Kävin tänään uä:ssä, jossa todettiin että kohtu ontelossa on jotain... Lääkäri ei oikein sanonut mitään muuta kuin määräsi verikokeisiin. Jossa raskaus todetaan numeroina ei plussana tai miinuksena. Onkohan numerot noita HCG- hormoni arvoja, en huomannut kysyä. Neuvolasta ohjattiin suoraan ultraan kun viimeiset menkat on tullu joulukuussa ja plussan sain viikko sitten raskaustestiin. On todella epätietoinen olo... Verikokeille meen huomenna ja tulokset saa 1-2 päivässä. Onko muilla ollut ikinä vastaavaa?
Kokemuksia varhaisraskauden uä?
¤ellu¤
7370
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
viimeisten kuukautistesi alkamispv.?
Istukkahormonia siinä mitataan.
9.12-09. Sen jälkeen niitä ei oo kuulunu.
mukaan olisit jo rv 9:n lopussa. Onko sinulla kovin epäsäännöllinen tai pitkä kierto? Teitkö ennen tuota testiä muuta/muita testiä?
Toivon mukaan kaikki on ok. olisit vain raskautunut sitten myöhemmin.
Ennen aikaisempia raskauksia on ollut hyvinkin säännöllinen kierto. Joo tein pari negatiivista testiä kun tammikuulla ei tullutkaan menkkoja. Luulisin et kaikki on ok, tulevat viikothan sen näyttää. Ja juuri niin raskaus on alkanut myöhemmin ilman tammi- ja helmikuun menkkoja. Tein testin kun menkkoja ei kuulunut ja olin lähdössä viihteelle, en sitten mennyt positiivisen jälkeen.
HCG:tä verikokeilla mitattiin ja määrä oli 17000, eli viikkoja on ilmeisesti jotain 5-6. Kahden viikon päästä sain uuden ajan ultraan. Nyt ei millään malttaisi odottaa että sais tarkan lasketun ajan. Mutta lokakuun lopulla tää pikku kolmonen varmaan syntyy.
Olet ehkä niin alussa ettei mitään näy. Mistä arvasit tehdä raskaustestin?
Luulen et siit ku menkkoi ei kuulunu :)