taksilupaa näin lama aikana 4000 asukkaan pikkukuntaan jossa on tällä hetkellä 8 taksia ennestään.Vai menenkö oikeisiin töihin halvemmilla työkaluilla.
Onko viisasta anoa
Isä pakottaa anomaan
3319
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Etteipä taida olla viisasta, seuraappas niiden olemassaolevien taksarien työntekoa, veikkaan että ajavat vuodessa korkeintaan 50-70.000 km, ja ovat, lue joutuvat oleen töissä melkein aina itse, noista ajoista ei ole varaa kuljettajille palkkoja maksaa.
Mistähän sulle riittäis edes tuo kilometrimäärä ja asiakkaat.
Se, paljonko ajetaan kilometrejä, ei suinkaan ole ratkaisevaa, vaan paljonko auto hankkii. On pikkuisen eri asia jos juoksuksi jää 70 senttiä, tai jos jää vaikka likemmäs 2 euroa.
Pienissä kunnissa ei yleensä takseille tule ns. kortteli ajoja eikä niitä ole jatkuvasti, vaan ajot on yleensä niitä huonon juoksun pitempiä vientejä ja hakuja, sellaisissa keikoissa juoksu jää väkisinkin 70centtiä- 1.10 euron huiteille.
Lisäksi keikkojen odotus välit ovat pitkiä, voi olla jopa päiviä että ei ole yhtään keikkaa tai yksi aamuyöllä klo. 5.20. seuraava keikka tulee klo. 16.45.... Toki voi olla keikkaa välillä hyvinkin.
Yleensä tuon kokoisissa kunnissa on jokaisella oltava oma auto, eikä taksia käytä läheskään kaikki, moni ei koskaan elämässään.