Mitähän tyyppivikoja kyseisestä pelistä löytyy, tai osia jotka laukeilee usein?
Kuinka kestävä kone?
Vinkkejä?
Kun oon ostamassa tässä itelleni kesäautoksi Saab 99 (vm87)
Ajettu "vain" 400 tuhatta (hoho!)kuulemma joku vanha työsuhdeauto)
Kone 2.0 ruisku...
Paljon tämmänen muuten syö petroolia, kun on varmaa pellin alta hummat lähteny jo muille laitumille.
Kuinka kestävä kone?
Vinkkejä?
Kun oon ostamassa tässä itelleni kesäautoksi Saab 99 (vm87)
Ajettu "vain" 400 tuhatta (hoho!)kuulemma joku vanha työsuhdeauto)
Kone 2.0 ruisku...
Paljon tämmänen muuten syö petroolia, kun on varmaa pellin alta hummat lähteny jo muille laitumille.
Vastaukset 5
Vanhimmat
87-vuosimallin 99:ssä ei varmasti ole mitään vikoja, koska sellaista ei ole olemassakaan. Ysiysin valmistus loppui jo 80-luvun alussa...
Eiköhän tyyppiviat ole tuon ikäisestä jo hoidettu. Olettaisin, että kyseessä on 900 8 tappisella kannella ja ruiskulla. Uutena se söi jotain 8,7 aika kovassakin maantieajossa. Mutta et kait bensaa säästääksesi tuon ikäistä ole hankkimassa. Ja viat sinun on nähtävä itse autoyksilössä, ei ne täältä netistä löydy.
Jokaisessa autos on niitä onkelmii ruoste on yks mikä vaivaa nykysin jo uusii autoikii.? 99 saabi loppui vm 84 ja sitte tuli saab 90 99 etupäällä 900 perällä. 90 tehtii 84-87 ja ainoastaan kaasari koneella. 900 saabii sai kyl ruiskulla. rakennettui tietty voi olla. Sellain ajomäärä niin voisit katsoa auton läpikotaisin läpi katellaa sitte mikä on tyyppi onkelma ja mikä ei
Ittelläni on Saab 90, ajettu vain vajaat puoli miljoonaa kilsaa.
Jos on Saab 90, pyörien laakereissa saattaa olla mätää. Koko napa pitää vaihtaa, koska laakeri on integroitu. Uusi napa maksaa noin 100 eur.
Etujousien lautaset ( se juttu johon jousen pää nojaa ) tuppaavat ruostumaan ja murtumaan. Osa maksaa noin paarkymppiä.
Öljyvuodot koneesta eivät ole vika vaan ominaisuus.
Tuulettimen ja takalasin ym. kytkimet kojelaudassa sippaavat aikaa myöten
Bensa maittaa kärryn kokoon nähden ihan kivasti, meitsin Grand Voyager isolla V6 -koneella saattaa joissain olosuhteissa jäädä hopeelle.
Ittelläni oli festariautona -82 GL 900:en vuos sitte.Kannentiiviste ja vetarit ovat kulutustavaraa, pellit olivat ainakin minulla äärimmäisen pehmeät varsinkin perästä.
Mikäpä siinä, entinen kolariauto..Takaovi pääsi "vahingossa" taittumaan ni reilu puolensentin kerros lohkesi pakkelia irti..Katolla tanssittiin porukalla ripaskaa, ja pakkelia irtos tolkuttomasti sieltäki..
Mittarissa oli 340 tkm, ja syytäs öljyä jok' ikisestä rakosesta..Savutti ostettaessa tolkuttomasti, mutta johan tokeni savutus ku annettiin vähän kierroksia.