nyt kun SRK:kin on julkisesti irtisanoutunut lasten seksuaalisen hyväksikäyttäjien suojelemisesta ja rikosten salaamisesta, sekä julistanut hyväksikäytön synniksi?
Salaamisen ja vaikenemisen kulttuuri on vl-yhteisössä ulottunut jopa lapsiaan raiskaavien isien suojeluun saakka. Mutta SRK yhtäkkiä ilmoitti tammikuussa 2010 muuttavansa käytäntöä ja julisti jopa rikollisten suojelemisen tuomittavaksi.
Saako vl-lapsi nykyään tehdä vl-uskovaisesta isästään rikosilmoituksen? Vai pitääkö apsen ensin "kietää uskonsa" ja sitten vasta ryhtyä oikeustoimiin?
Salaamisen ja vaikenemisen kulttuuri on vl-yhteisössä ulottunut jopa lapsiaan raiskaavien isien suojeluun saakka. Mutta SRK yhtäkkiä ilmoitti tammikuussa 2010 muuttavansa käytäntöä ja julisti jopa rikollisten suojelemisen tuomittavaksi.
Saako vl-lapsi nykyään tehdä vl-uskovaisesta isästään rikosilmoituksen? Vai pitääkö apsen ensin "kietää uskonsa" ja sitten vasta ryhtyä oikeustoimiin?
Vastaukset 39
Vanhimmat
Ei kaikki veeälliä.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010020811078879_uu.shtml
piiloviesti vl-pedofiilien uhreille, pedofiilien salaajille ja pedofiileille itselleen siitä, ettei asioita kuitenkaan kannata tuoda päivänvaloon?
Hitsi kun ei ymmärrä näitä kaanaan kielen piiloviestejä ja muita "Jumalan valtakunnan salaisuuksia".
...niin kaikki ongelmat alkavat vähenemään, koska sanktiona on myös julkisuuteen tullut "häpeä".
ainoastaan rikollista, vaan myös yhteisöä. Siksi SRK on siitä niin huolissaan, että mainitsee sen pääkirjoituksessaan.
uskoa kieltää, , vaa parempi, että heti ilmoittaisi poliisille esim. Se on kauhea ja käsittämätön teko aikuiselta, jopa omalta vanhemmalta. Se on synti ja rikos, on aina ollut sitä. Salailu johtuu häpeästä, joko asian omaisen omasta häpeästä tai asiasta tietävän aikuisen häpeästä, sillä se on niin kauhea teko.
vl-lahkon "rippisalaisuudesta" - hirveätkin rikokset pimitetään jotta SRK:n maine tai syyllinen ei leimaudu tai joudu käräjille - uhreista viis, olkoon vaikka omia lapsia! heidät syyllistetään "houkutuslintuina" - vl-armonmeri on maailman saastunein meri!
annetaan kaiken tapahtua. Eikä kukaan "huomaa" yhtään mitään, vaikka hyväksikäyttö jatkuisi vuosikymmeniä...
...ala väistyä vitsinä ajan myötä - luulen niin. Joidenkin on vain hirvittävän vaikea uskoa asioita, jotka kuitenkin ovat totta, mutta joita ei saisi tapahtua "uskovaisille". Salailulla ja peittelyllä vain rakennetaan otollista maaperää epärehellisille ihmisille tämä kiro juontuu hoitokousvuosista asti. Kaiken kieltävät saattavat itsensä naurunalaiseksi. Uskon, että enää ei mene kauan kun hoitokokousten/-tilaisuuksien väkivaltahoitajat alkavat avautumaan. Niin hirvittävien tekojen kanssa ei normaai ihminen voisi edes elää.
Tämän lauseen kuulin "täysin tietämättömän" erään vl-äidin suusta kun tyttäret aikuistuttuaan ja vl-järjestöstä erottuaan tekivät isästään rikosilmoituksen.
Raiskaukset jatkuivat perheessä yli vuosikymmenen ajan ja raiskaajina olivat isän lisäksi kaksi isoveljeä... Eikä kukaan uomannut yhtikäs mitään!
"nyt kun SRK:kin on julkisesti irtisanoutunut lasten seksuaalisen hyväksikäyttäjien suojelemisesta ja rikosten salaamisesta, sekä julistanut hyväksikäytön synniksi?
Vai on SRK irtisanoutunut ja jopa julistanut synniksi insestitapaukset.
Kuinkahan paljon on syntiä ehtinyt tapahtua, ennen kuin SRK linjasi tapaukset. Ja kuinka SRK heitti saatanalle ilmiantajan, joka puhui vl- saarnamiesirstailuista.
Mikään ei ole SRK:lle mahdotonta. SRK paskat nakkaa viattomien lasten elämän totaalisesta tuhoamisesta -pääasia, että tapaukset salataan.
kirkastaa vielä, ettei jäisi mitään epäselväksi.
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Vanhoillislestadiolaiset Lasten hyväksikäyttö on tuomittavaa/1135252938645
Lisänneekö tarkennus=kirkastus tapausten ilmituloa vl-yhteisössä, vai jätetäänkö poliisit ja muut viranomaiset rauhaan siihen saakka, kunnes irtaudutaan liikkeestä?
Eihän kukaan (muu kuin vl) edes yritä syyllistää lasta hyväksikäytöstä!
VL-yhteisö on tietämistäni porukoista ainoa, jossa harjoitetaan uhrin järjestelmällistä syyllistämistä.
pääsihteerin kertoa puhheenjohtajallekkin että hänkin tietäisi
Päivämiehen kirjoitus pedofiliasta täytyi olla sen verran epäselvä, että pääsihteeri joutuu nyt selittelemään parhain päin ykköspaperissa Päivämiehessä ollutta artikkelia. Artikkeli PM:ssä kuului varmaankin uskonopillisiin kirjoituksiin, koska yhtenä pointtina oli liikkeen maineen säilyttäminen. Oli miten oli, niin taas kerran HS:n kirjoitus herätti kovan keskustelun vl-liikkeestä. Lueskelin joitakin kommentteja, ja mielipiteen vapaus näytti vallitsevan keskustelussa.
Jos puheenjohtaja ei itse ymmärrä kirjoitettua, niin ei sitä toimita kenenkään mennä hänelle kertomaan. Sen tietysti voi sanoa, että pääsiht. selittelee Hesarissa vl-kantoja lasten seksuaaliseen hyväksikäyttöön liikkeen sisällä.
selittelemistä "tavalliselle epäuskoiselle" päivänselvässä asiassa!
Jokaisen terveen ihmisen omatunto (ja jo järkikin) sanoo, että lapsen seksuaalinen hyväksikäyttäminen on väärin. Missä sen ihmisen omatunto ja ja järki ovat joka tarvitsee SRK:n lausunnon asialle?
Valtaosa SRK:n alamaisista?
Eikö tämän pitäisi koskea niitä rikoksia jotka on tehty aiemmilla vuosikymmenillä ja jotka edelleen ovat rankaisematta,eihän insesti voi vanhentua rikoksena
ja "tavallinen" 10 vuotta. Siis vanhemenisajat.
Ongelmana vl-yhteisön sisäisissä hyväksikäytöissä on se, että uhri uskaltaa tehdä rikosilmoituksen vasta erottuaan yhteisöstä aikuisena, jolloin suuri osa rikoksista on jo vanhentunut.
näyttää vasta nyt mopin palstalla uskovan insestin ja pedofilian synniksi ja rikokseksi, kun sen virallisen kannan antoi Hautamäki Hesarissa. Sitä ennen siinä on óllut ilmeisesti epäselvyyttä.
vaikea käsittää että Jumalan pitäisi lapsenaan Lyylerin kaltaista, joka ei ymmärrä edes lapsiinsekaantumista rikokseksi ennen kuin virallinen taho julistaa sen siksi.
Tuo on tuttu sanonta.
Pääsääntöisesti kaikki muut rikokset vanhenevat, kun on kulunut tietty aika rikoksen tekemisestä. Esim tappo vanhenee 20 vuodessa.
sarjaan : valheen pesästä lähteneet!
Annetaan muka ymmärtää, ettei ennemmin ole vl:t pitäneet rikoksena pedofiliaa ja muka näitä muka vielä suojeltu..Huh, huh, mitähän valeita vängätään seuraavaksi palstalle ?
Jos ja kun esim. AH. ampuu alas väitteitä , epäilyjä pedofiliaan suhtautumisesta, ei se tarkoita , että niitä on ennemmin katsottu läpi sormien, ei tietenkään.
Tää on tätä mustamaalausta pahimmillaaan, tuttua sinänsä, palstaa silloin tällöin lukeneenakin siihen törmää lähes joka ketjussa.
Jos esim. poliisi kieltää ottaneensa lahjuksia joltain taholta, ei se tarkoita, että ennen ko. kieltämistä olisivat poliisit sallineet lahjuksien oton.
Tätä ko. logiikkaa hyväksi käyttäen yrittää avaaja jälleen kerran mustata vl:ä , että " nyt kun vl:tkin ovat irtisanoutuneet pedofiilien suojelemisesta, niin ... lääp. lääp. lääp..."
Sitten toiset samanhenkiset yhtyy susina ulvomaan ja ollaan vielä muka niin hengellisiä, niin hengellisiä... = oikeasti valkeaksi kalkittuja hautoja, fariseuksia.
Kolkuttaako edes teillä oikeesti koskaan sisimmässä väärä todistuksen antaminen , pahan puhuminen, vai onko omatunto jo aivan kovettunut ja tunteeton ?
Toivottovasti tulee tunto ennen lähtöä täältä ajasta, ettei tule korvaamatonta vahinkoa itselle,sielun surmaa.
tämä nyt on taas sinun, vääntelijän ja pahaatarkoittavan viestittäjän tulkintaa. Kuis viittit olla nuin hävitön !!
Kuinka lyyleri olisi sellaista voinut aiemmin sanoa kun se SRK:lle itselleenkin on ollut epäselvää?
Onkohan lyyleri itsekin suojellut "uskovaisia" pedofiileja?
Entä rikoksena? Vai sallittuna vl-harrastuksena?
Olet julma ja tunteeton ihminen.
vanhentuvat törkeiden osalta 20 vuodessa ja enemmän tyypillisten osalta 10 vuodessa.
Tästä ole eri mieltä SRK:n kanssa. Vanhenemisaikoja on pidennettävä!
kantaa lasten seksuaaliseen hyväksikäyttöön ja tuomitsi sen.
Hyvä. Mutta miten kaikki aiemmat tapaukset, jotka on tehty ennen SRK:n syntiluokitusta?
Entä yhteisönne maine, josta SRK oli pääkirjoituksessaan huolissaan?
Vai mikä häntä risoo siinä, että "uskonsa kieltäneet" tekevät rikosilmoituksen omasta rakkaasta vl-isästään?
Kunnioita isääsi ja äitiäsi jotta kauan eläisit ja menestyisit maan päällä...
Onko pakko antaa raiskata?
sinä vain olet kiinnostunut...Raamatun mukaan meidän pitäisi kysellä..miehet , veljet., mitä minun pitäisi tehdä, että iankaikkisen elämän perisin..!!Pitäis olla huoli omasta tilasta..!
alle vaan vl-insestit.
Miksi kukaan jaksaakaan kysellä muutaman tuhotun lapsen perään? Mitä väliä? T: lyyleri.
vaikka SRK julkisesti antaa muuta ymmärtääkin. lyyleri ei edes vaivaudu näyttelemään empatiaa uhreja kohtaan.
Julma ihminen. Kertakaikkiaan.
Kun lisäännytään maksimaalisesti, ei ole uhreistakaan pulaa!
olisi liian pelottavaa nähdä vika omassa liikkeessä.
siitä, että mitä heidän isänsä/isoveljensä heille tekee. Koska kaikenmaailman lyylerit ovat yhteisössä mukana vähättelemässä uhrin kärsimyksiä ja suojelemassa rikollisia, on tärkeää, että edes ulkopuoliset suojelevat heidän lapsiaan!
yrittääkään oikaista heidän törkyväitteitään.
Se on aivan sama, kuin heittäis vettä hanhen selkään : ei mitään vaikutusta !
Nää riekkujathan vaan innostuu lisää, kun heidän väännöksistään joku yrittää oikaista, että toihan on täyttä valhetta.
Heidän motiivinsa on täällä nimenomaan se, että he koettavat saada mahdollisimman paljon aikaan aikaan huonoa mainetta, niin SRK:lle, kuin kaikkien vl:en päälle.
Ei siinä välitetä silloin, vaikka valehdellaan niin paljon, kuin ehditää, motiivi on niin voimakas= viha ja kauna kristillisyyttä kohtaan.
Muista, että ei henkivallat ole tänäkään aikana mihinkään kadonneet , vaan ne ovat elävää todellisuutta
Ef 6:
"12. Emmehän me taistele ihmisiä vastaan vaan henkivaltoja ja voimia vastaan, tämän pimeyden maailman hallitsijoita ja avaruuden pahoja henkiä vastaan. "
Eihän nämä reppanat välttämättä ees kaikki tajua, minkä isännän talutusnuorassa kulkevat, sääliähän nuo herättävät.
"
yhteisönne julmuuksiin, harjoittamaanne henkiseen ja hengelliseen väkivaltaan, ettei meidän "epäuskoisten reppanoiden" tarvitse teitä siitä muistuttaa.
Taidat olla hoitomiehiä?
ovat ittestään perkeleestä!
mutta SRK:n alamaisiaan kohtaan harjoittama henkinen ja hengellinen väkivalta ei missään tapauksessa ole hyväksyttävää (järjestön itsensä ulkopuolella).
Pelkoon kasvatetut lapset säälittävät. Eivät uskalla ilmiantaa pedofiili-isäänsäkään. Ettei "uskovaisten" maine menisi!
Julma uskonto.
Ehdollista saanut isä rakastaa kurittamalla ja ja hellästi koskettelemalla tyttäriään.
http://www.kaleva.fi/uutiset/Tytt%E4ri%E4%E4n-kurittaneelle-is%E4lle-ehdollista-vankeutta/840463