Nyt kysyn tyhmiä..

.1. ostin akvaani viikko sitten puisen kannon. Se ollut likoamassa, mutta värjää vettä edelleen, vaikka olen harjannut Koska voin laittaa sen akvaan?

2.Akvaario on n 180 l ja siinä on resunin sisäsuodatin. Tarvitsenko ulkosuodatinta?
Jos hankin ulkosuodattimen,tarvitsenko enää sisäsuodatinta?

3.mulla on olemassa jbl kasviravinnepalluroita, värjääkö ne vettä?

4. voiko kaloille antaa pakastekatkarapuja, jos ne liottaa?

Kiitos!
4159
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

1. Etköhän voi laittaa sen jo nyt, ei se veden värjäytyminen ainakaan kaloja haittaa, harvemmin vesi on täysin kirkasta luonnossakaan.

2. Riippuu sen suodattimen tehosta, mutta ulkosuodattimen hankkiminen voisi olla kannattavaa, yleensä isoissa akvaarioissa sellainen on. Ja jos se ulkosuodatin on riittävän tehokas tuohon, niin et tarvitse sisäsuodatinta enään.

3. Vaikea sanoa, tuskin jos ne hiekan alle laitetaan.

4. En osaa sanoa, en ole katkaravuilla ruokkinut.

Äänestä
  • 2. suodattimen veden kierrätys tehokkuu ei ole oleellinen asia, massatilavuus taas on, nyt kun ei tiedetä kalastosta mitään, itse suosittelen ulkosuodattimen hankkimista, kuitenkin, mulla on satalitrasessa akvassa Eheimin kolmevatinen PRO sarjalainen ulkosuodatin, se antaa aloittelevalle harrastajalle paljon hoitovirheitä anteeksi.

    3. eivät värjää, lietettä ja levää voi tulla jos ravinne pallot jostain yystä nousevat hiekan pinnalle, kuinka kookasta soraa sulla on pohja hiekkana

    4. katkat kannattaa liottaa vedessä ja vaihtaa sitä vettä jossa katkat lilluvat muutaman kerran .. minkälaisille kaloille ajattelit kokeilla ruoaksi

    Äänestä

vastauskysymys nro 1:
- Itselläni on 180l akvassa kanto, tilavuudeltaan 8 litraa. Alun perin puu kellui vedessä, likoamisen jälkeen se vajosi pohjaan. Sen jälkeen akvaariossa se on ollut, kyllä vedestä läpi näkee, mutta onhan se selvästi sameampaa kuin puuttomassa vedessä. Ja niin kuin jo edellinen vastasi ; eihän luonnossakaan vesi ole aivan kirkasta. Ostat sinne kaloja jotka ovat tottuneet kirkkaaseen veteen, esin noentetroja tai kardinaaliteroja - kardinaalikaloja. Muita värikkäitä, kauniita ovat juuri hieman samoeammassa vedessä ;)

Äänestä
  • Ehkä jotkut barbit .. värittömämmät tetratkin .. värikkäät kalat juuri nimen omaan ovat kehittäneet värinsä evoluution tuotoksena sameassa vedessä jotta parittelu onnistuisi paremmin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jkli kirjoitti:

.1. ostin akvaani viikko sitten puisen kannon. Se ollut likoamassa, mutta värjää vettä edelleen, vaikka olen harjannut Koska voin laittaa sen akvaan?

2.Akvaario on n 180 l ja siinä on resunin sisäsuodatin. Tarvitsenko ulkosuodatinta?
Jos hankin ulkosuodattimen,tarvitsenko enää sisäsuodatinta?

3.mulla on olemassa jbl kasviravinnepalluroita, värjääkö ne vettä?

4. voiko kaloille antaa pakastekatkarapuja, jos ne liottaa?

Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu