Eli otsikon mukaisesti olen kiinnostunut ns. hortuista (Corallus hortulanus) eli puuboista. Itselläni on nyt tällä hetkellä viljis. Hortu piti alun perin hankkia ensin, mutta tämä laji ei taida olla täysin soveltuva aloittelijoille agressiivisuutensa vuoksi? Mutta nyt kun käärmeen käsittelytaitoja alkaa kehittymään, kiinnostus tätä lajia kohtaan kasvaa ja kasvaa :)
Paljonko tämmöisestä kaverista joutuu pulittamaan ja minkä kokoisen terraarion se oikein tarvitsee? Ja jos jollain olisi vaikkapa myydä käärmettä tavaroineen, aina saa ehdotella hintaa :)
Kiitos vaan kaikille :)
HORTU
3
713
Vastaukset
- on...
mukavia, eikä välttämättä niin agressiivisia kuin annetaan ymmärtää! Riippuu tietty yksilöstä, kuten monien muidenkin lajien kanssa... Hortuista saa yleensä maksaa -100eurosta ylöspäin. Suosittelen lajia, oman kokemukseni perusteella. Mistä päin olet? Katso vaikka herppi.netistä, laita ostoilmoitus tai lue myytäviä palstalta.
- Corallus hortulanus
Olen espoosta, ja terraarion kokoa mietiskelen, asun nimittäin yksiössä. Millainen asumus riittäisi yhdelle hortulle? Kiitos vinkistä, käyn siellä katselemassa :)!!
- riittää
Corallus hortulanus kirjoitti:
Olen espoosta, ja terraarion kokoa mietiskelen, asun nimittäin yksiössä. Millainen asumus riittäisi yhdelle hortulle? Kiitos vinkistä, käyn siellä katselemassa :)!!
Aikuiselle yksilölle: korkeus 100cm, leveys 60cm ja syvyys 50cm. Periaatteessa pienempikin korkeus riittää, koska 80% ajastaan viettävät oksilla keikkuen päivästä toiseen. Periaatteessa siis suurempi terra menee ihan hukkaan, tosin saahan isosta terrasta näyttävämmän sisustuselementin vaikka olohuoneeseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1862690Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061122- 84954
- 64921
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait239819Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20810Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka285775Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies89774Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22708