Koska olette leikanneet vadelmapensaat kevättalvella? Mikä on ollut lumitilanne tuolloin?
Vadelmapensaan leikkaus
6
5003
Vastaukset
- O-mukulakiurunkannus
En minä niitä ole kevättalvella ikinä leikannut, vaan vasta keväällä lumen jo sulettua. Silloin saa edellisvuotiset versot nätisti tyveä myöten. Vadelman versohan on kaksivuotinen, ekana vuonna kasvaa ja toisena haaroittuu ja tekee marjoja. Sen jälkeen se on tehtävänsä täyttänyt ja kuolee pois.
Jos vadelmakasvustosi tarvitsee harventamista, ei kai ole suurtakaan väliä, milloin leikkaa, kunhan silloinkin pääsee leikkaamaan tyveä myöten, muuten ne vain innostuvat ja tekevät entistä enemmän juuriversoja. Harvennuspuolen olen usein hoitanut jo syksyllä, viimeisinä puutarhatöinä.
Korjatkaa viisaammat, jos käsitykseni ovat virheellisiä!
Viime talvena myyrät kyllä söivät vadelmanversot niin, että koko vatukko sai kyytiä, kun ei se kuitenkaan koskaan tuottanut satoa kuin vain vähäsen.- ap.
lumipeite olisi hyvä, että risujen polttaminen sujuu kätevämmin. Vai miten olet risut hävittänyt?
- nämäkin
ap. kirjoitti:
lumipeite olisi hyvä, että risujen polttaminen sujuu kätevämmin. Vai miten olet risut hävittänyt?
Minä olen leikannut syksyllä sitten kun kaikki lehdet on pudonneet. Risut olen tunkenut oksasilppuriin, sinne ne maatuu kompostiin piikitkin.
Jos ei näin taajama-alueella ois kielletty nuotioita, niin ilokseni polttasin mutten kyllä lumihangessa. Eihän niistä kokkoa tarvitse tehdä, pikku tulet ja syöttää nipun kerrallaan? - ap.
nämäkin kirjoitti:
Minä olen leikannut syksyllä sitten kun kaikki lehdet on pudonneet. Risut olen tunkenut oksasilppuriin, sinne ne maatuu kompostiin piikitkin.
Jos ei näin taajama-alueella ois kielletty nuotioita, niin ilokseni polttasin mutten kyllä lumihangessa. Eihän niistä kokkoa tarvitse tehdä, pikku tulet ja syöttää nipun kerrallaan?että poltettavaa löytyy yhden kokon verran. Nyt, kun on paksu lumipeite, niin voisi ehkä levittää tuhkaa lumen päälle jossain vaiheessa, että se sulaisi pois nopeammin.
- AJ
Jos otat kaikki vadelmat pois, niin silloin voi ottaa aikaisemminkin. Mutta itse en koskaan leikkaa ennen lumien sulamista, ja sitten kun leikkaan, otan vain kuivuneet tai kuolleet oksat kokonaan pois. Sen näkee parhaiten kun vadelmiin on tullut versot, että mikä elää ja mikä ei. Ja puolittain kuolleet vadelman oksat voi ihan huoletta ottaa pois, ihan alhaalta asti. Vadelma ei välitä niin tarkkaan miten sitä leikkaa. Ei vaikuta satoon merkittävästi. Tärkeämpää olisi myrkyttää tuhohyönteisiä ja lannoittaa vadelmat oikein.
- lannoitus?
Mitä lannoitetta käytätte vadelmille? Minulla on toista kesä vadelmia ruukuissa avoimella parvekkeella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi422998Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj872906SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1602812Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2012105- 1121978
Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä151963Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi501579Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li371564Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön3701421- 871061