Akvaarion sisältö suurempaan

Uutta suunnitteleva

Hei!
Omistan 84 l akvaarion ja olen nyt miettinyt suuremman (150-200l) hankkimista, mutta kysyisin miten vaihto suurempaan käytännössä tapahtuu ilman kalojen väliaikaissijoitusta (paitsi täytön ajan saavissa)? Onnistuuko mitenkään? Nimittäin uusi akvaario pitäisi sijoittaa vanhan tilalle samaan paikkaan, mutta onnistuuko tämä ilman uuden kypsyttämistä? Olin ajatellut että laittaisin vanhasta akvasta suodattimen, lämppärin, veden, hiekan, kivet, kasvit ja muut härpäkkeet uuteen akvaan. Sitten vaan uutta vettä ja hiekkaa sekaan pikku hiljaa. Hiekkaahan voisin lisätä vanhaan akvaan jo hyvissä ajoin kypsymään. Eikö bakteerikanta tällöin siirtyisi ilman kypsyttämistä, vai miten on?

3

465

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oroke

      Näinhän se juuri on. Tuon kokoiseen akvaarioon on jo suositeltavaa laittaa ulkosuodatin mikä kannattaa laittaa pörisemään vanhaan akvaarioon pari viikkoa ennen vaihtoa. Vanhat hiekat yms. pesemättä uuteen akvaarioon ja pikkuhiljaa lisäilet sitä. Suurin osa bakteereista elää hiekan pintakerroksessa joten uutta hiekkaa ei kannata lisätä kerralla niin että vanha hiekka peittyy kokonaan. Ja kannattaa laittaa tulevaan hiekkaa sukkahousuissa vanhaan akvaarioon pariksia viikoksi ennen vaihtoa. "Kaunista". =)

      Näin kun toimit niin akvaariota ei tarvitse kypsyttää erikseen mutta sinun on syytä seurata nitraatti aja nitriittiä muutaman viikon ajan ja kuormittaa akvaariota mahdollisimman vähän sen aikaa. Ei siis uusia kaloja vähään aikaan vaikka tilat antaisivatkin myöten.

      • fish KING

        1. HANKI ASIALLINEN ULKOSUODATIN UUDELLE AKVALLE
        - Eheimin 3 sarjalainen on jo messevä tollasen kokoseen akvaan...
        - kypsytä sen massat pienellä virtauksen teholla pienessä akvaariossa, ottanee aikaa n. viikon

        2. HANKI LISÄÄ HIEKKAA
        - rae koko n. 0.5-1.2mm, pese irto liasta/pölystä puhtaaksi ajan kanssa
        - 200l akvaan mennee n. 10-20kg hiekkaa(minus vanhan akvan hiekka), pohja hiekan paksuus n. 6cm
        - jos vanhan akvan hiekka on joki soraa, se on roskalaatikko tavaraa...
        - ... jos ei, laita se uuden hiekan päälle, tarkkaile nitraattia, yleensä kohoaa asennus vaiheessa hieman, veden vaihtoja vaan...

        3. OSITTAISEN VEDEN VAIHDON AIKANA
        - siirrä pikku akva pois paikaltaan ja asenna uusi tyhjä akva tilalle - passilla jalusta vaateriin !!!

        4. UUDEN AKVAN KORISTELU
        - pese uudet kannot ja kivet muut koristeet huolella
        - kasveille ravinteet .. JBL7Ball tai Satek palaset PMDD ??
        - ulkosuodattimen vaihto uuteen akvaarioon
        - anna veden kirkastua
        - puhdista uuden suodattimen massat liasta puhtaaksi
        - tarkkaile NO2 ja NO3 tippatestereillä

        5. VANHASTA AKVASTA KALASTO UUTEEN
        - parin viikon urakan päätteeksi
        - mitä kalastoa sulla on muuttamassa uuteen akvaan...


    • Tulipyrstö0

      Ensinnäkin vanhasta vedestä ei ole hyötyä muuta kuin pitämään siirrettävä kalusto kosteana.
      Toiseksi kun keräät hiekka vanhasta akvaariosta niin siellä ei saa olla kaloja, koska nitriitti piikki tulee varmasti hiekassa olevan jätteen sekoittuessa veteen.

      Mutta ajatuksesi on hyvä alku muutolle.
      Ensimmäiseksi hanki kaupasta esim. Tetran Safe Start ja käytä sitä ohjeen mukaan ja lue tämä: http://www.akvaariokala.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=2&Itemid=7&limitstart=5

      Lyhyesti: hanki tss:ää ja vähennä vettä vanhasta 84l niin paljon, että voit siirtää sen kaloineen kaikkineen sivuun. Laita uusi akvaario paikalleen ja uusi hiekka altaaseen pesun jälkeen, tee rajais esim. kivillä tai ihan mikä vain jonka voi laittaa veteen ja josta ei irtoa myrkyllisiä aineita, älä laita hiekkaa rajatulle alueelle johon laitat vanhan akvaarion hiekan, mutta vasta kun kalat olet siirtänyt uuteen kypsyneeseen akvaarioon.
      Laita vanhasta akvaariosta (pesemättä) suodatin, kivet ja kannot sekä uutta sopivan lämpöistä vettä akvaarioon ja sitten Tetran Safe Start tm.vastaavaa, mittaa vesiarvot todetakseen onko TSS toiminut (tarkempi ohje löytyy yllä olevasta linkistä). Kun vesiarvot ilmaisee (ohje) akvaarion olevan kypsä laita kasvit ja kalat (tässä järjestyksessä). Mittaile vesiarvoja tärkein NO2 ja NO3, jos nitriittiä niin vaihda vettä heti. Muistathan että nitriittiä ei saa olla akvaariossa, jossa on kaloja tai kasveja, mutta nitraattia pitää olla 5 - 30 arvojen välissä arvo on OK.
      Pidä vanhan akvaarion hiekka märkänä ja siirrä se uuteen sille rajatulle alueelle parin päivän kuluttua, niin että kerää 1 cm kerros pinnalta astiaan jonka sitten levität siirretyn hiekan päälle.
      Sen alimman hiekkakerroksen jonka siirrä vanhasta, voit huuhdella jos se on likaisen tuntuinen.

      Huomaa vielä, että vanhan hiekan siirron jälkeen vaihda vettä vaikka tommoset 60 - 70%.
      Varo lämpötilan heilahtelua -1 C on vaaratonta, sillä itse tapoin 2 platyä -2 C/60% vedenvaihdolla.
      MITTAA nitriitti pitoisuutta, jos on vähänkin VAIHDA VETTÄ.
      Toivotan onnea ja kärsivällisyyttä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      138
      1530
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1081
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      69
      936
    4. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      276
      776
    5. 68
      733
    6. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      723
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      619
    8. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      581
    9. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      60
      567
    10. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      561
    Aihe