Kovan nukkuma-alustan edut

Suurella joukolla suomalaisista on selkävaivoja mm. erilaisten kulumavikojen ja venähdyksien takia. Oma selkänikin vaatisi kirurgista hoitoa, mutta sinnittelen sen kaa venyttelymenetelmillä.

Sekä ala-että ylärangan skolioosit eivät suo enää tässä iässä montakaan oireetonta päivää vuodessa. Joku päivä sitten lannerangan alueelle tuli voimakas kipu päivänokosilla.
Patjojen päälle pävän ajaksi laitettu peitto lisäsi pedin pehmeyttä. Ainakin 5 luokan kipua riitti koko päivälle.

Otin patjan pois kokonaan. Vaneripohjan päälle pelkkä petauspatja. Luulin, ettei niin kovalla voisi nukkua. Luuloni oli väärä. Nukun sikeästi kovalla alustalla. Selkäkivut ovat nyt aivan siedettäviä.

Vaikuttaa siltä. että kovalla nukkuma-alustalla keho elää hengityksen vaikutuksesta ja 'hieroo' itseasiassa kipeitä paikkoja.
Jos patjasi on liian pehmeä ja sinulla on selkäkipuja, kannattaa kokeilla jämäkän nukkuma-alustan etuja. Eikä maksa mitään.

2

348

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paskamaha

      höpö höpö

      • Kovan nukkuma-alustan valinnalla. Nyt heräämisen jälkeen lannerangan vasemmalla oleva kipu tuntuu, mutta liikkeelle lähdettyä kipu häipyy siedettäväksi. Muuten.

        Painoindeksilaskurin mukaan PI-lukema on 22.8. Eli pienempi paino rasittaa skolioosien vaivaamaa 'ruotoa' vähemmän. Myös polviproteesin tukikudoksilla on helpompaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      179
      1482
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      43
      1071
    3. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      187
      795
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      755
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      680
    6. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      670
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      29
      653
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      37
      653
    9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      603
    Aihe