Avoin kysymys palstan demareille. Mikä on kantanne seuraaviin verokysymyksiin. Muutkin saavat vastata, mutta voisivat mainita jos eivät ole demareita.
Tulovero -pitäisikö alentaa vai nostaa?
Perintövero- pitäisikö alentaa, nostaa vai poistaa?
Pääomatulojen verotus- pitäisikö alentaa vai nostaa?
Yritysverotus- pitäisikö alentaa vai nostaa?
Varallisuusvero- oliko hyvä asia veron poistaminen?
Alkoholivero- pitäisikö alentaa vai nostaa?
Polttoainevero- pitäisikö alentaa tai nostaa?
Kukin vastatkoot niin moneen kohtaan kuin katsovat tarpeelliseksi. Lisään jälkeenpäin tietoja SDP:n ja tunnettujen demaripoliitikojen linjasta.
Tulovero -pitäisikö alentaa vai nostaa?
Perintövero- pitäisikö alentaa, nostaa vai poistaa?
Pääomatulojen verotus- pitäisikö alentaa vai nostaa?
Yritysverotus- pitäisikö alentaa vai nostaa?
Varallisuusvero- oliko hyvä asia veron poistaminen?
Alkoholivero- pitäisikö alentaa vai nostaa?
Polttoainevero- pitäisikö alentaa tai nostaa?
Kukin vastatkoot niin moneen kohtaan kuin katsovat tarpeelliseksi. Lisään jälkeenpäin tietoja SDP:n ja tunnettujen demaripoliitikojen linjasta.
Vastaukset 9
Vanhimmat
vaikka en ole bemari...
tuloveroa alas alhaalla,ylös muuten ja reippaasti..
perintövero ylös reippaasti nyky alarajasta ylöspäin..
pääomatuloa ylös ja reippaasti..
yritysveroa alas ja ylös riippuen kohteesta..
energiaveroille katto
varallisuusveron poisto täysin väärin..
alko...tupakka ym. verrannolliset mm. uutena limsavero ylös...
polttoaineveroa alas ja ylös riippuen käyttökohteesta..
eläkekatto max 3000e,isommat kokonaan pois tai jopa 90% vero..
vain 1 eläke/hlö
ylimääräiset kultaiset kädenpuristukset heti pois..
ansiottomat palkkiot johtajilta heti pois...jos ei kiinnosta hommat---ylös ja ulos ilman mutinoita..
pätkätyöt pois ja palkka sellainen,jotta voi edes elää..
valtion velanotto seis ja eletään suu säkkiä myöten jonkin aikaa..
sairauksien hoitaminen bisneksenä heti seis,se vasta sairastuttaa yhteiskunnan..
henkselit ylös ja kaikille töitä,jotka tehdä haluaa..
mamut helvetin kyytiä sinne mistä tulivatkin ja thorssi mukaan..
puolueitten lasten leikit heti pois,nyt ovat kuin esikoululapsia...
näillä aluksi,lisää on n. 2010 esitystä tarvittaessa.
-Tuloverot nykyisellä tasolla.
-Nykyisellään perintöverotus kiristyy verottajan arvioidessa jatkossa yläkanttiin kiinteistöjen arvot. Tasaverotusta tämäkin, kun syrjäseudun huonokuntoisen mummonmökin arvoa verrataan taajamien kiinteistöjen arvoon ja lisäksi tästä on seurauksena kiinteistöverojen korotus. Kokoomus ja Katainen pesi taas lammasmaisesti kätensä tästä verottajan tulkinta muutoksesta.
-Pääomatulojen ja optioiden verotusta korotettava.
-Yritysverotusta ei saa nostaa, vaan yritystä rasittavia sähkö ym. veroja olisi alennettava niin kuin demarit on esittänyt. Kuljetusyrittäjien polttoaineverotusta alennettava.
-Keskustan superministeri Pekkarinen teki oppositioaikanaan kaksi välikysymystä polttoaineverosta, mutta nyt ei ole tehnyt muuta kuin rahoittanut SuomiSoffaa. Kuljetusyrittäjien polttoaineverotusta alennettava.
-Alkoholiveroale on ollut vastuutonta, kun huomioidaan alkoholisairaudet, kuolemat ja kaikki juomisesta aiheutuvat haitat. Valtion alkoholimonopolin tulojen turvaaminen verotuksella on kuin rikollisesti ansaitun
rahan pesua. Yhteiskunta maksaa ison laskun alkoholisoituvasta kansasta. Verot ylös, vaikka Viron viinaralli uhkaisi.
-Varallisuusverojen poistolla aikonaan haluttiin pääomien pysyvän Suomessa eikä virtaavan esimerkiksi ulkomaisiin veroparatiiseihin, mikä ei ole toivottavaa. Varallisuusveron poistamisen hyödyistä tulisi saada tutkittua tietoa, että voidaan päättää veron palauttamisesta. Parturi- ja suutarialan alvinale ei tuonut hintoihin alennuksia ja lisääntyvät työpaikatkin on tutkinnan alla, että palautetaanko alv-vero yleiselle tasolle.
Tämä on minun kantani.
Ensimmäisenä Guzenina-Richardsonin kanta verotukseen v. 2007, koska Guzeninalta löytyy poikkeavia mielipiteitä niin hyvässä kuin pahassakin. Nämä vastaukset on poimittu eduskuntavaalien vaalikoneen kysymysten perusteella.
on siis korottaa kunnolla, on korottaa jonkin verran, 0 on pitää jotakuinkin ennallaan, - alentaa jonkin verran tai -- alentaa kunnolla tai --- poistaa veromuoto kokonaan.
alkoholiveroa pitäisi korottaa
- tuloveroa pitäisi alentaa jonkin verran
--- perintövero pitäisi poistaa kokonaan
sähköveroa voisi korottaa jonkin verran
polttoaineveroa pitäisi korottaa jonkin verran
0 ruoan arvonlisävero olisi pitänyt pitää ennallaan
0 pääomatulovero pitäisi pitää jotakuinkin ennallaan tai korkeintaan hiukan korottaa
Tulovero -pitäisikö alentaa vai nostaa? Pidetään siinä missä on. etteivät suutu. kompromissihenkeä.
Perintövero- pitäisikö alentaa, nostaa vai poistaa? Puolisoilta pois.
Pääomatulojen verotus- pitäisikö alentaa vai nostaa? Takaisin henkkoht tuloverotuksen piiriin. Perutaan tyhmä-Ahon uudistus 1993.
Yritysverotus- pitäisikö alentaa vai nostaa? 5% + yleinen korkotaso, verottomana. Lopuille progressio.
Varallisuusvero- oliko hyvä asia veron poistaminen? Ei mutta olkoon. kompromissina.
Alkoholivero- pitäisikö alentaa vai nostaa? nostaa
Polttoainevero- pitäisikö alentaa tai nostaa? pidetään samana
Erilaisten kyselytutkimusten perusteella:
- 60 % demareita äänestävistä kannatti ruoan arvonlisäveron alentamista.
- 70 % demareita äänestäneistä haluaisi varallisuusveron takaisin (demarikansanedustajista vain 13 % äänesti veron poistamista vastaan).
Muutoin demareita äänestäneiden kannat eivät poikkea paljonkaan muusta kansasta. Demareita äänestäneet alentaisivat veroja seuraavasti:
74 % haluaisi alentaa polttoaineveroa (suosituin kohde veroalennuksille)
69 % haluaisi alentaa perintöverotusta
64 % haluaisi alentaa arvonlisäveroa
62 % haluaisi alentaa ansiotulojen verotusta
17 % haluaisi alentaa pääomatulojen verotusta
6 % haluaisi alentaa alkoholiverotusta.
Muistettakoon, että Heinäluoman ollessa valtiovarainministerinä alennettiin alkoholiverotusta. Terveydenhuoltosektorille jäljet olivat tuhoisia. Nykyinen hallitus on nostanut alkoholiverotusta.
Kun viestissäsi lukee "erilaisten kyselytutkimuksen mukaan", ja kun tiedämme tällä palstalla jatkuvan valehtelusi ja omasta päästä keksittyjä " tilastoja", niin tämäkin turha aloitus hukkuu muiden finninaamaisten räkyttäjien aloituksiin
Nikkivaras ja satakertainen massapostittaja. Sinuna minä pitäisin suuni kiinni.
Kyselytutkimukset eli kanta varallisuusveron poistamiseen ja ruokaveron alennukseen on julkaistu aikaisemmin lehdissä ja ne löytyvät nettilehtien palstoilta edelleenkin.
Muiden verotilastojen lähteet olen kerran aikaisemmin ilmoittanut. Sinulle niitä en toista.
Kansa on jaettu kahtia ja hallitus on laiminlyönyt työttömyyden hoidon, heikentänyt palveluita, pidentänyt leipäjonoja, rapauttanut hyvinvointiyhteiskuntamme rahoituksen ja aiheuttanut palvelumaksujen korotukset. Toiset vaurastuvat ja saavat lisää vapauksia, toisia uhkaa aineellinen puute ja osattomuus.
Porvarihallitus kehuu, että se on nostanut eräitä pienimpiä etuuksia, mutta nämä etuuksien nostot ovat olleet muutaman euron luokkaa ja se ei lämmitä, koska hallitus on samalla nostanut terveyskeskusten, hammashoidon ja vanhusten palveluiden maksuja - eli plus miinu nolla. Tämän vuoden elokuussa asiakasmaksut nousevat jälleen, että kiitos taas vuoden alusta niistä nostetiin 16%. Samoin nousevat vuokrat ja muut asumiskulut. Kuntaveroja on korotettu. Etuuksien nostaminen ei paranna toimeentuloa, jos toisella kädellä viedään pois se mitä toisella juuri annettiin.
SDP on esittänyt koko ajan pienituloisten asemaan useita parannuksia ja perusvähennyksen nostoa 3000 euroon, lapsilisän yksinhuoltajakorotusta, tuntuvasti lisää rahaa kuntapalveluihin, lapsiperheen toimeentulotuen korotusta, työttömyysturvan lapsikorotusta, asumistuen uudistamista, eläkeläisten asumistuen nostamista. Kuitenkin kokoomus, keskusta, vihreät ja RKP ovat äänestäneet kumoon ehdotuksemme pienituloisten aseman parantamisesta ja SDP:n ehdotukset ovat kaikuneet kuuroille korville. Kokoomuksen korvat eivä nyt kuule, tämä tiedoksi, jos noissa kokoomuksen kopeissa pyörähdätte kahvilla.
Ihmisella parasta sosiaaliturvaa on taata työt, mutta on hämmästyttävää, ettei hallitus ole puuttunut voimakkaammin työttömyyden ehkäisyyn ja nuorisotyöttömyyden kasvuun. Työttömiä on nyt 300 000 ja olisi olettanut, että kun työpaikat yksityisissä yrityksissä ovat vähissä, hallitus panostaisi merkittävästi työllistämiseen valtiolle ja kuntiin, työharjoitteluun, sosiaaliseen yritystoimintaan sekä työttömien koulutukseen ja kuntoutukseen. Sen sijaan työllisyyteen ripotellaan rahoja vähä vähältä ilman todellista työllisyysstrategiaa.