Mikä kappale tämä on?

Ei löyvvy!

Rammsteinin kappale jonka kuulin radiosta ja siinä laulettiin välillä jotain voisi kuvitella että tarkoittaa suomeksi "se ei kuulu sinulle se kuuluu Emmalle..." näin voisin kuvitella. ja välissä oli niinku suomalaista kansanmusiikkia semmosta haitari rallatusta. Kyseinen kappale ei löydy mistään levyiltä eikä mistään muualtakaan, kuulin sen radio rockilta pe 12.2.2010. voisko joku jelppiä ja olisko joku muuki kuullu sen?

4

734

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Donaukinder

      "voisi kuvitella että tarkoittaa suomeksi "se ei kuulu sinulle se kuuluu Emmalle..." näin voisin kuvitella."
      älä kuvittele mitään saksankielestä mitä se voisi tarkoittaa suomeksi, helpottaisi paremmin kun kirjottaisit sen mitä kuulit oikeasti.
      Missään rammsteinin kappaleessa en tiedä että haitari rallatusta olisi saati suomalaisen kansanmusiikin tyylistä.

      "12.02.2010 soi radio rockilla", jos muistat mihin kellonaikaan, Jos esim uuden rockin illassa niin sen pitääs olla ~max vuoden vanhaa musiikkia eli tällöin Liebe Ist Für Alle Da on albumi missä kappaleen pitäisi löytyä (siis jos se Rammsteinia todella oli) tai kannattaa kysyä suoraan sähköpostilla silloiseen aikaan juontaneelta henkilöltä. Tosin en tiedä kuinka kauan säästävät soittolistoja mutta mm. klasulta on monet kyselleet "mitä soitit silloin ja silloin" ja se kyllä on yleensä löytänyt/muistanut mitä on tullu soitettua.

    • Pioneer-

      Etsit varmaan kappaletta Adios, joka on Mutter levyllä.
      Ja siinä lauletaan für immer, mutta se kuulostaa ihan Emmalta...

      • hugflouogugf

        Ehkä reise reise tai moskau. Eivät ole tietenkään uusia kun on julkaistu 2004, mutta näissä on haitari


      • Pioneer-
        hugflouogugf kirjoitti:

        Ehkä reise reise tai moskau. Eivät ole tietenkään uusia kun on julkaistu 2004, mutta näissä on haitari

        Ei, kyllä se on tuo Adios ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      30
      11194
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      52
      8825
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      137
      5425
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3724
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3628
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3584
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3308
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      57
      2628
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      66
      2326
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      31
      1872
    Aihe