Parin viime päivän keskusteluissa on palstalla tullut ilmi että lestadiolaisperheissäKÄÄN kaikki ei aina ole niinkuin pitäisi. Esim. sattuu että alaikäinen uskomassa oleva tyttö tulee raskaaksi(= tosijuttu vaikkei maailmaa kaatava tapaus).Vl:t sanovat uskovansa Raamatun mukaan mutta käytäntö on, niinkuin tietysti meillä kaikilla muillakin syntisillä, välillä kaikkea muuta kuin Raamatunmukaista.
Kuitenkin vanhoilislestadiolaisuudessa uskotaan siis että VAIN vl:t ovat ainoita oikeita taivaaseenmenijöitä vaikka toisaalta monet muut kristityt esim. nyt täällä palstalla nimim. "ami" antaa eräässä kirjoituksessaan aivan selviä merkkejä elävästä uskosta ja rakkaudesta Jeesukseen. Kuitenkaan hän ei vl:ien mukaan pelastuisi.
Vielä näyttää myös siltä ettei vl:ä ei kiinnosta juuri muu kuin oman ainutlaatuisuuden julistaminen ja tyhjänpäiväinen väittely.
Väittelykään ei kiinnosta jos vastustaja on ovelampi.
Mikä teissä on niin ihmeellistä ja erilaista muihin kristittyihin verrattuna? Sekö että teillä on tietty mielipide ehkäisystä ja meikkaamisesta? Mikä on todellisuudessa ja käytännössä se yhteinen nimittäjä joka vie vain teidät taivaaseen ja jota muilla kristityillä ei ole?
Arvaan vastauksen: Jos ei ole vl niin sitä ei voi ymmärtää. Mutta toisaalta ihminen ei voi haluta vl:ksi jos ei ymmärrä mitä hyötyä siitä olisi. Hedelmänne ovat sellaisia ettei niitä kertakaikkiaan tee mieli. . "Hakomajanne" on kuin ummehtunut lammikko jossa ei virtaa mitään ulos eikä uutta raikasta vettä virtaa sisälle. Vesi seisoo ja järkikin seisoo kun logiikkanne kiertää omaa outoa kehäänsä.
Kuitenkin vanhoilislestadiolaisuudessa uskotaan siis että VAIN vl:t ovat ainoita oikeita taivaaseenmenijöitä vaikka toisaalta monet muut kristityt esim. nyt täällä palstalla nimim. "ami" antaa eräässä kirjoituksessaan aivan selviä merkkejä elävästä uskosta ja rakkaudesta Jeesukseen. Kuitenkaan hän ei vl:ien mukaan pelastuisi.
Vielä näyttää myös siltä ettei vl:ä ei kiinnosta juuri muu kuin oman ainutlaatuisuuden julistaminen ja tyhjänpäiväinen väittely.
Väittelykään ei kiinnosta jos vastustaja on ovelampi.
Mikä teissä on niin ihmeellistä ja erilaista muihin kristittyihin verrattuna? Sekö että teillä on tietty mielipide ehkäisystä ja meikkaamisesta? Mikä on todellisuudessa ja käytännössä se yhteinen nimittäjä joka vie vain teidät taivaaseen ja jota muilla kristityillä ei ole?
Arvaan vastauksen: Jos ei ole vl niin sitä ei voi ymmärtää. Mutta toisaalta ihminen ei voi haluta vl:ksi jos ei ymmärrä mitä hyötyä siitä olisi. Hedelmänne ovat sellaisia ettei niitä kertakaikkiaan tee mieli. . "Hakomajanne" on kuin ummehtunut lammikko jossa ei virtaa mitään ulos eikä uutta raikasta vettä virtaa sisälle. Vesi seisoo ja järkikin seisoo kun logiikkanne kiertää omaa outoa kehäänsä.
Vastaukset 112
Vanhimmat
Ei se minusta tuolta näytä.
mitä muuta teet usk.mies, kun roikut netissä.
Olen tässä seuraillut ja tullut tulokseen, että muuta et teekkään.
Jos kerran olet tutkaillut viestejäni, niin varmaan olet huomannut, että olen pääsykokeita varten opiskeleva nuorehko ihminen.
Minua imartelee tuollainen mielenkiinto, narsisti kun olen!
...jonka kanssa haastelin törkyjuttuja ennen kuin sheriffi katsoi parhaaksi poistaa ketjun alun, jossa totesin vain Jumalan voivan nostaa syytteen jumalanpilkasta.
Mitä törkyjuttuja? Enhän itse niihin alentunut. Ja sitäpaitsi minä anoin sen pois :P
Älä enää tee linkkejä seksipalstoille. Sinne joku viaton (kuten minä) menee ihan vahingossa. Ja sain viruksia mun koneeseeni sen takia. Häpeä molemmista syistä!
...houkuteltua Pimeän puolelle sitkeistä yrityksistä huolimatta. Olet vahvempi kuin luulinkaan...
PS. Kävitkö tutustumassa Wil Wheatonin lestadiolaissivuihin? :D :D
Säälittävää, infantiilia "huumoria". Älä viljele sitä enää! En tutustunut. Herra on minussa vahva, en minä Hänessä.
Tämä ei sitten ole vitsi.
Viimeaikaiset häiriköintini ovat olleet vain kapinaa sheriffiä vastaan, sillä hän poisti asiallisia viestejäni (en ole Pakana(M)!) ja alkoi tyrannilinjassaan ottaa todella aivoon. Palstaa olen aiemmin seurannut, mutta nyt mielenkiintoiset keskustelut tukahdutetaan mielivaltaisen sheriffin toimesta alkuunsa. Lupaan kuitenkin lopettaa häiriköintini. Normaaleilla virustorjunnoilla noista törkeistä linkeistä ei pitäisi saada muuta kuin shokki ja oksennusreaktio. Pyydän anteeksi ja jätän tylsäksi muuttuneen palstan.
"Pyydän anteeksi ja jätän tylsäksi muuttuneen palstan."
...varastit nikkini ja laitoit tänne sen törkylinkin? Ja vielä kehuskeletkin sillä?!:(((Yök.
joku yläasteikäinen pöljäke. Vl-opelle: olen saamassa kauan kadotettua itsevarmuutta takaisin - kuin löytäisi vanhan ystävän... lukemisten suhteen siis.
Noissa lukuhommissa on aloittaminen monesti vaikeinta - joskus sitä pelkää omien voimavarojen käyvän riittämättömiksi, ja kuitenkin ihan turhaan:) Lukemisen myötä tuleekin ahaa-elämys: minä ymmärränkin ja tieto menee selkäytimeen! (oma kokemus)
Tsemppiä edelleen!
sillä tavalla, että vastauksia varmasti tulee, eikö? Pakko vielä lisätä, jos et ole älynnyt itse sitä: me emme ihmisinä ole YHTÄÄN parempia kuin ei-vl:t. Kuka muuta on väittänyt?
Ehkä te ACIMlaiset kuvittelette, että ihminen voi muuttua kokonaan rakkauden enkeliksi tms.
Mikä tuossa aloitusviestissä oli sellaista, ettei tee mieli vastata? Miten se olisi pitänyt esittää, että siihen olisi halu vastata? "Lestadiolaiset ovat ihania, oikeita, ja pääsevät aina taivaaseen". Niinkö? Mielestäni se oli kirjoitettu täysin asiallisesti.
Vastausta odotellessa
Argh, jäi hymiö pois tuosta viestistäni. Viittasin siinä acimlaisen aikaisempaan viestiin, jossa hän pohti, miten saada keskustelua aikaan - ja tuli siihen tulokseen, että provosoimalla se onnistuu.
Aloitusviesti oli ehdottomasti asiallinen, sitä en kiistä!
..teidän täytyy olla "parempia" jos kerran te mielestänne pelastutte mutta kukaan Jeesukseen turvautuva, muu kuin vl, ei saa pelastusta. Joku ero täytyy olla (olevinaan).
Mikä se ON se ero? Minä väitän että sitä ei oikeasti ole. Se ero katoaa kuin kangastus kun sitä katsotaan lähemmin.
Tämän minä haluan tuoda palstalla esille ja analysoitavaksi. Tämä on teillä se asia josta voisi jopa harha-nimitystä käyttää.
ole muuten kuin uskossamme... ei siinä, että jotenkin ihmisinä olisimme parempia.
Miksei teille riitä selitykseksi se, että me tulkitsemme Raamattua niin, että on yksi Jeesuksen seurakunta, yksi maanpäällinen Jumalan valtakunta?
..vaikka se yksi olisikin fyysisesti yksi (yhdellä paikkakunnalla/yhdessä maassa), niin tuo kohta sinänsä ei todista sitä että tämä yksi olisi vanhoillislestadiolaisuus.
Jeesushan sanoi että Taivasten valtakunnasta ei voi sanoa että se on täällä tai tuolla. Rauhanyhdistyksestä/vl-seurakunnasta voisi kohtuullisella tarkkuudella sanoa missä se sijaitsee. Ainakin siinä mielessä että etsijälle voitaisiin osoittaa tietty ovi että kun tuosta menet sisään niin siellä on sitä ainutta porukkaa. Näinhän te ajattelette, mikä minusta on siis väärin.
minusta se ei ole väärin (inhimillisesti ehkä).
1776 Bibliassa sanotaan:
"Ei myös heidän pidä sanoman: katso tässä, katso siellä; sillä katso, Jumalan valtakunta on teidän keskellänne"
Ei tuo minusta sulje pois meidän kantamme mahdollisuutta.
Provoilla se onnistuu, joo. Näinä päivinä onkin hankala erottaa provo ja asiallinen viesti. Siksi varmaan niin paljon porua tyhjästä, kun kaikki epäilevät kaikkia feikeiksi ja provoiksi ym....
hyvä keskustelun aloitus (niin kuin lehden pääkirjoitus) provosoi pikkuisen, mikä ei ole sama asia kuin nettikeskustelun "provoilu".
Ihan ystävyydellä vastaan...
Meni jauhot suuhun.
Avauksesi oli tosi tyrmäävä.
Eihän vl.lestadiolaiset tarvitsekaan muuta tietää, osata, ymmärtää, tai käsittää, kuin vain parannuksen teon.
Sitä kun muistaa tehdä tarpeeksi, niin kaikki on hyvin.
Itse olen kyllä vähän kriittinen tämän asian suhteen ja siksi toivoisin löytäväni täältä ymmärrystä toisilta vl.uskovilta.
Usko joutuu täällä kovalle koetukselle.
Ei pystytä sotimaan hengen asein tarpeeksi viisaasti.
Sanotaan, että usko on lapsenmielinen ja tyhmille tarkoitettu.
Viisas ei voi päästä tähän yksinkertaiseen uskoon sisälle.
Siitä huolimatta tuntuu vähän keljumainen olo.
Nyt vois vlm.nimimerkki tulla taas tänne keskusteluun mukaan, sillä hänellä on palstan parhaimpia ulosanteja ollut.
Myös vl.ope voisi kommentoida enemmän, hänkun on niin fiksu ja älykäs nainen.
...olen vain lueskellut muiden kirjoituksia, enkä ole oikein innostunut kommentoimaan mitään. Viestit tuntuvat pyörivän samojen kysymysten ympärillä. Tuntuu, että on vaikea löytää uutta näkökulmaa ja sanottavaa...kevätväsymystä varmaankin;)
Tuosta parannuksen teosta - itse en ajattele, että sen rutiininomainen tekeminen on autuuden ehto - itse asiassa siinä on vaarana mennä tekojen opin puolelle eli rippioppiin. Ei ihmistä vanhurskauta ahkera ripittäytyminen, vaan usko. Anteeksiantamus sen sijaan on voima arkielämässä ja ihmissuhteiden hoitamisessa ja kallisarvoinen lahja siinäkin mielessä.
Jokainen ihminen joutuu pohtimaan uskomisen asiaa ennemmin tai myöhemmin, kun siirrytään lapsen luottavaisesta uskosta kohti aikuisuutta ja vastuun ottamiseen omasta uskosta. Ei ihmisen kuitenkaan tarvitse olla ajallisesti "tyhmä" voidakseen säilyä uskomassa. Ainakin minä olen joutunut välillä kovastikin kamppailemaan älyn ja uskon aiheuttaman ristiriidan takia. Kuitenkin olen tähän saakka _saanut_ säilyä uskomassa.
Jossakin vanhassa Siionin laulussa lauletaan: ..."järki vangiks ottakaa..." Aina se ei ole helppoa, myönnettävä on.
No,ensinnäkin kukaan ei voi omasta halustaan noin vain "alkaa olemaan vanhoillislestadiolainen".
Jumalan Sanan tehtävänä on herättää ihminen kaipaamaan Jumalan yhteyteen.
Jumalan lasten tuntomerkeistä mielestäni tärkein on se täydellinen luottamus Jumalan kaikkivaltiuteen.Sellaista täydellistä luottamista en ole muissa opeissa tavannut.
Kysyisin vielä,missä yhteydessä olet uskovaisten "hedelmistä"saanut huonon maun.Siis henkilökohtaisesti,etkä vain tämän palstan kautta.?
Uskohan on lujaa luottamusta siihen,mitä toivotaan,eikä se näkymättömistä epäile.(Katekismus)
Okei. Olet vastannut ihan hyvin. Siis että kokemuksesi mukaan täydellistä luottamusta on vain teillä.
Mutta onko teillä tietoa ja kokemusta mistään muustakaan? Minulla on. Ja monella muulla.
Niistä hedelmistä.
Kokemukseni mukaan vl:illä on tiettyä asennevammaisuutta ja ylhäältäpäinperspektiiviä muita ihmisiä kohtaan. Ja järkyttävintä on se että sitä ei osata edes hävetä vaan pidetään jopa hyveenä. Olen itse nähnyt sen käytännön kokemuksessa jo vuosia sitten. Palsta näyttää aivan saman. Ei mitään hirvittäviä tekoja mutta tuota asennetta kylläkin.
Joskus minusta tuntuu että te ette käsitä näistä asioista yhtään mitään. Mitä enemmän joku MUU kuin vl ilmaisee kokemuksiaan Jumalan rakkaudesta tai mitä tahansa niin sitä enemmän tälle tyrkytetään "vl-parannusta". Tarkkaile palstaa sillä silmällä niin huomaat. Ajankohtainen esimerkki oli se amin kirjoitus.
Toisaalta tämä on yleistystä. Ja puhetta vanhoillislestadiolaisista uskonnollisena ryhmänä. Kaikkea ei voi soveltaa kaikkiin mutta noin pääpiirteittäin koen sen niinkuin kuvasin.
Toisaalta haluan aina välillä tuoda esille niitä positiivisiakin puolia. Niitäkin on. Että rehellinen ja tasapainoinen kuva säilyisi. Kritisointi ei saa olla itsetarkoitus.
Sinäkin vastasit hyvin.
Minullakin on kokemusta muista.Olen keskustellut esim.Jehovalaisten kanssa,olen ollut töissä kahdella eri uskontokuntaan kuuluvalla,isäni oli vl:n pilkkaaja,minulla on työtoverinani ollut eri herätysliikkeisiin kuuluvia.
En osaa asennevammaisuuteen muuta sanoa,kuin että ehkä uskovaisille on muodostunut jonkinlainen varuillaanolon haarniska,joka on valmiudessa vastaanottamaan pilkallisia huomautuksia esim.lapsiluvusta,alkoholin käyttämättömyydestä jne.jne.
Kun kuulee jonkun "tulleen uskoon",tulee mieleen,että voi,hän "valitsi" ikäänkuin "väärän tien"(anteeksi vain,mutta näin minä ajattelen).
Tuolta "väärästä vanhurskaudesta" on monin kerroin vaikeampi löytää "peltoon kätkettyä aarretta",kuin julki jumalattomasta maailmasta.
..täsmälleen sitä puolta että mikä se on sitä "väärää vanhurskautta". Minusta vanhurskautta on se että turvautuu Jeesukseen eikä mihinkään muuhun. Siinä paketissa on kaikki.
Ihankuin siemenessä on puun ainekset.
Raamatussakin puhutaan kahdenlaisesta kylvömaasta.Osa siemenistä putosi huonoon maaperään,eli siitä ei kasvua seurannut.
Jos kylvät puun siemenen sellaiseen maaperään,joka ei ole sille otollista,siitä ei luonnollisesti kasva kaunista puuta...
Kaikkihan me ilmeisesti turvaamme Jeesuksen ristin kuolemaan meidän syntiemme sovittajana,mutta...
Muuten,selitä,mikä on acimlainen!
Ja sitten nukkumaan!
acimlainen on minun omakeksimäni nimimerkki.
Nimimerkkini alkuperä on seuraava: Luen aivan ihanaa kirjaa jonka nimi on ACIM = A Course in Miracles ja jonka uskon olevan Jeesuksen sanelema.
(Ymmärrän jos tämä kuulostaa ihan oudolta).
Suomeksi se on Ihmeiden Oppikurssi.
Joskus haluaisin ottaa siitä lainauksia, ja olen niin tehnytkin mutta minulla ei ole suomenkielistä versiota siitä ja kaikki eivät pidä englanninkielisestä tekstistä täällä.
Kirjan sanoman ydin on sama kuin Raamatun.
Thank you!I must go to bed now!Good night!
on täsmälleen samanlainen "luottamus" kuin rauhanyhdistysläisillä.
Ja jälkikin on samantapaista: inhimillistä kärsimystä. Ja molemmat herättävät saman kysymyksen: Kuinka uskonto voi tehdä ihmisestä sellaisen?
katkera. Se siitä asiallisuudestasi! Minulle elävä usko ei ole aiheuttanut kärsimystä.
vaan 70-lukulainen omavanhurskaus ja sen vallassa tehdyt hoitotoimet.
Nimimerkki "usk.m":llä ei taatusti ole mitään tekemistä vanhoillisuuden kanssa. Turhaan moisesta hermostut.
Uskoisin, että tätäkin riidankylväjää odottaa ip-banni vanhalta vaimolta ihan minä hetkenä hyvänsä.
Ei kai noin huonot trollit voi enää mennä läpi? :)
Mitä tuokin oli tarkoittavinaan?
Kaipa se tarkoittaa että "adios", tervemenoa", "let's not meet again" ja kaikkea muuta sellaista.
Tosin en minä mikään ennustaja ole, joten voi hyvinkin olla, että vanha vaimo ei huomaa rienaamistasi. Tässä tapauksessa toivon, että kyllästyt hölmöilyysi mahdollisimman nopeasti.
Sait näköjään paljon pahaa mieltä aikaan ja ehkäpä joidenkin mielissä vanhoillislestadiolaisuuden kuvaakin liattua.
En tunne mitään suurta sympatiaa kaltaisiasi leuanlouskuttajia kohtaan, mutta toivon silti parasta (tai ainakin parempaa) jatkoa sinulle.
Mihin viittaat? En parhaimmallakaan tahdollani käsitä, mitä tarkoitat. Voisitko selventää, millä olen sinua pahentanut.
kiivaasti sellaisia vl-HARHAOPPEJA, joista hyvin moni vl on luopumassa.
ymmärrä. Ovatko viestinne jokin vitsi? Minähän ajattelen tasan samalla tavalla kuin muutkin vl-seurakunnassa (pl. nimelliset vl:t).
ja HARHAOPIT häipyvät. Jumalan TOTUUDET alkavat saada jalansijaa vl-herätysliikkeessä. Miksi taistelet vastaan?
vaikka miksi vaivaisin mieltäni nettikeskustelujen takia... Mihin ihmeeseen sinä nyt viittaat? Ihan mielenkiinnolla kysyn.
Sinun totuutesi (ulkopuolisen) on puhtaasti subjektiivinen. Miksi taistelisin oppia vastaan? Olen saanut tässä seurakunnassa rauhan, ei ole syytä.
..vaan omituisuudet vl-asenteessa kun on kysymys vuorovaikutuksesta muiden kristittyjen kanssa.
Se on sellaista kroonista(?) ummehtunutta haisevaa asennevammaisuutta.
Se ettei toista Jeesukseen turvautuvaa kristittyä nähdä vain tämän Jeesukseen turvautumisen perusteella "meinä" vaan "noina toisina". Aina mitataan sen perusteella onko vl vai ei.
Mielipiteemmehän tiesitte. Mutta mikä oikeuttaa sanomaan, että olen häirikkö?
mikään häirikkö ole.
Eihän sitä häiriköinniksi voi sanoa, jos hlö on sekä aivoistaan että selkäytimestään ja kaikista geeneistään vl-aivopesty.
Ole vapaa - et ole häirikkö.
Eri mieltä saa olla, ei se ole häiriköintiä.
Kaikki tämä kuuluu keskusteluun. Mutta yritetään pitää vain painopiste asioissa/opeissa ym., pois henkilöistä niin kyllä se siitä. Sanoiko joku häiriköksi? En kait minä ainakaan?
Minua ei ole aivopesty vl-uskoon, jos olet lukenut aikaisempia lätinöitäni. Kotona ei käytännössä puhuttu uskosta ollenkaan.
niin sanoi (nimim. ~~~).
voi saada myöskin rauhanyhdistyksillä. Oikeat raamatunopit voidaan pestä putipuhtaaksi pois ja tilalle laittaa näitä surullisen kuuluisia vl-HARHAOPPEJA.
Nytkö te sitten olettekin kaveria keskenänne?
Katselin vain tuota aiempaa viestiketjua ja otsikoita tyyliin:
"rauhoitu, ukkeli"
"riläx, äijä"
...ja niin edespäin. Tuollainen nimittely ei minusta ole hyvää käytöstä, eikä etenkään kristittyjen puhetta. Lisäksi kommentit olivat vähintäänkin yliolkaisia ja allekirjoitettu koko vanhoillislestadiolaisen herätysliikkeen nimissä.
En sitten tiedä, sainko väärän kuvan sinusta, mutta eipä tuosta palasesta järin mairittelevaa kuvaa voinut muodostaa. Olen ollut poissa palstalta jonkun aikaa, joten en tunne kaikkia uusia keskustelijoita.
Eipä tuota "vl-harhaoppi"-jankutustakaan oikein voi järkeväksi kritiikiksi sanoa. Asiallisuutta ja perusteltuja mielipiteitä kaipaisin arvon keskustelijoilta.
Juu, mutta rauhallista yön jatkoa.
Minulla keitti hieman yli nimim. "Melperin" jutut, ja onko nyt pahasti sanottu, kun kehotin rauhoittumaan? Luitko edes Melperin solvauksia?
Minun kielenkäytössäni "ukkeli" ja "äijä" eivät ole haukkumasanoja, sinulle ne saattavat olla. Jos opista kirjoitan, voin sanoa, että "me" - olen samaa mieltä seurakunnan kanssa.
Siinä olet oikeassa, että minun täytyy hioa tyyliäni. Laita kiivauteni vaikka nuoruuden piikkiin.
on monia. Eräällä läheisellä ihmiselläni se oli aina alkoholi. "Joo, mut mä olin kato niin kännissä..."
Älä siis piiloudu nuoruutesi taakse, vaan ota vastuu tekemisistäsi. Eivät minunkaan lapseni käyttäydy miten huvittaa ja selittele tekemisiään nuoruudellaan. Enkä minäkään solvaa sinua sanotaan nyt vaikkapa "naperoksi" ja pistä sitä vanhuuteni piikkiin. Sellaista ei vain tehdä. Piste.
Vähän selkärankaa nyt peliin. Olet vanhoillislestadiolainen ja esiinnyt erittäin julkisella foorumilla. Käyttäydy siis sen mukaan.
niin kuin itse päätän. Ei hirveämmin hetkauta ylilyöty hermostumisesi. En mielestäni ole kovin asiattomasti käyttäytynyt.
viestejäni kuin nuo kaksi, niin saat paremman kuvan.
> Toimin tasan niin kuin itse päätän.
> En mielestäni ole kovin asiattomasti käyttäytynyt.
Eiköhän tuo tuossa sitten ollutkin.
Ja jos jatkossa vaadit osaksesi erikoiskohtelua, niin älä pidätä hengitystäsi.
Jumalan rauhaa.
Meni tuossakin hermot. Miksi minuun noin erityisellä tavalla kohdistat kritiikkisi? Lue edelleenkin muitakin viestejäni.
Ok, tästä lähtien kirjoitan sievemmin, vaikka esim. Melperi parjaisi ja käyttäisi vähemmän kauniita sanoja.
acimlainen, tuntuu että olet muuttunut Härskilän Hilkaksi....
Kuinka niin? Ainahan minä olen kritisoinut vain me-asennetta. Mitä uutta tässä?
Muistatko acimlainen ne tapahtumat, jotka sattuivat pari tuhatta vuotta sitten tähän vuodenaikaan?
Ennen kuin Jeesus kaikkien tuntemien tapahtumien jälkeen kuoli ristillä tapahtui parikin juttua, joissa kaksi hänen ihan läheisintä ystäväänsä, opetuslastaan joutui syntiin: Juudas petti hänet ja Pietari kielsi koskaan tunteneensa. Vaikka Herra oli heidän lähellään, he lankesivat. Eikä ihminen ole noista ajoista paljoakaan muuttunut.
Se on acimlainen, meissä ihmisissä, myös joka sortin uskovissa tuo perisynti, joka viettelee ja saa aikaan vahinkoja, vaikka kuinka hengellisiä olisimme. Sinäkin siihen syyllistyt, päivittäin ja myös minä.
Jos ajattelet, että "raikas vesi" olisi uusia tuulia toisista uskonnoista, olet oikeassa. Haluamme pysyä tässä opissa.(Joka opissa harhailee, sillä ei ole Kristusta)Raikas vetemme on runsaana virtaava syntien anteeksiantamuksen saarna. On järkyttävän raamatullista, kun puhut tuosta halvasta hakomajasta. Siitä sanotaankin monesti että se on uskovaisten vioilla ja virheillä peitetty.(En tiedä onko tuo Raamatusta vai jonkun saarnaajan lausahdus)
sitä Rakkautta jota otettaisiin ja annettaisiin vl:ien ja muiden välisellä rajalla. Ettei tuijoitettaisi vain omaan ryhmänapaan.
Nyt vl on ikäänkuin rakentanut hengellisen muurin ympärilleen.
En minä mihinkään muihin uskontoihin halua sillä tavalla vedota. Olen kertakaikkiaan ymmärtänyt homman näin että Jeesus on ihmiskunnan pelastusprojektin pomo eikä sille tosiasialle voi mitään.
Eräissä New Age suuntauksissa on paljon sympaattisia ajatuksia mutta kun Jeesuksen ylösnousemus kielletään tosiasiana niin silloin tekee ainakin minulla topin. Mutta se taas ei estä minua mitenkään periaatteellisesti ottamasta noita ihmisiä Kristuksen Rakkauden piiriin. Sillä paikalla ja sillä hetkellä missä milloinkin olen.
Raamatusta ja siltähän se näyttää,Jumalan Valtakunta.Sinne ei kukaan voi tulla vain mukavuuden halusta vaan täytyy olla todellinen hätä oman sielun autuudesta.
termiä vanhoillislestadiolaiset käyttävät yhtenä fraasina silloin, kun joutuvat tosi ahtaalle HARHAOPPIENSA kanssa.
= "Vain hakomajassa tajuaa asioita."
"En selitä täällä, tule seuroihin."
se on se raikas vesi,joka vuotaa armon lähteestä,kun Pyhän Hengen saanut Jumalan Lapsi siunaa sinua sillä armoevankeliumilla,joka Jeesuksen seuraajien mukana on saanut levittäytyä maan ååriin,ja joka Raamatun mukaan lepää viimeisinä aikoina pohjoisessa.
Tämä kuulostaa huuhaalta,mutta niinhän sen Raamatun mukaan tulee ollakin.
Sinä kuvasit mielestäni hyvin tuon Siionin muurin,joka ympäröi Jumalan Valtakuntaa.
Eikähän Jumalan lapset tuijota vain omaan napaansa,vaan järjestävät seuroja,joista ilmoitetaan lehdissä ja joihin on vapaa pääsy.
onko Raamatussa harhaoppia, mitä ma kuulen!!!!
Hyvin olet läksysi lukenut.
Eikö se sinustakin näytä hakomajalta yrttitarhassa?
Olis kiva,jos keksisit jotain uutta sanottavaa .
Olisiko mitään,josta voisi oikein niinkuin keskustella?
Nyt ollaan päästy vain HEINÄHATTUIHIN ja HAKOMAJAAN.Vain näitä sanoja täällä on pyörinyt tämän muutaman kuukauden ajan,mitä olen tätä palstaa seurannut.
sun avaukset alkaa muistuttaa tasoa "9 lasta, äiti 25 v"
tosi huima ero jutuissas, kun vertaa aiempiin aikoihin
teikäläisille? Eihän totuus pala tulessakaan!
tarkemmin, puhuin TASOSTA, ei aiheista; acimlainen tuntuu vajoavan feikki-tasolle
tuntuis, ettei ole sama, joka syksyllä vielä kirjoitteli kauniisti jostain amerikkalaisesta uskonto-opista
Jos kirjoittaa kiusallisesta aiheesta, niin on "feikkitasoa". Aivan!
Jos kirjoittaa kiusallisesta aiheesta, niin on "feikkitasoa". Aivan!
kaltaisekseen.
Varmaan acimlainen ottaa kokemuksista opikseen ja poistuu Pyhän Hengen lempeään hoivaan. Siellä hän vahvistuu niin, että "ruman tuliset nuolet" eivät häntä enää heikennä. Nyt näyttää käyneen niin, että lestadiolaisten oma luontainen pelko/viha-käyttäytyminen on tarttunut häneenkin. Entistä rakkauskäyttäytymistä acimlaiselta haikaillaan.
Acimlaisen muutos on osoitus siitä, miten tarpeen on Jeesuksen opetus: Jos he eivät ota rauhaa vastaan, pudistakaa tomukin jaloistanne.
Mutta onneksi acimlaisen sydän on rakkautta tulvillaan. Lepoa hän tarvitsee, vain lepoa taistelun melskeen jälkeen.
A Course in Miracles (Ihmeiden Oppikurssi) tarjoaa levon, acimlaiselle ja - lestadiolaisille.
pelko/viha-käyttäytyminen? Vai että vielä luontainen.
vl.uskovaisilla ole tarvis lepoa, tai turvaa
etsiä paptistien joukosta, jota tämä acimlaisuus
edustaa.
on tuon acimin ero vaikka meihin?
kysyä, mikä ero on valkeudella ja pimeydellä.
Tämä oppi on amerikasta, paptistien levittämänä
nyt tällekin palstalle.
Minä olen luterilaisen kirkon jäsen ja sen lisäksi olen itseopiskelukurssin A Course in Miracles opiskelija.
Älä valehtele. En ole paptisti.
ACIM:in sanoma on anteeksiantamuksen sanoma ja sellaisena tällekin palstalle kuuluva.
Älä tuomitse sellaista mistä et mitään tiedä.
Sinun kanssasi voisi keskustella ACIM-henkisesti ja rakkaudellisesti.
taida valehdella.
Tämä nainen jonka näkyjen perusteella kirja on
kirjoitettu , on paptisti.
sinua opiskelemasta, suhtaudu asiaan kuitenkin
siten , mistä varoitin.
Kirjoittamani jutut vl-perheistä eivät ole omia keksimiäni vaan ihan tosia. En voi selostaa yksityiskohtaisemmin koska perheiden integriteettiä tulee suojata. Halusin kirjoituksellani osoittaa ettei kaikki negatiivinen mitä lestadiolaisillekin tapahtuu ole valehtelua. Sitäpaitsi tällä palstalla asioista voidaan keskustella turvallisesti kun ollaan nimettömiä. Ja kun on monta silmäparia näkemässä niin ketään ei voida "aivopestä" missään kohdassa. Aina joku älähtää jos omituisuuksia esiintyy..
VIELÄ YKSI ASIA: Kun minä kirjoitan täällä niin toivon että te rukoilette itsenne ja minun puolesta jotta nämä asiat tulisivat lopulta kaikkien kohdalla ymmärretyksi oikein, sillä tavalla kuin Jumala haluaa ne ymmärrettävän..
Jokainen täällä tuo omia tarjouksiaan keskustelun nyyttikestiin. Yhdessä sitten, omaksi hengelliseksi kehitykseksemme poimimme niistä sen mikä meitä parhaiten ravitsee.
ACIM-henkisyys olikin feikkausta ja nyt vasta paljastat oikean "karvasi"
mutta taso, millä ne esitetään, on asia erikseen
ainakin niihin aikaisempiin ACIM-kirjoituksiisi verraten olet tainnut tehdä mahalaskun
Eikä se ole tuo nainen joka "opin" on tälle palstalle tuonut.
..miten asiat olisi pitänyt esittää, siis paremmalla tavalla.
Tee näin:
Ota pätkä tekstistäni ja kirjoita se paremmalla tavalla alle. Voit olla oikeassakin vaikka minä en juuri nyt ymmärrä.
sinun olevan paptisti, mutta sinun ohjaajasi,
on.
Älä aseta mitään ihmisen itsensä , hallusinaatioiden perusteella syntynyttä opetusta
Raamatun kirjoitusten edelle.
Se vie harhaan.
...liittyen VL-asioihin.
Kun me tarkastelemme VL:ä ihmisinä ja uskovaisina, niin kuka luulee, että sieltä löytyy täydellinen ihminen? Ei varmasti kukaan, eikä ole tarvekkaan, koska se, joka täydellistä näyttelee muiden silmissä on omavanhurskas jo sen tähden, ettei millään ole sitä mitä näyttelee, vaan yhtä syntinen kuin joka ainoa liha, joka maata tallaa.
Eniten ihmettelen sitä, että miksi täällä ei riitä, jos sanotaan kuten monta kertaa on sanottu myös VL:n olevan aivan tavallisia ja täydellisen epätäydellisiä ihmisiä? On aivan taattu, että vikaa löytyy vaikka millä mitalla joka ainoasta VL:stä, vaikka kuinka hyvällä katsoisi, mutta millä intressillä sitten VL:ä katsotaan? Etsitäänkö VL:stä sitä täydellisyyttä,ä jota he puhuvat, mutta jota he eivät voi millään täyttää teoilla, vaan tekevät jatkuvasti juuri niin kuin eivät halua ja sitä kautta aina ja alituiseen toimivat Jumalan sanaa vastaan. Näin se on uskovainen kelvoton kaikkinensa Jumalan sanan valossa. Ei VL leima tee ihmisestä missään suhteessa erilaista, vaan helvetin tuomio yllä kulkee hänkin, ilman suurta armoa ja Karistuksen sovintotyötä.
Jos sitten ajattelumallina on sellainen, että pitää löytyä selitys sille, miksi VL tekee sitä tai tätä ja miksi joidenkin elämä on sellainen tai tällainen? Mitä siihen vastaa tai miten sitä lähestyy. Ei jää muuta kuin vastakysymys, että millainen VL:n elämä pitäisi olla, ettei siinä näkyisi mitään moitteen sijaa? Varmaanin täydellinen, mutta taas palataan alkuun kysymään, kuka meistä ihmisistä voi olla elämässään ja uskossaan täydellinen? Ei yksikään, ei yhden yksikään.
Minä sanoisin näin, että osoittakaa minua. Sen sanon, ettei tarvitse edes tarkasti osoittaa, kuin vähän tänne päin, niin osuu taatusti ja kipeästi. En ole missään määrin onnistunut toteuttamaan Jumalan tahtoa ja siksi joka osoitus osuu tarkasti kohdalle ja paljastaa minun syntusyyteni ja kelvottomuuteni Jumalan sanan valossa.
Toisena sanoisin näin, että me kaiketi jokainen voimme mennä peilin eteen ja osoittaa sitä kautta itseämme ja vamraan yhtä epätarkka osoitus itseään kohtaan osuu varmastu syvälle sydämmeen.
Jatkuvasti keskustelussa ilmenee sellainen lähtökohta, jossa VL:t on "selityksen velkaa".
..vaan kirja on sanomaltaan yhtäpitävä Raamatun kanssa.
juuri tästä syystä tarvitsemme käydä siionin
keskellä olevan armoalttarin luokse, omat
heikkoudet anteeksi saamaan.
Ei meistä pyhiä, täydellisiä tule täällä
ajassa, vaan kerran meidät kruunataan ikuisen
elämän kruunulla.
Ajallinen elämä on kilvoittelua synnin poispanijana.
ei ole.
Uskotko todella että nuo perheitä koskevat olisi ollut feikkausta (siis keksittyjä ja tuulesta temmattuja) vai haluatko vain riidellä kanssani?
..palstalla siksi että koska itse ette ole kummempia kuin me muutkaan Jeesuksen armoon turvautuvat niin miksi vain te pelastuisitte?
Tässä on se epäselvyys johon haluan vastauksen.
No miksi tämä sitten on ongelma? Voisimmmehan antaa vanhoillisten uskoa mitä haluavat ja uskoa itse niinkukin me haluamme.
Ongelmaksi se tulee kun te yritätte syöttää tämän ajattelutavan (siis että pitää olla vl pelastuakseen) meille muille.
Minulle yritettiin tarjota tuollaisia asenteita kun olin nuori. Mutta vaistosin silloin myös ettei sitä tehty rakkaudellisessa hengessä. Se paljasti että jotain häikkää on. Muutin pois Suomesta kun tätä tehtiin ja tällä tavalla säästyin lestadiolaisuudelta. Löysin Jeesuksen aivan muulla tavalla.
näin, koska tulkitsemme Raamattua niin kuin tulkitsemme... minähän vastasin jo tuohon kysymykseen aiemmin jossain muussa yhteydessä!
...asian ytimeen, jota kirjoitukseni tuolla toisaalla viittasi: "Oikeaksi osoittaminen"
Minä olen sanonut miljoona kertaa, että minä uskon pelastuvani tässä uskossa, enkä muita arvioi. Tämä on se rauha sydämmellä ja elävä Taivastoivo, enkä hlaua lähteä vielä varmempaa etsimäänkään. Älä sano, etten tiedä muusta mitään, koska tiedän myös julki Jumalattomuuden tien.
Joka pysyy Kristuksen opissa pelastuu ja joka ei pysy niin Raamattu todistaa hänen osansa.
Me siis kaikki joudumme vain uskomaan, eikä meillä kenelläkään ole mitään muuta. Ei meillä ole kenelläkään mitään varmuutta, vaan on elävä toivo ja sen tuoma rauha, jossa on se uskon varmuus.
Kun minä sanon, etten arvioi ketään muuta, niin silloin tarkoitan syvällisesti juuri sitä, etten voi tietää kenenkään kohdalla tuomiota. Kenelläkään ei ole valtaa tuomita, eikä valtaa avata Taivasta, se valta on yksin Jumalalla. Joka sanoo, että sinä pääset Taivaaseen ja sinä et pääse Taivaaseen on jo ottanut tuomiovallan, jota ei ole annettu kenellekään maan päällä.
Jumala on ollut niin viisaudessaan niin suuri, ettei ole jättänyt tuomiovaltaa ihmiselle, koska tunsi ihmisen jo ennen luomista.
Toisaalt aon täydellisen yhdentekevää, mnitä ihminen sanoo tuomiosta, koska sillä ei ola rahtuakaan merkitystä Jumalan tuomion kanssa. Vaikka ihminen sanoo mitä tahansa, niin se on ihmisen sana. Ainut todistus ihmiselle on jätetty Jesuksesta Kristuksesta, jossa on se vanhurskaus, joka kelpaa Jumalalle. Joka tässä vanhurskaudessa uskoo, saa omistaa elävän toivon uskon kautta ja silloin on rauha sydämmellä.
Jos joku sanoo, että "kyllä sinä pääset Taivaaseen", niin mennäänkö siinä ihmisvoimin vai Jumalan voimin eteenpäin?
On siis tärkeää uskoa omalla kohdalla ja jättää tuomio Jumalalle. Minä en arvioi muita, vaan uskon näin kuin uskon ja saan omistaa rauhan sydämmellä.
Jos uskoo ja on rauha sydämmellä, niin ei siinä tarvitse ihmisen todistusta tai kieltämistä, vaan Jumalan voima on Pyhän Hengen kautta ilmoittmassa rauhasta ja toivosta.
Nyt tullaan taas siihen, että tuo sanoo nuin ja tuo näin ja tuo vielä noin. Mitä tästä jää jäljelle muuta kuin, että jokainen on pihalla, ellei voima ole jossakin muualla kuin ihmisellä.
uskonnollisissa herätysliikkeissä opetetaan:
usko vain Jumalaan ja Jeesuksen sovituksen
päälle, niin sinä pelastut.
Tämä on vain osa pelastus oppia.
Näinhän on ihmismielen mukaista omistaa armo
ja taivastoivo.
Samoin heräys uskoon , on oma teko, lenkkipolulla, yksinäisyydessä, rukouksessa,
koettelemuksessa,, missä vain se helppointa ihmiselle olis.
Ei Raamattu opeta näin.
Raamattu opettaa: Ennen taivas ja maa katoaa,
kuin rahtukaan laista häviää.
Tämä on raamatun sanan tuomio Jumalan Valtakunnasta ulkona olevalle.
Ei se ole vl.en tuomio, vaan sanan.
Tämän takia useat pahentuvat, jos sana saarnataan
Raamatua kunnioittaen.
Ei Jumalan Rakkautta ole ihmistä johtaa harhaan,
vaan armolla ja totuudella kutsua sisälle Jumalan
Valtakuntaan, Sydämen Uskolla omistamaan lahjavanhurskautta.
Niinkuin jo vanhanliiton aikana seurakunnan
majassa oli uhrialttari, niin on tälläkin ajalla
taivaasta alaslasketussa Uudessa Jerusalemissa,
Jumalan valtakunnassa, ja vain siellä, syntisen
Kutsuja, Sovittaja ja Lunastaja.
Näin yksinkertaisesti opettaa Pyhä Raamattu.
iloitset yhdessä acimlaisen, minun, Deboran, Anden ja Hesen kanssa yhteisestä autuudestamme joka on yksin ja vain yksin Jeesuksen ansiota.
Ymmärsinkö oikein?
etten millään voi uskoa, että olisit entinen ACIM, mitä sulle on tapahtunut, onko course-kopiot hukassa
..että olisin ent. ACIM? Vain siksikö etten ole viimeaikoina ottanut ACIM:sta kopioita tänne?
Syy siihen etten ole siteerannut kirjaa on se että täällä on tullut ilmi että kaikki eivät osaa englantia. Vieraiden kielten käyttämistä on kiellelty palstalla.
'Mikä teissä on niin ihmeellistä ja erilaista muihin kristittyihin verrattuna?' ..'Mikä on todellisuudessa ja käytännössä se yhteinen nimittäjä joka vie vain teidät taivaaseen ja jota muilla kristityillä ei ole?'
Tuohon saman oli myös eräs päiväkodin opettaja kerran kysynyt uskovaiselta hoidettavaltaan lapselta.
Tähän lapsi oli sanonut yksinkertaisen vastauksen: meillä on synnit anteeksi, epäuskoisilla ei.
Kyselyt oli loppunut siihen.
Nyt en puhunut EPÄUSKOISISTA vaan uskovaisista (=syntinsä anteeksisaaneista) jotka eivät ole vanhoillislestadiolaisia.
Siis mikä ero teillä on heihin nähden?
eli sokea ei voi toista sokeaa auttaa. Vaan kun on ensin itse päässyt Jumalan lapseksi armovaltakuntaan, on halu säilyä ja auttaa armosta osattomia.
Kaikki muut(turhat) kyselyt loppuvat, kun on todistus Jumalan lapsen nimestä.
Eli uskovaisilla ON synnit anteeksi jo täällä ajassa ja siten varmuus että myös nimi Elämän kirjassa kunnian taivaassa.
..ole sokeita vain siksi etteivät kuulu vanhoillislestadiolaisiin. He ovat saaneet syntinsä anteeksi Jumalalta.
miksei ristinryöväri pyytänyt hiljaa Jumalalta rikkomuksiaan anteeksi?
...Jeesukselta. Niin minäkin teen. :)
Jeesus astui ylös taivaaseen.Sinulla ei ole täällä fyysistä Jeesusta,jolta pyydät,niinkuin ristinryövärillä oli siihen mahdollisuus.
maanpäälle välimies Jeesus. Ylösnousemuksen jälkeen Hän ilmestyi VAIN omillensa sekä lupasi olla omiensa lasten kanssa joka päivä maailman lopuun saakka.
Se joka ei tunne Hänen seuraajijaan (äitiä) täällä maanpällä ei tunne myöskään Isää taivaassa. Äiti(seurakunta) synnyttää lapsensa; hoitaa, neuvoo ja pesee sekä pukee.
..Jeesukseen.
muistatko,kun Jeesus jätti syntien anteeksi- antamuksen evankeliumin omille opetuslapsilleen.
Ei ole todellakaan väärin rukoilla Jumalalta neuvoa ja ymmärrystä,että löytäisi oikean tien.
Tunnetko sinä saavasi täydellisen vastauksen rukouksiisi Jeesukselta?
..niin koen saavani täydellisen vastauksen.
sittenhän sinulla on varmaankin asiat järjestyksessä. Toivon sinulle Taivaan Isän siunausta elämääsi ja tiedät,jos joskus tarvitset apua tunnonhädässä,minne voit aina mennä.Yöllä ja päivällä.