MB 220 C dsl automaattivaihteella. Auto tuotu saksasta 2000-luvun alussa (2002-2003). Huoltokirjan mukaan ajettu siihen mennessä n. 70.000 km. leimat hulloista ja kilometreistä on. Suomessa ajettu n. 80.0000 km. Leimat hulloista ja kilometreistä on. Omistaja eläkeläinen kuoli. Perikunta myymässä. Kuskin oven alareunassa ruostejälkiä.Muuten siisti. Voiko Saksan kilometreihin luottaa? 150.000 ei käsittäkseni Mersulle paljon, ainakaan moottorille. Olisko 7000 hinta sopiva?
Kävisikö minulle Mersu
mercisti
101452
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
näkemättä koko autoa voisin sanoa että hinta on kohdallaan. Koeaja se tietenkin kunnolla ja tarkista kunto ulkoota että sisältä.
Kerrotko vuosimallin (ja korimallin)? Jos on W203 niin noilla kilometreillä tuohon hintaan todella halpa. Tietenkin jos on hyvässä kunnossa. Jos taas on vanha pappamalli W202 vapaastihengittävällä paskalla lucas-pumpulla varustetulla dieselillä, unohda koko auto..se joutaa jo museoon! Ohjauskin on todella huono W202:ssa. (simpukkaohjaus)
pettymys, tuosta w203 ei kokemuksia mutta se on ruma, varsinkin etuvalot.
mutta 202 malli on tuuliherkkä, suutinvikainen paska. omistin sellaisen 6 kk ja sitten tuli mitta täyteen.
autolla oli ajettu vasta 250tkm. ohjauksesta olen samaa mieltä mbmiehen kanssa, se ei ole kovinkaan hyvä.
tilat on ok, samoin sisusta. Tuulettimilla oli tapana pitää kovaa meteliä, se vika risoi myös.
>> Jos taas on vanha pappamalli W202 vapaastihengittävällä paskalla lucas-pumpulla varustetulla dieselillä...
Pumppuongelmat on korjattu x kk / 1997 alkaen je sen jälkeen ei pumpun suhteen mitään normaalista poikeavia huolia.
- http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/8763514/42011062
Toisaalta tulee kuitenkin verrata sitä, mikä on verrattavissa. On epäloogista toivoa voivansa ostaa hyvän ja suhteellisen vähän ajetun W203:n (tai W203 ylipäätään), vanhemman mallin ja kaikin puolin vaatimattomamman W202 hinnalla. Ovat eri autoja erilaisella ostoinvestoinnilla.
Pitäisi pikemminkin kysyä mitä vaihtoehtoja kannattaa harkita eri merkeissä tietyllä budejetilla (esim. 7000€), eli W202:ta tulisi verrata hintaisiinsa muihin merkkeihin.
Edellä joku moitti W202 tuuliherkkyyttä jossa on perää (samoin kuulema sitä uudempi E-sarja). Paljon ajetussa kannattaa tarkistaa koko raidetanko nivelineen, tukivarret, puslat ja iskarit. Toisinaan jotkut ovat vaihtaneet puslia ja tukivarsia ilman asian korjaantumista, mutta vaihdettuaan koko raidetangon nivelineen, on tilanne huomattavasti korjaantunut. Toki, ei siitä silti W203:sta tule.
vm. 1996, korimalli sedan
Eräällä ulkolaisella foorumilla kerrotun tiedon mukaan W202 / 200D & 220D pumppuongelmat eivät ole riippuvaisia auton vuosimallista, sillä joissaki jo vuoden 1994 mallisissa on Boshin pumppu. Tuon tiedon mukaan moottorinumerot kertovat seuraavaa:
a) C 200 D / 1994 moottori nro 604.910 on Boshin pumpulla ( PES 4 M 55 C 320 RS 172)
b) C 220 D moottotri nro 601.913 on Lucaksen pumpulla.
Myös C 220 D konetta on moottorilla nro 604.910, eli Boshin pumpulla.
Ps. Ilmeisestikin tuo moottorinumeroon perustuva tieto pumpputyypistä pitänee paikkansa.
Itselläni oli 124 korilla 200D. Muuten ok ja hyvä auto kun jaksaa tehdä remonttia.
Nyt kun äkkiseltää muistan niin siihen piti uusia : etujouset,takajouset,vaihdelaatikko,sammuuttajan kalvo,etupään alapalloniveliä usein,takapään puslia vuosittain,lämmityslaitteen moottori, lasinpyyhkimen moottori(tosi kallis),takapään tukivarsia,virtalukko,,peräkin olisi jo 500000 km,pitänyt vaihtaa kun rupesi ääntämään mutta en vaihtanut kun se olisi maksanut enemmän kuin auton arvo.
Kun pistin vaihdossa mersun menemään niin sen mittarissa oli runsaat 700000 km.
Matka ajossa sen kulutus oli kuusi litraa kun ei ollut kuin 2 ihmistä kyydissä.
kerrotaan nyt myös vaikka ei aloitukseen liitykkään.
Eli 2002 loppuvuodesta ostin samana kesänä Saksasta tuodun 250dsl automaattisedanin mittarissa oli tuolloin 112tkm,eli epäilyttävän vähän mutta en pitänyt asiaa merkittävänä koska tuolla koneella ei paljon ole väliä onko ajettu 100tkm vai 300tkm.
Korjauksia ynnä muita normaalisti kuluvia osia on vuosien varrella uusittu seuraavasti >hehkutulpat,moottorin tukityynyt,akku vaihdettu ensimmäisenä talvena -03 (vartan blue dynamic),yksi katkennut etujousi,alapallonivelet molemmille puolille kaksi kertaa(lopetin muuten tarvike pallonivelten käytön kun meni kuskin puolelta ajossa poikki,onneksi vauhti oli hiljainen mutta alatukivarsi kärsi vauriota ja vaihdettiin myös),moniurahihna ja kiristin,pakoputki uusittu 30tkm sitten (myös etuputki).
Moottoriöljyn vaihtoväli 12tkm-14tkm(mobil 0-40)öljynsuodatin vaihdettu aina öljynvaihdon yhteydessä,polttoainesuodatin ja ilmansuodatin joka toinen syksy eikä ole ollut ongelmia,vaihteistoöljy vaihdettu auton oston yhteydessä (60tkm:n vaihtoväli),peräöljy vaihdettu kaksi kertaa(60tkm:n vaihtoväli.
Alusta on suojattu 2krt dinitrol käsittelyllä (kolmas kerta tulee nyt maaliskuulla,katsastuksen yhteydessä mitattu savuarvo on ollut 0,65-0,75.
Mielestäni erikoista että jarruille ei ole tehty muuta kuin jarruteltu ei edes paloja ole tarvinnut vaihtaa,tosin ajotyylini on rauhallinen ja ennakoiva.
Odottelen seuraavaa katsastusta että joko takapään tukivarsiviidakkoa tarvii ruveta uusimaan,mittarissa on nyt 215tkm ja keskikulutus on ollut 7,5 vuoden aikana 6,9l/100km.
Autossa ei ole hienouksia kuten esim.ilmastointia(alkuperäinen kattoluukku oikein käytettynä viilentää kesällä jonkin verran ja on parempi vaihtoehto kuin ikkuna auki ajaminen.
Autossa on lohkolämmitin ja sisätilanlämmitin,kylmäkäynnistyksiä on tullut omistusaikanani alle 20 eli auto laitetaan aina johdon päähän kun mahdollista.
Auto on edelleen maalipinnaltaan ruosteeton (vahaus autoglymin vahalla keväällä,syksyllä ja joulu-tammikuussa.
Että tälläistä,auto on pävittäisessä liikenteessä pohjois-satakunnassa ja nyt odotellaan kevättä että alle saa kieputtaa uudet fondmetal 7800-sarjan vanteet goodyearin exellencen renkailla.
Jos on ruosteeton ja asiallinen peli niin kannattaa tuohon hintaan ostaa, tuon mesen tekniikka on vielä suhteellisen selväpäistä ja toimivaa.
Itse ostaisin kylläkin mieluummin manuaalilla, niin olisi yksi murhe vähemmän.
Toi konehan on vapaastihengittävä, suorastaan ikiliikkuja. Ihmettelen suutinvikoja,jos 250000km kohdalla on tullut, olikohan mittaria rimmattu?? Tutulla tuommoinen vanha taxi-farkku, ajettu n. 400000km, ei vielä suuttimiin koskettu. Työkaverilla ollut vanhempi diesel sedan, kohta 500000km mittarissa, ei vielä suutin ongelmia. Hän osti ko. mesen parisataatuhatta ajettuna.