Mitenkä mahtaapi kiväärin piipun lyhentäminen noin 8 sentillä vaikuttaa ruudin palamiseen, kerkiääkö ruuti yleensä palaa paljon ennen piipun suuta. Siis tehdaspaukuista kyse.
Jos taas itse lataisin paukut niin mikä olisi sopiva ruuti lyhennetylle piipulle äänenvaimentimen kanssa.
-sako ohut piippu noin 50cm
-luotina noin 10 grammanen fmj
-
-
Kaikki info tervetullutta!
308
6
762
Vastaukset
- ...
Olen piipun lyhentämistä vastaan, ellei se ole jotain yli 700mm.
- voitko
antaa jotain perusteluja
- ...
voitko kirjoitti:
antaa jotain perusteluja
Jaa perusteluja.
No ainakin se että piippureikä ei koskaan ole tasapaksu vaan siinä on muutamien mikrometrien vaihteluja. Tehtaalla piippuaihiosta mitataan tiukka kohta ja siihen tehdään piipun suu. Piippua lyhennettäessä on vaarana, että se katkaistaan väljästä kohti joka voi huonontaa käyntiä hyvinkin radikaalisti.
Toinen on se että joudut kikkailemaan latausten kanssa. Mahdollisesti vaihtamaan ruutia jne.
Ja tuleeko siitä oikeasti niin paljon kompaktimpi? Onko koko hässäkkä sen 8cm takia kannattavaa?
- katusoturi
Laita hakusanaksi optimum barrel length .308
Tuossa yksi sivu, jossa keskustelua aiheesta.
http://www.thehighroad.org/showthread.php?t=370405- j0s
ymmärsin oikein tuosta niin pitkän matkan ammuntaan (yi 300 m) alkaa vaikuttaan piipun pituus, ilmeisesti saadaan lisää vauhtia. Itsellä ei ole tarkoitus ampua kuin matkoille n. 100-200m, joten ei vaikuttane piipun pätkäisy noin lyhyille matkoille juurikaan.
- 13+13
omassa tikassa on 50sentin piippu ja kyllä silläkin saa 10g scenarin lähtemään reilua 800m/s ilman painemerkkejä. N150 on ihan hyvä ruuti tuon kuulan taakse. Sillä ei nokeennu hylsyt kun aika yläpäästä lataa. Jos meinaan kesympiä ladata niin sitten nopeampaa ruutia.
Minun mielestä normaali metsästyskäyttöön riittää 308:ssa puolen metrin piippu.
300winmagissa tuon mittainen piippu olisi liian lyhyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k1283068Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel692155Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä102117Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien681846Jos voisit kysyä
Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?1551652Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi241496Pesäpallo rulettaa
Hehkutin täällä aikaisemmin Mansen naisten joukkueen Suomen mestaruutta. Jostain kumman syystä kirjoitustani ei enää löy31073Lamppu syttyi
Tiedätkö mitä mies, olen aivan yhtä rakastunut suhun. Kyllä. Koita jaksaa eiköhän me kohta nähdä ❤️751065- 801021
Välillä kyllä naurattaakin tämä kahden aikuisen meininki
Se nyt on aivan selvä asia että kumpikin on päälakeensa myöten rakastunut, ja sinä se olet koko ajan ollutkin. 😘671018