Uusi määritelmä natsismista

Wikipedian mukaan natsismi on: "Adolf Hitlerin johtaman Saksan kansallissosialistisen työväenpuolueen (NSDAP:n) radikaali fasistinen ideologia."

Mutta näemmä palstan uskonkiihkoilija Aabra-ham on määritellyt natsismin uudelleen: http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/8849262/42587397
Natsismia on siis se, että kertoo mitä islamin laki pitää sisällään.

xD
294
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

näkevät natseja kaikkialla. Esim. Aapo on nähnyt natsimörön mm. tanskalaisessa sosiaaliliberaalisessa lehdessä! ;P

Äänestä

Enemminkin asia on niin, että islamin vastustajat ovat natsien vastustajia: Muslimit vainoavat juutalaisia kaikkialla Euroopassa, esim. Malmössä juutalaiset eivät uskalla kulkea kaduilla ja näyttää olevansa juutalaisia, elleivät halua ottaa riskiä joutua hakatuiksi. Juutalaisten synagoogia vandalisoidaan toistuvasti. Muslimit huutelevat juutalaisvastaisia iskulauseita Israel-vastaisissa mielenosoituksissaan. Jne.

***

Islam muutenkin muistuttaa natsismia suhtautumisessaan juutalaisiin:

- Islamin pyhinä pitämien tekstien mukaan lopussa kivetkin huutavat: "Täällä on juutalainen, tule ja tapa hänet!". Islam siis kannustaa holokaustiin.
- Koraani nimittelee juutalaisia (ja kristittyjä) rasistisesti 'apinoiden ja sikojen jälkeläisiksi'.
- Profeetta Muhammed hävitti juutalaiset Arabiasta, kuten Hitler teki yli tuhat vuotta myöhemmin Euroopan juutalaisille.

***

Adilf Hitler oli sitä mieltä, että Euroopan olisi pitänyt olla mielummin islamilainen kuin kristillinen. Kannattaa lukea myös Heinrich Himmlerin mielipiteet islamista.

***

Mutta onneksi sentään on olemassa myös uudistusmielisiä muslimeja, jotka eivät hyväksy islamin anti-semitismiä ja muita epäkohtia. Esimerkiksi tässä on aivan erilaisia muslimeja kuin tällä palstalla vierailevat suomimuslimit tai eräs nimeltämainitsematon tekopyhä "humanisti": http://reformislam.org/

Äänestä

Kommentoi aloitusta


uskonsankari kirjoitti:

Wikipedian mukaan natsismi on: "Adolf Hitlerin johtaman Saksan kansallissosialistisen työväenpuolueen (NSDAP:n) radikaali fasistinen ideologia."

Mutta näemmä palstan uskonkiihkoilija Aabra-ham on määritellyt natsismin uudelleen: http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/8849262/42587397
Natsismia on siis se, että kertoo mitä islamin laki pitää sisällään.

xD

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu