Minkälaista on asua Porvoossa?

muuttaajat??????

Olemme harkinneet muuttoa Porvooseen. Mutta minkälaista siellä on asua? Ovatko palvelut hyvät ja missä on paras paikka asua? Ovatko ihmiset mukavia ja fiksuja?

14

3682

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • porvoolaiseksi

      Porvoon on hyvin viehättävä vanhakaupunki, jossa kaikki melkein löytyy kävelymatkan päästä ja mitä ei hetimiten löydä sen kauppaiaat pienellä viiveellä hankkivat tai yrittävät parhaansa mukaan. Kaikki on lähellä, helposti pääkaupunkiin ja itäänpäin, vaikka meillä ei raideliikennettä olekaan niin moottoritielle pääsee helposti ja bussiyhteydet ovat todella hyvät. Porvoo on muuttovoittoinen alue, joten aivan heti et mahdollisesti saa poikasiasi siihen lähimpään päivätarhaan, mutta sekin yleensä aina järjestyy, koulut ovat hyvät sekä terveyspalvelut ja lisäkis aivan loistava lääkariasema, jollaista saa hakea pääkaupunkialueelta.
      Porvoossa on useita ladukkaita asuinalueita, joten kannattaa hieman ajella eri paikoissa ja katsella alueita ja kartoittaa millaista kotia on etsimässä- Porvoon asuntojen hinnat ovat melko korkeat, johtuen juuri Helsingin läheisyydestä ja ovat hintatasoltaan lähes pääkaupunkiseudun lähiöiden hintaisia- mutta Porvoo on pieni suuri lähes merenranta kaupunki kaksikielinen.- Siis tervetuloa!

      • r6

        täällä on kaikki ihan kusetusta ja ihmisten ilmeet ku perseestä revitty ei kannata muuttaa


    • Punapeippo
      • perusk

        Ja taas on poju kyselemässä samaa kuin monesti aiemminkin. Älä tule tänne jos sulla ei ole säännöllistä tuloa.


      • porvoolainen v.66
        perusk kirjoitti:

        Ja taas on poju kyselemässä samaa kuin monesti aiemminkin. Älä tule tänne jos sulla ei ole säännöllistä tuloa.

        Tervetuloa!


      • porvoosta
        porvoolainen v.66 kirjoitti:

        Tervetuloa!

        Joten TEVETULOA......!!!!!!!!!


      • dellsku
        porvoosta kirjoitti:

        Joten TEVETULOA......!!!!!!!!!

        tänne E I kannata muuttaa :D me ollaan muuttamassa isolla köörillä helvettiin täältä. 20 ihmistä.


      • Punapeippo
        dellsku kirjoitti:

        tänne E I kannata muuttaa :D me ollaan muuttamassa isolla köörillä helvettiin täältä. 20 ihmistä.

        Ei kai Porvoossa nyt ihan niin kamalaa ole että helvettiin asti pitää muuttaa? Tosin Lestadiolaisperheille tämä ei ehkä olekaan ideaaleinta aluetta.


      • :___:!!!
        Punapeippo kirjoitti:

        Ei kai Porvoossa nyt ihan niin kamalaa ole että helvettiin asti pitää muuttaa? Tosin Lestadiolaisperheille tämä ei ehkä olekaan ideaaleinta aluetta.

        Porvoossa huumori kukoistaa. Tylsää populaa pierukylä pullollaan.


    • comments

      ihmisten tarttis olla mukavia ja vieläpä fiksuja? Ihan samanlaisia ihmisiä täällä on kun muuallakin.
      No ruotsinkielisiä on jonkunverran, mutta ei siitä sen ihmeempää häikkää ole. Vähän ehkä omissa porukoissaan viihtyvät.
      Täällä on ihan ok asua. Helsinkiin pääsee kymmenillä bussivuoroilla päivässä, jos haluaa, tai on siellä töissä.
      Palvelut eivät ole erinomaisen hyvät, kun Helsinkikin on tuossa ihan lähellä.
      Kyllä tämä pikku-Porvoo aina Hesan lähiön voittaa. Kaikki riippuu tietysti siitä mitä arvostaa ja mistä pitää. Lapsille pikku-kaupunki miljöö varmaankin ihan hyvä, mutta löytyyhän täältäkin se nurjempi puoli.
      Kaikenkaikkiaan itse Hesasta muuttaneena suosittelen Porvoota, ei ole valittamista sen enempää.

      • totuustietäjä

        tarttee olla ja fiksuja. Jos ette ole niin pysykää poissa. Asuntopolitiikka on perseestä ja kaikki on perseestä. Älkää tuluko!


      • zzum-ba
        totuustietäjä kirjoitti:

        tarttee olla ja fiksuja. Jos ette ole niin pysykää poissa. Asuntopolitiikka on perseestä ja kaikki on perseestä. Älkää tuluko!

        Pikkukylä, missä muut tietää asiasi paremmin kuin sinä itse...


      • Pirun hyvä
        zzum-ba kirjoitti:

        Pikkukylä, missä muut tietää asiasi paremmin kuin sinä itse...

        Kun ei tartte huolehtia omista asioista kun muut pitää huolen


    • Anonyymi
      UUSI

      Vittu ja teidän palvelut muuttakaa jonnekin muualle niin säilyy edes jonkinlainen arvokkuus

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      44
      7121
    2. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      116
      3868
    3. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      46
      3816
    4. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      56
      2076
    5. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      249
      2002
    6. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      33
      1920
    7. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      43
      1863
    8. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      2
      1832
    9. Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?

      Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj
      Pori
      32
      1408
    10. Meidän välillä on jotain erityistä

      ..ja ei mikään helpoin tehtävä olla erillään..❤️‍🔥
      Ikävä
      78
      1293
    Aihe