nyt alko rohiseen?

auto on volvo 740 vm 89 ajettu mittarin mukaan 274tkm vaihteisto on m47 perästä ei tietoa. tänään alko kuulua jotain ihme rohinaa auton takapäästä, ääni kuulu satunnaisesti hilajasessa vauhdissa ja kestää vain vähän aikaa ja lakkaa,, aivan kun oksat raapisi auton pohjaa, mistähän moinen rohina on peräisin?
3380
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Nosta perä tunkilla ilmaan ja pyöritä pyöriä käsin. Voi olla ettei ole muuta kun käsijarrukengät irronneet. Ryömi auton alle ja pyöritä käsillä kardaania niin huomaat onko väljää. Kokeile kardaanin ristikot ja tukilaakeri onko ehjät. Jos perässä on öljyä niin tuskin se on rikki. Rynkytä takapyöriä, heiluuko, onko laakerit ehjät.. Käsijarrukenkiä tai takajarruja epäilen eniten, onhan paloissa pintaa eikä mitään ylimääräistä ole välissä. Toivotaan et näistä vinkeistä on edes jotain apua.

Äänestä
  • käsijarru toimii kyllä heikosti, ei mene lumella renkaat lukkoon, mutta kyllä se silti vähän ottaa se jarru ei lähde parkkipaikallla valumaan, tänään ei ole vielä tuota rohinaa kuuluntu.

    Äänestä

  • ekanviestinkirjottaj kirjoitti:

    käsijarru toimii kyllä heikosti, ei mene lumella renkaat lukkoon, mutta kyllä se silti vähän ottaa se jarru ei lähde parkkipaikallla valumaan, tänään ei ole vielä tuota rohinaa kuuluntu.

    Voipi olla että hihnat ovat irronneet niittauksista/liimauksista ja pyörivät jarrurummun sisällä aiheuttaen äänen, riittää vaikka vain yksi neljästä olisi irronnut.. Ja provoille tiedoksi myös Volvon 740 levyjarrullisissa perissä on jarrurummut siinä levyjen keskellä ja ainoastaan käsijarrulle. Itseltäni on joskus irronneet hinnat ja ne pitivät omituista ääntä tarttuessaan välillä rummun sisällä kiinni. Luulenpa että juuri tuossa on vikasi eli 20-30 eeron juttu jos itse korjaat.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vinkkejäkaibaa kirjoitti:

auto on volvo 740 vm 89 ajettu mittarin mukaan 274tkm vaihteisto on m47 perästä ei tietoa. tänään alko kuulua jotain ihme rohinaa auton takapäästä, ääni kuulu satunnaisesti hilajasessa vauhdissa ja kestää vain vähän aikaa ja lakkaa,, aivan kun oksat raapisi auton pohjaa, mistähän moinen rohina on peräisin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu