Mikä vikana..

Krapulaviini

Olen tehnyt viimeisen kolmen vuoden aikana 8 kertaa kotiviiniä. Olen noudattanut ohjeita ja hygieniaa huolellisesti ja aina on onnistunut hyvin paitsi tämä viimekertainen. Yleensä juon puoli pulloa kerralla (ei joka päivä) josta seuraa tietysti miellyttävä rentoutumisen tunne, ilta menee mukavasti ja nukuttaa hyvin eikä aamulla ole mitään krapula oireita.
Mutta tämä viimeisin satsi vaikuttaa eri tavalla. Kevyt humala siitä kyllä tulee mutta olo on synkempi ja raskaampi. Tyypillinen iloisuus puuttuu. Todellinen ero alkaa vähän myöhemmin. Pyörryttää, vatsaa vääntää ja nukuttaa katkonaisesti ja aamullakin vielä "höntti" olo. Krapula oireita kolmesta desistä! Itsessä ei ole "vikaa" vaan viinissä koska ostin välillä Alkosta punkkupullon eikä ongelmia ollut.
Onko muilla viinin teko epäonnistunut vastaavasti ja mistä mahtaa johtua? Onko siihen jotenkin muodostunut myrkyllisiä alkoholeja(eikö niitä ole vaikka miten montaa lajia) vai onko sinne joku bakteeri päässyt? Viinipaketti oli viinimaailmasta ostettu Favoritin Port viini, vaikka sillä tuskin on merkitystä.

0

440

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

        Jos joskus kohtaatte?
        Ikävä
        125
        1245
      2. Mikä kaivatussasi

        on parasta?
        Ikävä
        79
        1160
      3. haluaisin paljastaa

        Kuka tämä :/ on
        Ikävä
        77
        631
      4. Taiteiden yö

        Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
        Kuhmo
        9
        578
      5. Hyvää yötä kaipaamalleni

        Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
        Ikävä
        17
        541
      6. Olen jo oppinut tuntemaan

        sinun kirjoitustyylisi
        Ikävä
        47
        523
      7. Mikä kaivatussasi

        on pahinta?
        Tunteet
        44
        485
      8. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

        Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
        Ikävä
        113
        469
      9. Mikä herkku

        Kaivattusi On? 😁
        Ikävä
        41
        452
      10. Et vaan tajua

        Että rakastan sua
        Ikävä
        15
        446
      Aihe