta. Nämä tojotistit ym. muut käyttävät kotteroitaan katsastushuollossa, mutta niinkuin minäkin ranskalaisen omistajana ajan suoraan kotimatkalla katsastukseen, eikun leima paperiin. Vuoden päästä taas. Näin se homma toimii, älkääkä aneemiset saksalaisromun omistajat valittako.
meni väärälle osastolle, mutta ei kai se haittaa.
Älkäähän Chrysleria moittiko,pitää niitäkin jonkun ostaa jotta amispojat saavat ostaa halvalla käyttettynä.
Eihän nämä palstat muulla kai toimi kuin pottuiluilla. Harvoinpä täältä mitään neuvoja saa.
Provoon vastataan provolla... Sehän häviää joka imaisee herneen nokkaan niin syvälle että "suuttuu alatyylin " kun rakkaan auton kunniaa on niiin loukattu.
Hyvää ja vilpitöntä jatkoa vain 607
Riisikippokuskeilla toi suuttuminen on aika herkässä kun porhallan HEMI:llä ohi :)
Ei oo riemulla rajaa kun kasilla ajaa :D
Töitä töitä..
...ollut ekana esittelemässä oman ällin palan kokoa.
Jos joku on sinulle vuoropuheluusi vastannut, niin se on ollut sinulle todella hyvää harjoitusta.
hemi on historiaa, olihan se kova juttu joskus aikoinaan, nykyisin niistä on kiinnostuneet vain museon pitäjät. Eihän tuollaisessa romussa ole sen enempää ajo-ominaisuuksia kun vanhassa dodge dartissa!
Eipä ole cvaikuttanut itsekunnioitukseen, vaikka vaihdoin Mersun Subaruun(!?). Auto on siis Legacy farmari R-malli kaksilitraisella bensakoneella ja neivaihteisella (!) automaattiaskilla.
Moottori saisi olla sitkeämpi, mutta kulkku piissa kun jaksaa kaasuttaa. Vaihteisto ei edusta ihan nykypäivää, mutta kuulemma kestää. Varaosat ovat kalliita, mutta niitä ei toistaiseksi ole juurikaan tarvittu. Bensasyöpön maineessahan se on. Vuumesyksyna ajettuani noin 40 kilometrin pätkän, näytti ajo"tietokone" keskikulutukseksi 6,4 litraa. Joensuusta Kuopioon ajettaessa (talvirankaa ja talvirajoitukset) kulutus on tasan seitsemän litraa. Ei paha nelivetoautomaatilta. Penkit voisivat olla paremmat. Ohjaustuntoa on moitittu, mutta para niistä autoistani, joissa on ollut ohajustehostin (muut Citren, Ford Escort, Volvo 940, Saab 93 ja C_Mersu). Renkaat ovat Continental SportContactit, kokeilkaapa. Ratti on nahkaa, ote on hyvä. Japsihan se on, hyvine ja huonoine puolineen, ei minulla merkkiin mitään tunnesidettä ole. Mutta se neliveto!
Onko paha olo? crysler ?
Joko sä tuut sen sun hemin kanssa viivalle?
Ai niin sullahan ei olekkaan hemiä vaan 02 sepring :)
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8839349
Tä on uskomatont porukkaa . Yks lapsellinen chrysler poju minkä päässä on pari venttiilii auki ja männät leputuksella sekottaa monen päivärytmin . Ghrysler pojun kannattais tutkituttaa pää ja kyllä se kullikin kannattais lääkärille näyttää jos se kerran jo haisee. Amerikkalaiset lopetti auton tekemisen 20 vuotta sitten ,joku CORVETTE JA MUSTANGI ja pari muuta mitä voi vakavasti autoksi sanoa . Ghrysler ei ole tehnyt autoja 30:neen vuoteen . Yksikään jenkkifani ei nykyisiä krisuja vakavasti ota. Haettiin apua mersulta, mut ei se 300:sesta autoo tehnyt vaikka käytettiin vanhan e-mesen tekniikkaa .Mersu kyllästyi jätti krisun ennen kun koko paska kaatui syliin.Nyt Fiat mutta ei se krisusta jenkkiä tee. ON kokemusta oikeista jenkeistä on myös kokemusta uusista "jenkeistä" myös 300:nen on ajettu EI ollut mitenkään ihmeellinen nautinto. Ei kannattais jokaisen omalaatuisen höpöttäjän tekstiin edes vastata.
Plussia jaksaa todedllakin puskea hankeen !!!!
Miinuksista - bensa on kuin helvetin esikaratanon seinä kuumaaaaa.
matka-ajossa penkki on ihan hyvä ja jousitus napakka ja jämerä.
Äänentoisto on keskiverto mutta rattista saa käyttää ja kaaikki toimii .
Ratti on nahkaa ja lukee momo.
Talviliikeneteessä muita ärsyttää kun normaalisti lähtee valoista ja muut luulevat sitä rallikisaksi kun jäävät sutimaan sinne esp valot vilkkuen heh heh.
40 ikää joten tuohon teiniin ei oikein osaa sanoa mitään.
Provohan tuo alkuperäinen on mutta kateus sieltä paistaa heh heh.
300c ja sen sisarmalli dodge magnum on halpis jenkkejä,ne on taalamaas tojo camryn hintaluokas.Esim halvimmat bmw/volvo s80/e meisseli on liki tuplahintaisia.Suomes kiitos verottajan,halpsimjenkki on premium hintainen,mitä se lähtökohtaisesti ei ole.