Kysymys vyökokeesta

salamavaras

Yhdessä karateseurassa yli 40 -vuotiaat eivät päässeet vyökokeeseen. Nuoremmat pääsi kokeisiin vaikka niillä oli huonompi tekniikka kuin vanhemmilla karatekoilla. Kaikille yleisen vyökokeen alussa yli 40-vuotiaat diskattiin ulos vaikka olivat harjoitelleet kokeeseen ja heille oli LUVATTU KOE.
Tapahtuuko tällaista muuallakin?

5

972

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jigoro...

      Ei tapahdu, eikä pitäisi tapahtua teilläkään, budo-lajit ovat koko elämän mittainen tie, joten iällä ei pitäisi olla merkitystä. kaikille kuuluu samanarvoinen kohtelu.

    • Soheir._So

      En ole ennen moista kuullut, outoa hommaa...
      Joissain karaten tyylisuunnissa tosin vyökokeen matsiosa ei ole aina pakollinen yli 40-vuotiaille korkealla tasolla enää....Jotai tämäntapaista ainakin olen kuullut:/?.

    • sivustaseuraajat

      Joo, tiedetään tapaus, kun harjoitellaan samassa hallissa. Ensin luvattin vyökoe ja vyökokeen alussa osa porukkaa sai kuulla etteivät pääse kokeeseen.
      Perustelut oli omituisia:
      1. ohjaaja ei muka tiennyt mitä kysyä kokeessa. Miten niin ei tiennyt kun on itse ollut laatimassa koelistan, joka on seuran sivulla.
      2. tekniikoita ei kuulemma oltu harjoiteltu tarpeeksi. Miksi sitten järjesti kokeen jos ei muka kokeeseen oltu harjoiteltu? Miten sitten nuoremmat pääsi kokeeseen jos ei oltu harjoiteltu?

      Nuo vanhammat karatekat oli ahkeria harjoittelijoita. Kävi säännöllisesti harjoituksissa ja harjoitteli myös omalla ajallaan ylimääräisesti. Tulivat usein ennen tunteja salille ja harjoittelivat. Omituista että paneutumista ja ahkeruutta seuraa tuollainen kohtelu.

      Olen kuullut muitakin omituisuuksia tuon seuran vyökokeista. Pari kaveria, enemminkin lähellä 40 kuin 20v., lähti pois kun eivät päässeet vyökokeisiin. Keltaisen kokeeseen pääsivät, mutta sitten kokeita siirrettiin ja siirrettiin. Touhu haiskahtaa suosikkijärjestelmältä.

      Jos seuraan ei haluta 40 ikäisiä niin peli selväksi ja siitä ilmoitus kotisivulle ja salilla. Turha puhua että seura sopii kaikenikäisille, jos se ei ole totta. Rehellisyyttä.

      Jos seurassa pidetään vyökokeita niin opettajien pitää sitoutua pitämään kokeita ja opettamaan kaikkia halukkaita. Jos taas opettajat eivät viitsi opettaa vyökoejuttuja niin on parempi että sitten virallisesti ko. seurassa lopetetaan vyökokeet.

      Että tällainen tapaus. Ei anna hyvää mainetta lajille.
      Mutta onneksi on hyviäkin seuroja, joissa on hyviä ja kaikkien opettamiseen sitoutuneita opettajia.

      nimimerkki SIVUSTASEURAAJAT

      • vanha opettaja

        Surullinen juttu tosiaan.
        Ohjaajat ovat esikuvia, he näyttävät omalla käytöksellään miten toisiin pitää suhtautua.
        Jos ohjaaja kunnioittaa ja arvostaa kaikenikäisiä harjoittelijoita, se vaikuttaa ilmapiiriin.
        Jos ohjaaja suosii jotain ryhmää ja syrjii jotain toista ryhmää, se huonontaa ilmapiiriä.
        Jos ohjaaja ja erityisesti jos seuran ylin vyö suhtautuu joihinkin alentuvasti niin se on
        mallina muillekin suhtautua joihinkin alentuvasti.
        Jotta harjoittelijat suhtautuisivat toisiinsa kunnioittavasti tunneilla, opettajien
        on annettava hyvä esikuva.

        Jokaiselle on myös suotava oppimisen mahdollisuus. Vyökokeet on usein hyviä tilaisuuksia saada kunnon palautetta ja oppia. Vyökokeen kieltäminen vie mahdollisuuden oppimiseen ja se on opettajalta
        huonojuttu.


      • kokemusta on asiasta
        vanha opettaja kirjoitti:

        Surullinen juttu tosiaan.
        Ohjaajat ovat esikuvia, he näyttävät omalla käytöksellään miten toisiin pitää suhtautua.
        Jos ohjaaja kunnioittaa ja arvostaa kaikenikäisiä harjoittelijoita, se vaikuttaa ilmapiiriin.
        Jos ohjaaja suosii jotain ryhmää ja syrjii jotain toista ryhmää, se huonontaa ilmapiiriä.
        Jos ohjaaja ja erityisesti jos seuran ylin vyö suhtautuu joihinkin alentuvasti niin se on
        mallina muillekin suhtautua joihinkin alentuvasti.
        Jotta harjoittelijat suhtautuisivat toisiinsa kunnioittavasti tunneilla, opettajien
        on annettava hyvä esikuva.

        Jokaiselle on myös suotava oppimisen mahdollisuus. Vyökokeet on usein hyviä tilaisuuksia saada kunnon palautetta ja oppia. Vyökokeen kieltäminen vie mahdollisuuden oppimiseen ja se on opettajalta
        huonojuttu.

        Vyökoe on joskus valtakysymys. Jollain on valtaa määritellä
        -kuka pääsee kokeeseen, kuka ei.
        -Kuka pääsee kokeesta läpi ja kuka ei.
        -Mikä on taso jolla arvioidaan läpipääsy.

        Jos mustavyö on kireä niin epäoikeudenmukaisuutta tapahtuu.
        Valta kihahtaa helposti päähän, jos ego on suppea.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      167
      1613
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      104
      941
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      753
    4. Mitä muistoja teillä on kaivatusta?

      😇
      Ikävä
      51
      645
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      17
      628
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      547
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      163
      501
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      498
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      189
      437
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      429
    Aihe