Kannabiksen vapauttamisesta

Mediatykki

Kannabiksen vapauttamisesta seuraisi monenlaisia ongalmia.
Laillistaminen antaisi väärän signaalin"
Kannabiksen vähäisen käytön vapauttamisesta seuraisi monenlaisia ongelmia, uskoo rikosylikomisario Jaakko Sonck keskusrikospoliisista.

"Totta kai se muokkaisi mielipiteitä huumausaineystävällisempään suuntaan. Yhteiskunta antaisi signaalin, että käyttäkää vaan."

"Rankaisemisesta luopuminen saattaisi lisätä kokeiluja ja sitä kautta käyttäjien määrää ja kotikasvatusta. Ennen kaikkea se olisi hieno homma tukkumyyjille. Ainetta menisi enemmän kaupaksi, mikä ruokkisi järjestäytynyttä rikollisuutta."

Vuodesta 2001 lähtien poliisi on voinut sakottaa huumeiden käytöstä kärähtäneitä. Viime vuonna käyttörikoksesta kirjoitettiin noin 8 000 sakkolappua.

Ensimmäistä kertaa käyttörikoksesta kiinni jäävää alle 18-vuotiasta tulee kuitenkin ensisijaisesti puhutella.

"Se, että asiaan puututaan tavalla tai toisella, on merkki siitä, että kannabiksen käyttö on laitonta eikä ole hyväksyttävää. Ilman rangaistusta voi selvitä, jos esimerkiksi hakeutuu hoitoon", Sonck toteaa.
http://www.kaleva.fi/plus/"Laillistaminen-antaisi-vaaran-signaalin"/831029

2

326

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mediatykki

      "Vuodesta 2001 lähtien poliisi on voinut sakottaa huumeiden käytöstä kärähtäneitä. Viime vuonna käyttörikoksesta kirjoitettiin noin 8 000 sakkolappua."

      Eli kannabis on vain tällainen verotettava lypsylehmä. Kun se ei aiheuta ongelmia vaikutustensa johdosta kuten alkoholi, sen on oltava laitonta, jotta sillä tekee rahaa ja pyörittää oikeuskoneistoa.

      Nythän on jo käynyt niin, että kannabiksen käytön kasvu maassamme on jo vähentänyt päihde- ja väkivaltaongelmia:

      - Kannabis on Suomen yleisimmin käytetty laiton päihde, eli huume

      - Huumeidenkäyttö on lisääntynyt 13%
      - Rikosten määrä on laskenut 2%
      - Pahoinpitelyiden määrä on laskenut 5%
      - Törkeiden pahoinpitelyiden määrä on laskenut 7%
      - Rattijuopumukset vähenivät 10%

      Joten kannabiksen kotikasvatuksen ja käytön lisääntyminen näkyy jo rikostilastoissakin, kun vakavat ja pääasiassa alkoholipohjaiset väkivalta- ja järjestyshäiriöt ovat vähenemässä.

      Vielä kun alkoholinkäyttö vähenee enemmän, järjestyshäiriöt ja ongelmat maassa vähenevät lisää. Sääli vain, että korruptoituneet ja kokaiinikauppiaiden kanssa veljeilevät rikollispoliisit eivät tätä kehitystä halua, koska se lisää poliisien työttömyyttä ja yleistä turvallisuutta maassamme, jota poliisit eivät kykene ylläpitämään.


      Kehitys ei ole poliisille suotuisa, joten tarvitaan nopeasti lisää huumevalistuspropagandaa mediaan.

      • Pajatso palaa

        Kieltolaki on täysin järjetöntä toimintaa. Sinäkin jo myönnät, että se rankaisee ja leimaa suurimmaksi osaksi käyttäjiä. Kannabiksen käyttäjät ovat tavallisia ihmisiä. Ymmärrän, että puututaan häiriökäyttäytymiseen ja ongelmakäyttäytymiseen, mutta mitä helvetin järkeä on mennä tuhlaamaan resursseja tavalliseen kansalaiseen, joka ei mihinkään lain rikkomukseen syyllisty.

        Laki ei voi perustella itseään eli et voi perustella rangaistavuutta sillä, että se on laiton. Laiton status on ihmisen käsite ja se muuttuu jatkuvasti ajan kuluessa. Lait olisivat kehityksen jarruna, jos ne toimisivat itseään perustellen. Lait eivät ole luonnon vakioita. SInun tarkastelusi lähtee tuosta olettamuksesta.

        Kieltolain vuoksi kannabiksen hinta on satoja kertoja teen hintaa korkeampi, se on sitä ainoastaan kieltolain vuoksi, muuten sitä saisi noin 100 grammaa kymmenellä eurolla, ulkokasvatettua. Kieltolaki tekee myyjille sen palveluksen, verottomat voitot kohoavat järjettömän suuriksi.

        Kieltolaki turvaa sen, että mikään osa huumeiden jakelussa ei ole lainsäätämää, vaan kaikki on vain kiellettyä ja siten ala on sysätty rikollisten valtakuntaan.

        Alkoholin kieltolaki tuotti paljon pahemmat ongelmat, sillä alkoholi on niin paljon suositumpaa ja se aiheuttaa kovan riippuvaisuuden jo viikonloppu käyttäjillä. Katso vaikka lupaus-ohjelmaa ja mieti miten surkeassa jamassa ollaan, edes nuoret eivät pysty helposti olemaan paria viikkoa kauempaa ilman alkoholia. Alkoholin kieltolain loputtua loppui viinan myynti ja moni rikollinen haki työpaikkansa laillisilta aloilta. Rikollisella puolella ei ollut tarjota vastaavia ruhtinaallisia voittoja.Oma sukulaiseni tienasi niin paljon rahaa viinan myynnillä, että perheemme tulot perustuvat vieläkin tuolle vuosikymmeniä sitten myydylle viinalle, sittemmin sijoitettu yritystoimintaan. Kieltolain kumoaminen tervehdytti yhteiskuntaamme suuresti.

        Kieltolaki johtaa omaan kasvatukseen, holtittomaan jakeluun, velaksi myyntiin, kenelle vaan myyntiin, suuret tulovirrat rikollisille, ongelmakäyttäjien helpompaan salailuun käyttöänsä kohtaan, vaatii yhteiskunnan resursseja turhaan työhön ja valvontaan, on poissa turvallisuudesta, oikeusistuinten jutturuuhkiin ja turhiin kuluihin, laaduntarkkailun puutteisiin, käyttäjän alistettuun asemaan rikollisia markkinoita kohtaan jne. jne. Kaiken muun lisäksi tarjonta on JATKUVASTI LISÄÄNTYNYT!

        Kieltolaki on kehityksen jarru ja palvelee ainoastaan keinottelijoita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      106
      1768
    2. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      127
      1472
    3. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      93
      1336
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      62
      1181
    5. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      10
      1068
    6. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      1052
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      216
      858
    8. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      151
      819
    9. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      57
      783
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      728
    Aihe