Modeemien turvallisuus

.........

Taas eilen tuli uutisia ADSL-modeemiin kohdistuvista hyökkäyksistä ja yleiset ohjeethan on seuraavat:
1. UPnP pois päältä
2. Modeemin etähallinta pois päältä
3. Modeemin oletushallintasalasana vaihdetaan

Mutta mitenkäs sellaisissa laitteissa kuten Zyxel Prestige 645 ja Siemens Speedstream 5100 joiden ohjeista ei löydy mitään niiden konffaamiseksi?? Mitenkäs tuollaiset modeemit sitten konffaat? Jotain olin lukevinani että Siemensin saisi konffattua jos se asetetaan operaattorin toimesta reitittävään tilaan?? Eikö sitä siis pysty itse MILLÄÄN KONSTILLA KONFFAAMAAN ilman että operaattorin pitää tehdä toimenpiteitä??


Tiedän että ko. laitteet on vanhoja, mutta ne toimii edelleenkin, ei kyllä ADSL2 eikä ADSL2 liittymissä koska noiden modeemien nopeusluokka on vanhempaa ADSL-luokkaa eli rajoitettu 8 Mbps downstream. Vanhaa mutta toimivaa laitetta ei kannata heittää mäkeen vain siksi että se on vanha. Jos se on rikki tai ei vastaa nykypäivän vaatimuksia tai oikeammin ei toimi esim. nykyisissä liittymissä niin sitten eri asia.

Itselläni on vain 5 Mbps liittymä joten molempia noita motukoita voi edelleen käyttää. Vasta sitten kun jollain lainsäädännöllä tahi operaattorien yhteispäätöksellä kaikki vanhat liittymät poistuu ja tilalle pakotetaan jotain 24 Mbps liittymää niin olen valmis luopumaan noista.

1

436

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nimimerkki3

      No jos siihen modeemiin ei pääse käyttäjäkään tekemään säätöjä niin tuskin hakkeritkaan?

      Speedstreamin sai muistaakseni reitittäväksi resetoimalla se tarran alta löytyvällä napilla. Sit pitäisi päästä konfigurointivalikkoonkin. En muista miten, mutta googlella löysin joskus ohjeet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      253
      4567
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      130
      2985
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2752
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1730
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1574
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      22
      1468
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1324
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1235
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      205
      1098
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1085
    Aihe