Mua ahdistaa... En tiiä sittenkään kärsinkö mistään anoreksiasta, lääkärit kyllä väittää että joo, mutta mutta... erehdyin syömään poikkiksen nähden tavallista enemmän ja heti alko kauhee vittuilu, et etsä kärsikkää enää mistään syömishäiriöstä? Ja nauraa siihen päälle... Halusin muutenkin jo siinä vaiheessa tappaa itteni, olin syöny liikaa, mua ahdisti ja toinen vittuilee suoraan päin naamaa... Ja kun kysyin et mitä se tarkotti sillä, vastaus oli et "nokun söit tänää enemmä..." Ja lisää naurua.. Se nauro mulle, mua ahdisti muutenkin, yritin esittää, että mulla oli kaikki hyvin, mutta oikeesti olin oksentaa jo sillon kun söin... Ja myöhemmin kun yritin kysyy uudestaan, että mitä se tarkotti niin vastaus oli jälleen kerran "nokun söit tänää... ei sulla enää voi olla mtn..." Mä en syö enää ikinä!!! Pyysin siltäkin jo anteeks että söin edees jtn, en ollu koko päivänä syöny mtn muuta... Eikä sekään edes tiedä sitä miten paljon syön päivässä, se ei ikinä saa edes tietää, toi oli vasta mun ensimmäinen ruoka, en olis voinu syödä mitään muuta ja nyt, en syö enää, lopetan täysin syömisen!!! Se ei edes tiedä tarkkaan, se tietää vaan sen mitä netissä lukee jollain lääkäri sivulla anoreksiasta ja se luulee, että se on totuus. Okei, hienoo ettei mulla oo senkään mielestä mtn, voin lopettaa sen syömisen ja vaikka sitten kuolla, ehkä se sitten on onnellinen!!
Ja anteeks että taas vaihteeks itkin tänne, jotenkin vaan pää sekoo... En tiedä enää mitä ajatella, saan koko ajan ristiriitasia lauseita, lääkärit väittää toista ja osa kavereista ja jotkut, varsinkin miespuoliset kaverit väittää ettei mulla voi olla mtn kun en oo ees laiha...
huoh, taas...
1
212
Vastaukset
- suklaapossu
Ehkä sun kannattaisikin selittää sun poikaystävälle tarkemmin mitä syömishäiriö OIKEASTI on ja näin se ehkä saa jotain muutakin näkökulmaa asialle kuin ne jotkut sivustot ja stereotypiat. Lähes kaikki ihmiset, joille olen syömishäiriöstä kertonut, ovat olleet silleen että "Aijaa, painaks joku 20 kg?". Kun niille selittää että se on paljon muutakin kuin lukuja ja syötyjä määriä, yleensä heidän on helpompi ymmärtää tilannetta.
Tsemppiä ! :)
Äläkä lopeta syömistä, se ei auta mitään, vaan kerro kerro kerro kerro että vaikka söisin rekkalavallisen suklaata niin olet syömishäiriöinen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä282673- 911034
- 58891
- 66865
olet kaiken rakkauden arvoinen
Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy26837Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu6817Olisi kiva
Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä37800Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?
Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.64777Oot mun koko maailma
Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹75714Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu135708