Kotimainen näyttelijä, Olavi Reimas...

menneisyyden fani

Hei vaan kaikille!!

Etsin netistä tietoja tästä Olavi Reimaksesta. Hän näytteli 1930-40-luvuilla muutamissa kotimaisissa elokuvissa. Hän jonkin tiedon mukaan haavoittui sodassa päähän ja lopetti näyttelijätyön 40-luvun lopussa. Wikipediassa ei ollut tämän enempää tietoja. Jos joku tietää jonkin sivuston tai opuksen, niin olisin tiedoista kiitollinen. Kumma, kun ei tahdo muista näyttelijöistä kuin Tauno Palosta tai Ansa Ikosesta löytyä enempää tietoja...=(

Mutta jos joku tietää jotakin, niin olisin kiitollinen asiallisista vastauksista. =)

8

12319

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olen itse myös etsinyt tietoa ja löytänyt vain oikean nimen,joka on Unto Kalervo Eskola.Elonetista löytyy Heli ja Marja Eskola.Voivat olla sukua tai ei sitten.Roineen,Rinteen,Jurkkien ja Salmisten suvuista esimerkiksi löytyy hyvin.

      • Anonyymi

        "Reimas sai talvisodassa vamman päähänsä ja joutui pitkälle sairaslomalle. Reimaksen sodassa kärsimä päävamma aiheutti hänelle ongelmia repliikkien muistamisessa ja osaltaan johti elokuvauran päättymiseen vuonna 1949.

        Reimas kuoli Kaunialan sotavammasairaalassa 81-vuotiaana kesäkuussa 1995."


    • Anonyymi

      Eipä löydy Wikipediasta mainintaa hra Eskolan/Reimaksen vanhemmista, puolisosta tai jälkeläisistä. Sen sijaan löytyy maininta, että hän oli ohjaaja Valentin Vaalan löytö. Vaalahan oli kiinnostunut vain miehistä.

      • Anonyymi

        Ohjaajana Vaala oli kiinnostunut taitavista, persoonallisista näyttelijöistä; Reimaksen lisäksi esimerkiksi Lea Joutseno on Vaalan löytö.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ohjaajana Vaala oli kiinnostunut taitavista, persoonallisista näyttelijöistä; Reimaksen lisäksi esimerkiksi Lea Joutseno on Vaalan löytö.

        Niin joskus jokin epäily olisi ollut homoseksuaali. Muistan kuitenkin jutun naistenlehdessä vuosikymmenkä sitten. Oli kotinsa parvekkeella ja joku Alma tai vastaava vaimonaan tai ainakin elivät yhteiselämää silloin. Nykyään joka toinen näyttelijä bi tai homo tai lesbo. On aina tietysti ollut, nykyään vaan julkistetaan. Ikään kuin llisi hienompaa olla kuin hetero. Entiset heterot erottuaan ottaa samaa sukupuolta olevan elin kumppanin.


    • Anonyymi

      80-luvun lopulla Mankkaalla asui, työkaveri ,60nen laitoshuoltaja, asui kanssaan, tyttöystävä-omaishoitaja lienee ollut, puhui paljon olavista-untosta.

    • Anonyymi

      Minkähän pituinen Olavi Reimas oli?

      • Anonyymi

        =) en tiedä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joskus mietin

      miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi
      Ikävä
      24
      4586
    2. Miten reagoisit

      Jos ikäväsi kohde ottaisi yhteyttä?
      Ikävä
      88
      3714
    3. Ryöstö hyrynsalmella!

      Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313
      Hyrynsalmi
      46
      3075
    4. Olisiko kaivattusi

      Sinulle uskollinen? Olisitko itse hänelle?
      Ikävä
      54
      2657
    5. Ihana nainen

      Suukotellaanko illalla?☺️ 🧔🏻🫶
      Ikävä
      51
      2589
    6. Mitä haluaisit sanoa

      Nyt kaivatullesi?
      Ikävä
      203
      2583
    7. Sukuvikaako ?

      Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne
      Iisalmi
      32
      2390
    8. Ootko koskaan miettinyt että

      miksi kaivatullasi ei ole puolisoa?
      Ikävä
      152
      2318
    9. Huomenta ihana

      Mussu ❤️.
      Ikävä
      31
      1945
    10. Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa

      Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok
      Maailman menoa
      107
      1521
    Aihe