Jos talo sortuu talvella, silloin kun lunta on katolla enemmän tai vähemmän. Miten vakuutus korvaa, jos kyseessä on vanha rakennus ja siksikin heikko kestämään? . Onko niin, että on rakennuksen kestettävä lumikuorma ja se on tarpeen mukaan poistettava?
Lumivahingot?
10
1811
Vastaukset
- 12+3=
jotta kiinteistön omistajan on poistettava lumi katolta tai vakuutus ei korvaa penniäkään.Lukekaa ne pienellä präntätyt ehdot kotivakuutuksestanne.Ei mikään suomen kotivakuutus edes korvaa maanjäristystä,koska se on luonnon katastrofi ja ne suljetaan aina pois ehdoista.Nykyisin ei edes tulvavahinkoja korvata jollei ole erillinen tulvavahinko vakuutus talossa ja se MAKSAA MUUTEN.
- ihan noinkaan
periaatteessa korvausta ei makseta tai korvaussummaa alennetaan, jos OMILLA TOIMILLAAN on vahingon aiheuttanut (lue: jättänyt lumet poistamatta heikolta katolta)
Tulvavakuutusta ei vielä ole olemassakaan!! Tulvia korvataan ihan normaalisti,koti tai kiinteistövakuutuksista jos korvauksiin on oikeutettu. Kotivakuutuksien ehdoissa on aika selkeästi ja yksiselitteisesti rajattu pois lumen paino, lumen siirtyminen ja lumen sulaminen. Eikä se edes lue pienellä tekstillä. Tulvavahinkovakuutus on ilmeisesti tulossa. Joku vaan painais enteriä. Malliehdot kiinteistövakuutuksiin on jo tehty FKL:n toimesta.
Nyt lunta on varsinkin rannikolla niin paljon että se on ehdottomasti poistettava. 50cm on hyvä raja katolle kiipeämiseen. Lumi poistetaan varovasti ettei kattoon tule reikiä.- 8+14
misterifvi kirjoitti:
Kotivakuutuksien ehdoissa on aika selkeästi ja yksiselitteisesti rajattu pois lumen paino, lumen siirtyminen ja lumen sulaminen. Eikä se edes lue pienellä tekstillä. Tulvavahinkovakuutus on ilmeisesti tulossa. Joku vaan painais enteriä. Malliehdot kiinteistövakuutuksiin on jo tehty FKL:n toimesta.
Nyt lunta on varsinkin rannikolla niin paljon että se on ehdottomasti poistettava. 50cm on hyvä raja katolle kiipeämiseen. Lumi poistetaan varovasti ettei kattoon tule reikiä.En löydä vastaavaa rajoitusta Pohjolan Mittaturvan Omakotivakuutuksesta. Onko IF:illä siis heikommat vakuutusehdot kuin Pohjolalla, vai onko Pohjolan ehdot niin kierot, ettei asia pysty maallikko löytämään?
http://www.eurooppalainen.fi/NR/rdonlyres/eyt3ueovnxjbmf22sejy5orqb5rglv3zsvrife2x7mjficmsgvus74b7dx6z5hbmbxmt6vleunemkbwstjguzf... - Silmä käteen
8+14 kirjoitti:
En löydä vastaavaa rajoitusta Pohjolan Mittaturvan Omakotivakuutuksesta. Onko IF:illä siis heikommat vakuutusehdot kuin Pohjolalla, vai onko Pohjolan ehdot niin kierot, ettei asia pysty maallikko löytämään?
http://www.eurooppalainen.fi/NR/rdonlyres/eyt3ueovnxjbmf22sejy5orqb5rglv3zsvrife2x7mjficmsgvus74b7dx6z5hbmbxmt6vleunemkbwstjguzf...ja lue, siellä sivu 9 lista mitä ei korvata.
8+14 kirjoitti:
En löydä vastaavaa rajoitusta Pohjolan Mittaturvan Omakotivakuutuksesta. Onko IF:illä siis heikommat vakuutusehdot kuin Pohjolalla, vai onko Pohjolan ehdot niin kierot, ettei asia pysty maallikko löytämään?
http://www.eurooppalainen.fi/NR/rdonlyres/eyt3ueovnxjbmf22sejy5orqb5rglv3zsvrife2x7mjficmsgvus74b7dx6z5hbmbxmt6vleunemkbwstjguzf...Mitä ehtoja mahdat lukea. Linkkisi ei toimi ja näyttää ihan matkavakuutuksen ehdoilta. Omakotivakuutuksen ehdot sivu 11 kohta 2.3
http://www.pohjola.fi/NR/rdonlyres/eyt3ueovnxjbmf22sejy5orqb5rglv3zsvrife2x7mjficmsgvus74b7dx6z5hbmbxmt6vleunemkbwstjguzf4m3gf/1...- 16+4
misterifvi kirjoitti:
Mitä ehtoja mahdat lukea. Linkkisi ei toimi ja näyttää ihan matkavakuutuksen ehdoilta. Omakotivakuutuksen ehdot sivu 11 kohta 2.3
http://www.pohjola.fi/NR/rdonlyres/eyt3ueovnxjbmf22sejy5orqb5rglv3zsvrife2x7mjficmsgvus74b7dx6z5hbmbxmt6vleunemkbwstjguzf4m3gf/1...Ei toimi sinunkaan linkkisi (suomi24 ei osaa linkata pitkiä linkkejä oikein), mutta löysin rajoitusehdon Omakotivakuutuksen ehtokohdasta 6.4.
16+4 kirjoitti:
Ei toimi sinunkaan linkkisi (suomi24 ei osaa linkata pitkiä linkkejä oikein), mutta löysin rajoitusehdon Omakotivakuutuksen ehtokohdasta 6.4.
Ifin uuden Laajaplus-kotivakuutuksen ehtojen tultua luettavaksi, ajattelin mielessäni et onpa nämä melkoinen sillisalaatti. Pysähdyin äsken lukemaan Pohjolan omakoti/mittaturva/laaja kotivakuutus ehtoja. Nekin taisivat uudistua vuoden alusta. En ihmettele yhtään jos kuluttajan on vaikea saada selkoa nykysuuntaisista vakuutusehdoista. Jokaisesta mahdollisesta tapahtumasta tms. on oma ehtokohtansa ja enimmäiskorvausmääränsä. Ammattilaisen päähän alkaa koskea 10 sivun jälkeen. Onneksi ei tarvi enää selittää asiakkaalle päivittäin noita vakuutusehtoja ja korvausrajoja.
Onnea vaan kuluttaja! Pitkä on tie.- 15+14
misterifvi kirjoitti:
Ifin uuden Laajaplus-kotivakuutuksen ehtojen tultua luettavaksi, ajattelin mielessäni et onpa nämä melkoinen sillisalaatti. Pysähdyin äsken lukemaan Pohjolan omakoti/mittaturva/laaja kotivakuutus ehtoja. Nekin taisivat uudistua vuoden alusta. En ihmettele yhtään jos kuluttajan on vaikea saada selkoa nykysuuntaisista vakuutusehdoista. Jokaisesta mahdollisesta tapahtumasta tms. on oma ehtokohtansa ja enimmäiskorvausmääränsä. Ammattilaisen päähän alkaa koskea 10 sivun jälkeen. Onneksi ei tarvi enää selittää asiakkaalle päivittäin noita vakuutusehtoja ja korvausrajoja.
Onnea vaan kuluttaja! Pitkä on tie.Tässä vielä lyhennetty linkki, joka toimii suomi24:n systeemissä (ainakin pitäisi toimia):
http://tinyurl.com/ybpxr76 - 4-66
15+14 kirjoitti:
Tässä vielä lyhennetty linkki, joka toimii suomi24:n systeemissä (ainakin pitäisi toimia):
http://tinyurl.com/ybpxr76lumet liukuu itsestään alas ja hajoaa vaikka ränni niin ei korvaa koska se on swiirtymistä
jos taas putsaan itsekattoa ja rännit irtoo niin silloin on kyseessä vahinko ja se korvataan???
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 941739
Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr2401533- 891346
Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!651015Aika usein mietin sitä
Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t46921- 47908
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman38898Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !
Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si9884- 46852
IS Viikonloppu 26.-27.4.2025
Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika35829