Onko täällä Suomessa paikkaa, jossa voi harjoitella aitoa, perinteistä karatea? Ellei, niin sitten vissiin täytyy lähteä Okinawalle....
Olen itse harrastanut wado-ryu karatea yli 9 vuotta, ja olen huomannut, ettei se ole oikein minua varten; KILPAILUT. Minun mielestäni se ei oikein osoita aitoa karatemaista henkeä, pikemminkin se on vain hippaa, myös "onnenpeliä" (tuomareiden täytyy nähdä ne iskut), tietyt tekniikat tiettyihin kohtiin, viihdettä ja elvistelyä (ainakin minun kohdallani tapahtunut). Tässä tyylisuunnassa TÄYTYY olla kilpailuansioita, jotta voi suorittaa tulevia vyökokeita.
Siis, haluan päästä harjoittelemaan sellaista karatea, jossa perinteet ja säännöt ovat ennallaan, eikä mitään modernia kilpakaratea.
Aito ja perinteinen karate
8
935
Vastaukset 8
- 1 kyu
6 vuotta Wado-ryu karatea harrastaneena voin sanoa, etten tunnista puheestasi juuri mitään. Ruskea vyö on kupeella, mutta ei yhtään kilpailua. Ja hippaleikki on harjoitusoteluissakin kaukana, harjoittelu on kovaa ja päämäärätietoista. Olen ollut vuosien mittaan lukemattomilla leireillä.Toki osa myös kilpailee. Se on kuitenkin täysin vapaaehtoista ja oma valinta. Kuri leireillä on tiukka ja perinteiden vaaliminen asiallista. En usko, että olet wado-ryu karateka vaan ihan jotain muuta. Olet kirjoittanut tekstisi lauantain ja sunnuntain välisenä yönä. Luultavasti ympäripäissäsi.
- EX-karateka
Ymärrän pulmasi, itse treenasin monta vuotta nimellistä wado-ryuta, harjoittelu oli tuossa seurassa vain pelkkää kilpakaratea, tämä oli 70-80 luvun vaihteessa, sittemmin seura vaihto tyylinsä nimeksi Shorin.ji ryu ja sama hippa-kilpahenki jatkui, silloin puhuttiinkin Finkaratesta. Ogata opetti aitoa wadoa ja Matsuo aitoa shorinjiryuta. hae Matsuon opiin tai sitten Kyokushinkai ja Ashihara ovat aitoja ja oikeita karatetyylejä.
- Löytyy Kyll
Turussa on shaolin ,opettaja Ilpo Jalamo, vuosia japanissa viettänyt, aitoa Yoshinkai-karatejutsua, todella oikeaa ja aitoa ja ammattiopettaja.
- kyl kyl
Turussa on lisäksi Budokwai, joka edustaa wado-ryuta. Ei taatusti hippaa, vaan aitoa karate vahvalla itsepuolustusotteella.. Entä Rolf Koivumäen Sankukai, hippaleikkiä???? Turun shotokai-tyylin seura, hippakaratea??? Ei, vaan kaikilla seuraoilla kovaa treeniä. Kannattaa käydä katsomassa ennen kuin muodostaa mielipiteensä.
- bushi no te
tuolla salilla on kylläkin Yuishinkai! Mainitsemasi tyyli taitaa olla tosin olemassa, mutta ei ko. salilla.
- 10044
Suosittelen kuokushinia, ei todellakaan mitään hippakaratea.
- jhnwsd
shorin-ryu seibukan. tutustu ainakin
- J.J-75
Jokainen voi harjoitella aitoa perinteistä Karatea omineen. Luo sellainen ympäristö ja metodit mitä käytetään. Onhan sulla Youtubeakin mahdollisuus käyttää ym.
Jos on liki 10 vuotta jo taustalla Karatea, sitä voi alkaa itse kehittämään itselleen toimivampia tekniikoita jne. On suunnaton virhe kuvitella ettei ihmisille kehity oma tyyli otella tai suosikkiliikeitä jotka osaa erityisen hyvin jne...
Itselläni nyt sen 20 vuotta takana ja pidän Karatea lähtökohtaisesti pisimmälle vietynä potkujen ja lyöntien suhteen jos halutaan kehittyä. Taidon voi opettaa jokainen, mutta 10 vuodessakaan ei opi välttämättä lyömään oikein. sitä ei vain tunnu hiffaavan ja monilla lihashallinan nopeuden kehittäminen on hakusessa täysin. Olen monesti seisottanut ihan mistä lajista tahansa kavereita säkin taakse, pyytänyt näyttämään erilaisia lyöntejä, potkuja jne... olen huomannut suuria puutteita käsien ym. liikkeissä. Näitä ovatkin sitten yhdessä ihmetelleet, miksi opetus ei toimi.
Ensinnäkin, jossain on vika jos ei säkki liiku, toinen asia, jos säkki liikkuu, mutta tekniikka on hidas... aina on parannettavaa. Kun opetellaan jotain, oikeasti miettikää. Mikä on se pointti.
Ei nyt kymmentä vuotta tartte kuluttaa tuola rivissä aikaa vain sen takia et tehdään kokoajan liikesarjoja. tai matseista haetaan puutteita syömällä vitamiinipatukoita niinkuin eräät vapaaottelijat kuvittelee.
Harjotelkaa liikkeenne pätkissä ja huomaatte kokolailla valtavia eroja lopputulokseen nähden. Opetus ei toimi siksi, kun opetuksella annetaan riittävä pohja omaa itsenäistä harjoittelua varten. Sen tulee olla jokapäiväistä. Tunnista kolmeen tuntia vähintään päivässä, siis jos ei ole hiffannut vielä miten kuuluu opetella kaikki.
Ainoa mitä voitte siellä hiton Okinawalla oppia, on olkaa hiljaa, miettikää ja lopullinen kovuus kaikessa ja kehossa. Noin, nyt säästitte 2000-4000€ siitä rahaa ja vaivaa lähteä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 641341
Uskallanko laittaa sulle viestiä?
Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S731286Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei8990Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää125936- 109919
- 49828
- 38793
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.83761Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.42746- 77745
- 53718
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66691Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev141665Nyt kaatuu Kuisla
Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee30636- 55615
- 62587
- 95541
Sastamalassa epäillään tappoa, kaksi otettu kiinni
Kuulemma Aarnontiellä tapahtunut Tietääkö joku enemmän?23528- 60514
- 55510