Nyt on syytä hurrata ja nostaa hattua lukion väelle! Ilomantsin lukio on Pohjois-Karjalan paras maaseutulukio.
Koko maan tilastossa Ilomantsi on sijalla 39 ja vain Joensuun normaalikoulu on edellä, sijalla 26.
!
On hieno saavutus nostaa syrjäseudun lukio valtakunnan kärkijoukkoon.
Helsingissäkin useimmat lukiot ovat heikommalla sijalla kuin Ilomantsi.
!
Olisi aika juhlia Ilomantsin lukiota, sen ahkeraa opettajakuntaa ja hyviä oppilaita!
!
Onnea kouluväelle!
Koko maan tilastossa Ilomantsi on sijalla 39 ja vain Joensuun normaalikoulu on edellä, sijalla 26.
!
On hieno saavutus nostaa syrjäseudun lukio valtakunnan kärkijoukkoon.
Helsingissäkin useimmat lukiot ovat heikommalla sijalla kuin Ilomantsi.
!
Olisi aika juhlia Ilomantsin lukiota, sen ahkeraa opettajakuntaa ja hyviä oppilaita!
!
Onnea kouluväelle!
Vastaukset 32
Vanhimmat
Tunnetusti Ilomantsin koulut ovat antaneet hyvää ja tasokasta opetusta.
On hienoa, että nuoret saavat hyvän koulutuksen omassa kotikunnassaan. Sivistystoimi on muutenkin Ilomantsissa toiminut esimerkillisesti ja vaikka pieniä kouluja on jouduttu sulkemaan on opetus voitu hoitaa aina niin, että lukio on ollut täynnä oppilaita.
Nyt ei kannata kenenkään havitella Joensuun lukioihin kun kotikunnassa on tasokkaampi koulu.
Hyvin on jatko opiskelupaikka ilomantsin lukion käyneellekin tullut.
Eteen päin on päässyt.
Miksi tuupovaaralaiset menee joensuun lukioon?
Miksi ilomantsin nuoret menee joensuun jopa edemmäksi lukioihin?
On varmaan hienoa sanoa meidän tyttö/poika joensuun siinä ja siinä lukiossa.
Onhan tetysti urheilu lukiot tai musiikki-taide ym. lukiot oma lukunsa.
Miksi ei aikaisemmin Ilomantsin lukio ole ollut näin hyvä? Ketkä ovat olleet rehtoreita ja johdossa?
Nykyiselle rexille ja johdolle ja opettajakunnalle ja oppilaille ja keittäjille ja vaxille ja siivoojille ja tarveydenhoitajille ja opoille ja kaikille kaikille; Sydämelliset ja vilpittömät onnittelut.
Kun suomalaisia korkakoulujakin aletaan todella markkinoimaan ulkomaille niin, että korkeakoulumaksuja peritään. Siinäpä idea Ilomantsiin. ILTON. Suomen Elton. Pääskynpesä ja Hotelli asuntoloiksi - koulutus on innovaatiotuotteemme!!
Hyvä Ilomantsin lukio!
Ilomantsin haukkujat haukkuvat myös lukion toimintaa vaikka se on maakunnan paras.
Se on täällä Ilomantsissa niin, että jos joku mitään yrittää hänet teilataan määrättyjen kateellisten ja mustamaalaajien toimesta milloin hulluksi, varkaaksi, rikolliseksi ja jos ei niin niin kuitenkin täysin pösilöksi. Se on pienessä pitäjässä ollut näin jo pitkään ja siksi väkiluku vähenee.
Yhteiskunnalle olisi edullisinta siirtää nuo haukkujat vaikka jollekin työleirille, jotta muu yhteiskunta voisi toimia vapaasti ja ilman häiriöitä.
Vai olisiko niille joku hotolaitos parempi paikka?
Suuri helpotus ilomantsilaisille jos häipyisivät tai pasivat suunsa kiinni. Olen kyllästynyt noihin ainaisiin räksyttäjiin.Paljastavat luontonsa ja aivojensa toiminnan.
Ja eivät edes osaa hävetä.
Ilomantsin lukio on antanut tasokasta koulutusta synnystään saakka. Koulun käyneistä usealla ollut mahtava ura, joten hyväon koulu ollut.
Toivotaan, että nuoretklin sen tajuavat.
Ilomantsi on HYVÄ !
Koulutuskin A-luokkaa!
Jos Ammattiopistoa olisi kehitetty olisi sekin ollut loistava koulu.
Kannattaisiko nyt alkaa suunnitella uutta EU:n mantereen itäisintä koulua?
Jyrki metsämies puhuu asiaa. On totta, että koulutuskuntayhtymä ( huh. mikä nimihirviö) ei halunnut säilyttää eikä kehittää Ilomantsin amista.
Vielä on puutarha ja Ilomantsi tunnetaan vireänä energiakuntana.
Puuhataan uusi EU:n alueelle suunnattu koulu Ilomantsiin. Saataisiin oppilaita ja rahaa.
Minäkin olen myös sitä mieltä lukiostamme - paras on. Ajatelkaahan kaikki, millaista tieteen- ja taiteentekijää lukiomme on tuottanut!!! Kiitos myös hyvän vanhemmuuden, joka on tukenut tämän kaiken.
Näistä kouluista ei nousta maailmankartalle jos pakotetaan roskiksesta syömään tai erivärisiä nuppinuloja lajittelemaan värikasohin (jotkavalmistuneet värikeot kaadetaan oppilaan eteen ja sekoitetaan). Tämä on sitä moppausta ja sadismia johon kehittymättömät ja vähillä lahjoilla rehtorin paikan saavuttaneet ovat kyenneet.
Nyt on ilmeisesti kunnon johtaja ja rehtori. Kiitos hänelle. Ja sillä alkaa tuloksiakin (yhteiskunnalisesti hyväksyttäviä ja merkityksellisiä) syntymään.
Mutta Jumala on jo rankaissut osaa kaikista.
Loppuja kohta.
Kun Kiteelle paenneet johtajat yhtyivät kaapunnin johtajien kanssa lopetettiin Ilomantsin Amis. Koululla olisi ollut kysyntää, mutta kun arvon viisaat eivät kuunnelleet edes kunnan esityksiä ja oppilaiden puheille käännettiin selkä ei ollut ihme, että Ilomantsin amis loppui.
Perustetaan kokonaan uudelta pohjalta uusi Ilomantsin amis, jossa yhdistyy lukio-opetus, yliopistotoiminta ja teknillinen koulutus. Tällaisia kouluja on jo mm. eteläisellä pohjanmaalla.
Ja huomatkaa siellä on työtä laman aikaan.
Joukolla uutta koulutusta haalimaan.
Voisiko Josek alkaa tutkimaan?
Entisistä Ilomantsin lukion käyneistä on tullut tohtoreita, lääkäreitä, puuseppiä, päätoimittajia, muurareita, apteekkareita, maanviljelijöitä, johtajia, kauppiaita jne.
On ollut aina hyvä koulu.
Ilomantsin lukio on ollut hyvä koulu kautta aikain ja nuorten kannattaakin käydä koulunsa omassa kunnassa.
Nostetaan hattua kun Ilomantsi on osannut pitää itsenäisen lukion.
Eikös se koulutuskuntayhtymä, vai mikä hiton sekamelska se on, aikonut lopettaa lukion.
Jos kunnanisät eivät olisi panneet aikomuksille stoppia ei Ilomantsissa olisi maakunnan parasta lukioa.
Hyvä Ilomantsi!
olet täysin oikeassa,koulutuskuntayhtymällä oli tarkoitus kupata ja kaapata koko ilomantsi
Sama porukkako se oli tuupista joensuuhun sulattamassa?
Ilomantsilla on erinomainen koulu ja nyt kun voimat keskitetään elinkeinojen kehittämiseen ja uusien yritysten saatiin tulee kuntaan uutta väkeä ja pysymme itsenäisinä.
Korpijätkä ja junttilainen eivät tänne kirjoittele. Tuskin tietävät mikä on lukio heh heh ;-))
on se hyvä, että J Kärnäkään ei häiritse.
ylpee koulusta ja luokaton lukio..no sen verran rohkenen kommentoida lukioasiaa..vaikkei järkilahjat olekkaa lukio tasoa,niin olin sitä minäkin monen muunkin kera pitämässä huolta siitä ,ettei lukio olisi siirtynyt koulutuskuntayhtymän alaisuuteen,,en kehu mutta totean asian..
okasan ottaja kun on ensin ollut kuusen kaatajia.
Tyhmyys paistaa pimeästä!
Kunnanisät ansaitsevat hatunnoston kun eivät erehtyneet koulutuskuntayhtymän ( huh mikä nimihirviö) houkutukseen ja kieltäytyivät yhdistämästä lukiota amikseen.
Nyt ei olisi kumpaakaan koulua.
Kyllä ne taisi olla aivan eri miehiä jotka panivat hanttiin.
Ja seuraushan oli kosto kuntayhtymän taholta , eli Amis nurin.
Kiitos Joensuun herrat.
ja vieläkö ihmettelette miksi Ilomantsi haluaa olla itsenäinen kunta.
Hieno nuoriso, joka nostaa Ilomantsin mainetta.
Urputtajille sanon, että muuttakaa J.Kärnän valtakuntaan Joensuun Rantakylään niin ei tarvitse Teidän päättömiä purkauksia lukea tai katsoa.
Ilomantsi on hieno kunta kunhan saisimme nuo muutamat urput muutamaan ja ottamaan mukaan myös hienot tuulitukat ja tuuliviirit mukaansa.
Lukio on instituutiona aloittanut alamäkensä.
Ammattiin opiskelu nostaa vuosi vuodelta sijaansa peruskoulun päättävien ykkösvaihtoehtona.
Ilomantsissa kohtaa vielä sitä ylempiarvoisuuden luuloa jos on käynyt lukion. Katsotaan ammattikoululaisia kuin alempaa tutkintoa käyneenä, vaikka tasa-arvoisia olemme kaikki ja samalla viivalla pyrkiessä seuraavaan koulutustasoon, ainoana se valtti, että kesätyöllistyminen on paljon parempi.
Hyvä se on lukiota kehua, mutta kuten kupla-volski kiihtyy ennen kuolemaansa.
Kun lukion opettajat ja oppilaat suurena tukijana oppilaiden vanhemmat hylkäsivät lukion ja ammattikoulun yhdistämispilottihankkeen allekirjoittivat he samalla niin aijemmin tapahtuneen ammattikoulun alas-ajon sekä lukion alas-ajon. Ei näin pienessä kunnassa pärjää lukiokaan vaikka olisi kuinka hyvä.
Olen tämän koulutusmuutoksen nähnyt ja kokenut itse opiskelijana ja ilomantsilaisena.
Harmihan se on, mutta aukaiskaa silmänne. Veikkaan että ilomantsin lukio sulkee ovensa 2015.
Jättäkää nyt hyvät alaskatsojat jo hienon Ilomantsin parjaaminen.
Hieno kunta,
ahkeria ihmisiä,
älkää te muutamat hyypiöt sotke omaa kuntaanne hävyttömyyksillänne,
Nuoret............Ilomantsi on hyvä kunta...............niin tekin olette..........!
Lukion opettajat rehtori etunenässä ovat keskiluokkaisia nirppanokkia, jotka haluavat erottautua duunareista. Siksi he vastustivat koulujen siirtoa Möhköntielle kynsin hampain. Siksi Ilomantsin nuoret joutuvat, nuorimmat jo 15-vuotiana lähtemään vieraalle paikkakunnalle kouluun, ja paiskataan asuntoloihin joissa juopotellaan ja melutaan öisin ja joutuu elämään pienissä ankeissa 2-hengen huoneissa.
Juuri näin asia on. Luullaan itsestään liikoja. Se ottaa muuten toisille todella tiukille kun huomaa, että lukion käynyt ja "amis" ovat samalla viivalla.
vaan olet jäänyt koulutuskuntayhtymän orjaksi Joensuuhun.
Et sille mitään voi, että lukio on maakunnan paras ja amis on mennyt.
Samoin olisi käynyt jos valtuutettujen enemmistö ei olisi sitä estänyt.
Ei asioita päättänyt opettajat, vaan valtuutetut.
Ja Ilomantsin lukio on Ok, HYVÄ.
En ole käynyt koulua Joensuussa enkä pkky:ssä. On tasokkaampiakin ammattikouluja niille jotka haluavat elämältä jotain ja joidenka vanhemmat päästävät lapsensa muuallekkin valvovan silmän alta.
Muutama luokkatovereistani joutui jäämään ilomantsin lukioon vanhempien painostuksesta, kun eivät "kullannuppuaan" uskaltaneet laskea maailman vietäväksi vaikka olisi kuinka halunnut.
Yksikin, hyvin musikaalinen kaveri olisi päässyt eteläsuomeen arvostettuun musiikkiopistoon (jossa myös lukiotutkinto) mutta vanhemmat eivät päästäneet.
Outoa on se kastijako vanhemmissa ihmisissä kun luullaan vieläkin 2000 luvun toisella kymmenellä että lukiolainen olisi arvostetumpi kuin ammattikoululainen. Minuakin koetettiin painostaa lukioon niin ilomantsin yläasteen opettajien kuin sukulaistenkin pohjalta.
Voin kertoa yläasteelta sen verran, että kun 3 hengen pienryhmä joka olisi halunnut lähteä tutustumaan ulkopaikkakunnan 2 asteen oppilaitokseen oli tuskien ja työn takana saada lupa olla poissa koulusta tällöin. Oman paikkakunnan asiaa kyllä ajettiin ja oli lupaa vaikka kuinka käydä näissä opinahjoissa. Tässä oli selvää syrjintää ja "puolipakko-ohjausta". Onneksi muutaman viisaan opettajan avustuksella saimme vapaapäivän ja pääsimme tutustumaan tulevaan kouluumme. 2 meistä sinne menikin sitten peruskoulun jälkeen.
Noille uusien asioiden ainaisille vastaanpanijoille: Jos ei uudistu, ei kehity. 60 luku meni ja neuvostoliitto. Ei se pkky:n ja ilom. lukion yhdistyminen olisi tarkoittanut sitä, että pkky olisi "nielaissut" ilomantsin lukion. Yhteistyömahdollisuuksia oli monia, mutta eipähän nämä vastustajat niitä ajatelleet, kunhan omaa kastijakoaan ajattelivat "ei me haluta saman katon alle amiksien kanssa". Huh hellettä sanoi kettu pakkasessa. Yhteistyö olisi ollut varmasti paras ratkaisu kaikille ajatellen pitkällä tähtäimellä. Nyt meni ilomantsin amis (yksi syy hipsukka rehtorin joka alasajaa samalla linjalla myös koivikkoa!!!!) ja voin sanoa, että ei se pitkään ilomantsin lukiokaan tarjoa palvelujaan. Tulen sitten kyllä mainitsemaan asiasta kunhan asia tulee eteen. Sen minkä taakseen jättää sen edestään löytää. Palataampa astialle!
Teit oikean päätöksen aikanaan. Ei tuolla oikeinkirjoituksella olisi lukiosta selvinnyt. "Ilomantsi" kirjoitetaan isolla, "ilomantsilainen" pienellä. Eikö nämä opeteta jo peruskoulussa? Pilkkuvirheitäitäkin vaikka kuinka paljon. Ei jatkoon!
kirjoittaa asiaa!
Se on lukio nyt vaaka-laudalla, mahtaa ennustukseni käydä toteen jotta nurin menee sekin ja viedään pois.
Kovasti oli jo uhkakuvat ilmassa, kun pogostan sanomatkin jo kirjoitteli tummista pilvistä lukion yllä.
Mitäs eivät yhdistyneet ammattikoulun kanssa.
Minnekkäs ne ylihuolehtivaiset vanhemmat sitten mukulansa tyrkkää, kun opinahjo ei olekkaan aivan talon portailla tai bussimatkan päässä? Voi siinä perse tutista kun kullannuppu "joutuu" suureen maailmaan ilman valvovaa silmää.
Ja aivanpa tuo lukion sulkeminen on oikein, saavatpahan maistaa samaa lääkettä kuin ammattikoulu, ahneuksissaan ja omanpaskanarvon tuntiessaan kun eivät yhdistyneet vaikka ammattikoulupuoli olisi sitä halunnut.