Kysymys vyökokeesta

salamavaras

Yhdessä karateseurassa yli 40 -vuotiaat eivät päässeet vyökokeeseen. Nuoremmat pääsi kokeisiin vaikka niillä oli huonompi tekniikka kuin vanhemmilla karatekoilla. Kaikille yleisen vyökokeen alussa yli 40-vuotiaat diskattiin ulos vaikka olivat harjoitelleet kokeeseen ja heille oli LUVATTU KOE.
Tapahtuuko tällaista muuallakin?

5

891

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jigoro...

      Ei tapahdu, eikä pitäisi tapahtua teilläkään, budo-lajit ovat koko elämän mittainen tie, joten iällä ei pitäisi olla merkitystä. kaikille kuuluu samanarvoinen kohtelu.

    • Soheir._So

      En ole ennen moista kuullut, outoa hommaa...
      Joissain karaten tyylisuunnissa tosin vyökokeen matsiosa ei ole aina pakollinen yli 40-vuotiaille korkealla tasolla enää....Jotai tämäntapaista ainakin olen kuullut:/?.

    • sivustaseuraajat

      Joo, tiedetään tapaus, kun harjoitellaan samassa hallissa. Ensin luvattin vyökoe ja vyökokeen alussa osa porukkaa sai kuulla etteivät pääse kokeeseen.
      Perustelut oli omituisia:
      1. ohjaaja ei muka tiennyt mitä kysyä kokeessa. Miten niin ei tiennyt kun on itse ollut laatimassa koelistan, joka on seuran sivulla.
      2. tekniikoita ei kuulemma oltu harjoiteltu tarpeeksi. Miksi sitten järjesti kokeen jos ei muka kokeeseen oltu harjoiteltu? Miten sitten nuoremmat pääsi kokeeseen jos ei oltu harjoiteltu?

      Nuo vanhammat karatekat oli ahkeria harjoittelijoita. Kävi säännöllisesti harjoituksissa ja harjoitteli myös omalla ajallaan ylimääräisesti. Tulivat usein ennen tunteja salille ja harjoittelivat. Omituista että paneutumista ja ahkeruutta seuraa tuollainen kohtelu.

      Olen kuullut muitakin omituisuuksia tuon seuran vyökokeista. Pari kaveria, enemminkin lähellä 40 kuin 20v., lähti pois kun eivät päässeet vyökokeisiin. Keltaisen kokeeseen pääsivät, mutta sitten kokeita siirrettiin ja siirrettiin. Touhu haiskahtaa suosikkijärjestelmältä.

      Jos seuraan ei haluta 40 ikäisiä niin peli selväksi ja siitä ilmoitus kotisivulle ja salilla. Turha puhua että seura sopii kaikenikäisille, jos se ei ole totta. Rehellisyyttä.

      Jos seurassa pidetään vyökokeita niin opettajien pitää sitoutua pitämään kokeita ja opettamaan kaikkia halukkaita. Jos taas opettajat eivät viitsi opettaa vyökoejuttuja niin on parempi että sitten virallisesti ko. seurassa lopetetaan vyökokeet.

      Että tällainen tapaus. Ei anna hyvää mainetta lajille.
      Mutta onneksi on hyviäkin seuroja, joissa on hyviä ja kaikkien opettamiseen sitoutuneita opettajia.

      nimimerkki SIVUSTASEURAAJAT

      • vanha opettaja

        Surullinen juttu tosiaan.
        Ohjaajat ovat esikuvia, he näyttävät omalla käytöksellään miten toisiin pitää suhtautua.
        Jos ohjaaja kunnioittaa ja arvostaa kaikenikäisiä harjoittelijoita, se vaikuttaa ilmapiiriin.
        Jos ohjaaja suosii jotain ryhmää ja syrjii jotain toista ryhmää, se huonontaa ilmapiiriä.
        Jos ohjaaja ja erityisesti jos seuran ylin vyö suhtautuu joihinkin alentuvasti niin se on
        mallina muillekin suhtautua joihinkin alentuvasti.
        Jotta harjoittelijat suhtautuisivat toisiinsa kunnioittavasti tunneilla, opettajien
        on annettava hyvä esikuva.

        Jokaiselle on myös suotava oppimisen mahdollisuus. Vyökokeet on usein hyviä tilaisuuksia saada kunnon palautetta ja oppia. Vyökokeen kieltäminen vie mahdollisuuden oppimiseen ja se on opettajalta
        huonojuttu.


      • kokemusta on asiasta
        vanha opettaja kirjoitti:

        Surullinen juttu tosiaan.
        Ohjaajat ovat esikuvia, he näyttävät omalla käytöksellään miten toisiin pitää suhtautua.
        Jos ohjaaja kunnioittaa ja arvostaa kaikenikäisiä harjoittelijoita, se vaikuttaa ilmapiiriin.
        Jos ohjaaja suosii jotain ryhmää ja syrjii jotain toista ryhmää, se huonontaa ilmapiiriä.
        Jos ohjaaja ja erityisesti jos seuran ylin vyö suhtautuu joihinkin alentuvasti niin se on
        mallina muillekin suhtautua joihinkin alentuvasti.
        Jotta harjoittelijat suhtautuisivat toisiinsa kunnioittavasti tunneilla, opettajien
        on annettava hyvä esikuva.

        Jokaiselle on myös suotava oppimisen mahdollisuus. Vyökokeet on usein hyviä tilaisuuksia saada kunnon palautetta ja oppia. Vyökokeen kieltäminen vie mahdollisuuden oppimiseen ja se on opettajalta
        huonojuttu.

        Vyökoe on joskus valtakysymys. Jollain on valtaa määritellä
        -kuka pääsee kokeeseen, kuka ei.
        -Kuka pääsee kokeesta läpi ja kuka ei.
        -Mikä on taso jolla arvioidaan läpipääsy.

        Jos mustavyö on kireä niin epäoikeudenmukaisuutta tapahtuu.
        Valta kihahtaa helposti päähän, jos ego on suppea.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      50
      4154
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      35
      1959
    3. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      153
      1346
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      154
      1232
    5. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      1024
    6. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      192
      992
    7. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      229
      976
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      80
      947
    9. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      55
      820
    10. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      122
      815
    Aihe