36miljoonaa€

Ajatelkaas 36miljoonaa€ sai puolueet puoluetukea. Siis käytettäväksi mainontaan mitä postiluukusta tulee vaalien aikaan. Sitten vielä otetaan velkaa Haitin ym. tuhoihin että kyllä on meillä kova velkataakka.
Stubb vie 100milj.€ kehitysapuna Afganistaniin ja Kreikka tulee saamaan muutaman miljoonan vielä.
1109
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Pakolaiset hakevat turvapaikkaa Suomesta (tai muista maista) sen johdosta, että he eivät vainon vuoksi voi jäädä kotimaahansa. Pakolaiset ovat joutuneet kidutetuiksi tai muutoin kaltoin kohdelluiksi omassa maassaan esim. mielipiteidensä, poliittisen näkemyksensä, uskonnon vuoksi. Usein pakolaiset ovat isänmaallisia, jotka tekevät työtä demokraattisen kehityksen vuoksi diktatuurimaissa. Pakolaiset eivät ole ongelma - vaan työperäiset maahanmuuttajat.

Hallitus ja EK (Elinkeinoelämän keskusliitto) haluavat lisää työperäisiä maahanmuuttajia Suomeen. Nämä kun eivät vaadi työehtosopimusten noudattamista, palkankorotuksia tai täsmällisiä työaikoja. Työpaikkakohtaisista tai henkilökohtaisista työsopimuksista ei ole tietoakaan. Ulkomaisia työntekijöitä halutaan työvoimareserviin halpatyövoimaksi. Maahanmuuttajat eivät työllisty kovinkaan helposti kielitaidottomina ja kannustinloukkojen vuoksi. Hallituksella ja EK:lla on työllistymistä varten kolmen kohdan kotouttamisohjelma, joka maksaa, maksaa, maksaa paljon suomalaisille veronmaksajille.

Ruotsissa on paljon maahanmuuttajia, ja on laskettu, että ruotsalaiset maksavat keskimäärin noin 5 % enemmän veroja maahanmuuttajien vuoksi.

Tässä valtiovarainministeri Kataisen mielipiteitä siitä, miksi työperäisiä maahanmuuttajia tarvitaan:

Katainen on painottanut, että väestön ikääntyminen tulee jyrkästi vähentämään työtä tekevää väestöä ja tulee olemaan vakava ongelma: "Vuosi 2010 on iso vuosi taloudessa. Suomen työikäisen väestön määrä alkaa silloin supistua ensimmäisenä maana Euroopassa. Maailmassakin vain Japani on samassa tilanteessa". Katainen kannattaa ratkaisuksi maahanmuuttoa, hänen mukaansa "jokainen Suomeen työhön tuleva on erittäin lämpimästi tervetullut."

Haastattelussaan 2008 Katainen arveli Suomen tarvitsevan vuoteen 2025 mennessä 1,8 miljoonaa maahanmuuttajaa, mikäli työvoimapula pyrittäisiin ratkaisemaan ainoastaan korvaavalla työvoimalla. Katainen kertoi hallituksen ryhtyneen toimiin tulijoiden houkuttelemiseksi ja kertoi osaajia haluttavan etenkin Intiasta ja Kiinasta. Lakimuutoksen myötä EU:n ulkopuolisten kansalaisten Suomeen jääminen mahdollistuu suoraan valmistumisen jälkeen eikä tarvitse ensin palata kotimaahan. Kataisen kommentit herättivät kiinnostusta myös Intiassa.

---

Tutkijoiden mukaan Suomessa ei ole - eikä tule - työvoimapulaa. Tällä hetkellä suomalaisia työttömiä on lähes 300.000 ja luvun on arveltu nousevan jopa puoleen miljoonaan.

Maahanmuuttajille on kovin houkuttavaa tulla Suomen työttömiksi, kun heidän sosiaaliturvansa on moninkertainen verrattuna suomalaisten perusturvaan. Mikäli ottaisivat työtä vastaan, tulonsa putoaisivat, joten maahanmuuttajien ei kannata tehdä työtä, vaikka sitä olisikin.

Suomessa on yli 700.000 pienituloista. Köyhissä perheissä on 155.000 syrjäytymisvaarassa olevaa suomalaista lasta. Suomalaisten perusturva on noin 500 euroa/kk, joten jokainen suomalainen ottaa työtä vastaan, jos sitä on saatavilla.

Hallitus on varannut maahanmuuttajien perheiden Suomeen lennättämiseen tänä vuonna miljoona euroa. Tuo miljoona on jo käytetty, joten lisää miljoonia tarvitaan maahanmuuttajien perheiden Suomen lennättämiseksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ja pakolaiset vielä kirjoitti:

Ajatelkaas 36miljoonaa€ sai puolueet puoluetukea. Siis käytettäväksi mainontaan mitä postiluukusta tulee vaalien aikaan. Sitten vielä otetaan velkaa Haitin ym. tuhoihin että kyllä on meillä kova velkataakka.
Stubb vie 100milj.€ kehitysapuna Afganistaniin ja Kreikka tulee saamaan muutaman miljoonan vielä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu