olympialaisia ja ensiksi mieleen tuli se, että Charlotte Kalla oli löytänyt Mühleggin eväspaketin ja taas, että norjalaiset olivat varmaankin unohtaneet omat eväänsä kotiin. Ylivoimaiset norjalaiset jotka ovat hallinneet hiihtolatuja mielin määrin niin paras mieshiihtäjä on 28.! Mistä tämä kertoo? Onko niin, että ei uskalletakaan ottaa kalanmaksaöljyä niin paljon kuin pitäisi?
Ajattelin vähän näitä
huhhuh!
18165
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Norskit pelästyivät suurta doping-uutista enne kisoja, joten joutuvat sivakoimaan pelkälla kaurapuurolla.
Sehän näkyy tietysti tuloksissa.....
Miesten ampumahiihto, 20 km:
1. Svendsen, NOR
2. Björndalen, NOR
......
......
......
......
......
53. Puurunen, FIN
.....
56. Antila, FIN.
Norjalla lisäksi yksi kulta ja yksi pronssi naisten maastohiihdossa.
No, älä vähättele! Onhan fennoilla sentään yksi hopea koulupoikien läkäpöksylajissa
Fennoille kannattaa korostaa, että sijoitus ei ole tärkein, vaan osallistuminen! (Vaikkaa saattaahan se joskus naurattaakin...)
Oli se kisojen upein ja riemukkain suoritus tähän asti,
kun Charlotte Kalla voitti kympin, vaikka onkin ruotsalainen.
Tervetullut tuulahdus hiihtourheilun huipulla.
Aino-Kaisakin oli vai pelkkä suupala vuorollaan.
Eli se minkä taakseen jättää, niin edestään löytää.
Kallasta todennäköisesti tulee kisojen hiihtokuningatar,
Justina Kovatchukhan oli se edellinen, vaikka suomalaiset
muuta jostain syystä väittävät.
Jääkiekko se on joka ratkaisee ja Suomi voittaa tällä kertaa.
Vuosi 2006 ei toistu.
Ne ihanata otsikot Dagens Nyheterin paskalehti sivulla "Selänne, Jokinen ja Hagman nöyryyttivät Kolmen kruunun homoja"
Kuka Justina Kovatchuk?
Charlotte Kalla kuningatar? hahahah
Jotenkin kuulostaa ja näyttää tuo Kalla vähän saamelais-suomalais peräiseltä. Typy on Pohjoisimmasta Ruotsista kotoisin.
Kallan äiti on kotoisin Kuopiosta. Vai olenko väärässä?
Kyrö kertoi Norjan miehittäneen kansainvälisen hiihtoliiton omilla miehillään. Luultavasti heillä on tietoa siitä millaisia testejä on tulossa tulevaisuudessa ja nyt käytössä olevat aineet paljastuvat silloin.
Voi olla että norjalaiset nyt hiihtävät jotakuinkin puhtaana ja tulokset ovat sen mukaiset.
Norjalaisilla menee tosi hyvin, toisin kuin eräällä toisella pohjoismaalla. Kolme kultaa, kolme hopeaa ja par pronssia kasassa. Maastohiihdossakin kulta ja pronssi.
Se rohki meni Vankuuverinn isoitten hihtamatäävlinkien förstapriisi melkhein väylänvartheen. Koa tyär soon Charlotta hihtamhan. Mutta sole ihme, ko nuuskakairalta ennesthäänki o' koat hihtäjät tuleheet, olivatten sitten Suomesta eli hyykyjä. Kattoopi sitten miten käypi törmähihoissa.
Gratulis till Charlotta och naturligtvis till alla tornedalsborna!
Laitethaanko pirsitheeksi seegrarinnan intervjuuvi. Grammatiikki jos tuntuu vaikalta, niin huntteerakkaa iha hiljaksheen. Kaikkia ei hääy tehä juuri nii sasthoon, mutt ko luetta niin rohki ymmärrättä.
"Ko hunteeraan Tornionlaakson kulttuurin pääle niin ensimäiseksi hunteeraan suomen kieltä. Haastatteluissa minua välistä tahothaan sanoa jotaki semmosta ko: Tätä sie et tieny minusta.
Sillon mieleläns selitän justhiins siittä, ette Tornionlaaksossa puhuthaan myös suomea/meänkieltä. Ymmärän vähän ittekki mutta olen kyllä aika vihassa mammale ja papale ko net ei opettanheet mulle kieltä. Se mikä oon ilkein ko en ossaa kieltä oon ette mie en saata puhua mummun kansa. Hään tullee Suomesta ja puhhuu yhtä vähän ruottia ko mie suomea. Meilä häätyy olla mamma myötä tulkkina ko piämä toisten kansa puhua!
Met opiskelimma meänkieltä ala-astheela mutta ylheinen kanta oli ette se oli vain tönttistä. En tiä miksi se oli niin. Sitten luin suomea lukiossa vuen mutta kramatiikki oli minusta vaikea ja sitten tunsin ette mulla ei ollu oikein aikaa priuriteerata sitä ainetta. Yks minun kaverista joka oon työskenelly vanhuustenhuolossa sano ette oon kauhean hyvä olla töissä vanhoitten kans jos halvaa oppia meänkieltä. Net ei perusta jos sitä sannoo väärin ette sillon sitä tohtii puhua paljon enämpi. Ette sillä mallin sitä piiain saattais oppia kielen!"
Gratulis sinulle och alla tornedalsborna! Charlotta rules!! Hyvinhän sinä osaat! Mummu varmaan arvostaa!! Kenenkään ei tarvitse olla täydellinen, tärkein on aikomus/tunne!
Ruotsia pystyy puhumaan vain 15 minuuttia kerrallaan:
http://www.kuukkeli.com/5juttu0208.html
Pohjoismaihin suorastaan satelee mitaleita, päivästä toiseen. Yksi on rintamakarkurina, nimittäin Suomi. Vasta yksi hopea ja sekin pilipalilajissa.
on hyvä että Suomi räpiköi. Kaikki näkee nyt mikä saastuttava vaikutus on pakkoruotsilla. Se mädättää aivot ja riuduttaa ryhdin. Ja aiheuttaa kouluampumisia väärissä kouluissa!
Lisäksi meillä on joukossamme näitä Munsalan sotajia, jotka sikisivät sodan jälkeen liikaa, koska suomalaiset urheat nuoret miehet kuolivat rintamalla. 60 000 nuorta elämää, voimakasta ja vahvaa.
Sukua jäivät jatkamaan limanuljaskat, Munsalan soutajat jotka soutivat Ruotsiin karkuun ja palasivat Suomeen sodanjälkeen kuppaamaan etuja. Mitä semmosista voi tulla, Strandvallli vai mikään vitun kulli se ei ainakaan ole koska eihän hurrit tykkää tytöistä. Stranvall kertoo hurreista kaiken!!
huh hah hei!!
Ei tarvitsekaan tulla mitaleja tässä lajissa. Me enestytään mieluummin Formuloissa.
Vormuloissa kilpailevat automerkit. Kuskit ovat aivan toissijaisia. Tavallisesti valitaan kahelimmat!
Suomen kielen saastuttava vaikutus näkyy tosiaan päivätarkkuudella! Ja hyvä niin!! Kukaan ei kaipaa suomen kieltä!!