Minulla on parta-agama, joka menee joka syksy ihan itsestään nukkumaan. Kun väsymisen merkkejä alkaa näkyä, lyhentelemme valoja jne. niin kuin kuuluukin. Ainoa ongelma vaan on, että emme saa liskoa ulostamaan ennen nukkumaan menoa! Suoli pitäisi olla kutakuinkin tyhjänä, mutta tällä on maha täysi. Partis on nukkunut jo 4kk ja vielä ainakin pari kuukautta edessä. Lisko päättää itse nukkumisestaan ja heräämisestään, en ole pystynyt siihen vaikuttamaan herättämällä, valoja sytyttelemällä, kylvettämällä, lattialle päästämällä enkä oikein muullakaan. Lisko menee oitis takaisin nukkumaan kun tilaisuus tulee.
Tämä on jo toinen talvi kun partis nukkuu maha täytenä. Viime keväänä se ulosti vasta kuukauden kuluttua siitä, kun heräsi talviunilta. Eli sama ruoka oli vatsassa 7kk.
Onko tässä suolitukoksen riskiä? Pitäisikö meidän alkaa herättelemään liskoa päivittäin ja yrittää keskeyttää talvilepo?
Parta-agaman talvilevosta!
5
4660
Vastaukset
- katsotaan...
Ehkä sit ku laitat seuraaville unille ni et heti ala vähentää valoja jne.. vaan odotat sen kaks viikkoa et se on hereilä etkä anna ruokaa.. mä oon aineki niin tehnyt. sit se alkaa vasta väsyä enemmän ja mennä unille..
jos pystyt jotenkin pitää sit hereillä (eli älä heti vähennä valoja jne..) ja sitten odotat ja annat paastoa...
toivotaan et seuraavalla kerralla se ei pitäis niin kauan sisällään ruokaa =)- Ohjeeksi
Parta-agaman suoli pitää saada tyhjäksi ennen hibernaatiota. Parhaiten tämä käy lisäämällä kylpykertojen määrää juuri ennen oletettua talviunille menon ajankohtaa. Kun paastolla oleva lisko ei enää ulosta kylvyssä, on kohtuullisen turvallista aloittaa talviunet.
- Anonyymi
Kääpiö parta-agamani pikku T, pääsi tänään ekaa kertaa huoneeseeni juoksentelemaan. Ensiksi hetken juoksikin mutta sitten teki pesän lattialle kiemmurrellen ja alkoi nukkua. Nostin ja katsoin onko hengissä ja olihan se. Nostin eri kohtaan ja kipitti takaisin. Käppäili taas hetkisen ja nyt vähän aikaa sitten tuli sönkyyn nukkumaan. Miksiköhän pikku T tekee noin? Apu kelpaa. Pitää välillä silmiä auki ja kattelee mua, kattolamppu normisti mulla päällä
- Anonyymi
Täälä vähän sama juttu menossa, meän lisko ois halunnu mennä selvästi unille jo neljä viikkoa, mutta kun ei ulosta!!! Menee niin järki ko en tajua miten sen sais ulostamaan. ruokaa ei ole annettu enää kolmeen viikkoon, ruiskulla olen pakkosyöttänyt vitamiini vesi seosta jotta se auttas ulostamisessa. Nyt viimiseen ruiskuun laitoin tipan risiiniöljyä kun jostain luin että se vois auttaa mutta ei mitään vaikutusta. Valot on päällä normaalit 12h/pv ja nostelen liskoa kokoajan lämpölampun alle, on kylvetetty lähes päivittäin mutta ei vaan pasko!!! Menee niin jo järki ja mietin että kohta päästän sen unille uloste mahassa. Tai sit pitäs vissiin viiä eläinlääkärille, mutko seki on niin himputin kallista ja ei ole nyt oikein rahaa semmoseen. Joten jos jollain ois vielä jotain kikkakolmosta ehdottaa niin olisin kiitollinen vinkeistä. Ja on tosiaan jo pietetty lämpimässä, joutettu, kylvetetty ja annettu risiiniöljyä yksi tippa.
- Anonyymi
Hei minulla olisi kysymys
Meidän parta agama on nyt nukkunut 5kk . Se nukkuu aika sikeästi sen pari ekaa kk,mutta nyt se on heräilyä aina välillä ja ei nuku sikeästi, mietin että pitäskö se herättää vai antaa sen vielä nukkua?Se on kuitenkin aina mennyt takaisin nukkumaan kun on ollut hereillä tai kun olen juotanut ja jättänyt valot päälle niin on mennyt takaisin nukkumaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2663302Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell201829Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.241499- 811334
- 1371038
- 81994
Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.61799Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.86746Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.61677Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗50626