Modeemien turvallisuus

.........

Taas eilen tuli uutisia ADSL-modeemiin kohdistuvista hyökkäyksistä ja yleiset ohjeethan on seuraavat:
1. UPnP pois päältä
2. Modeemin etähallinta pois päältä
3. Modeemin oletushallintasalasana vaihdetaan

Mutta mitenkäs sellaisissa laitteissa kuten Zyxel Prestige 645 ja Siemens Speedstream 5100 joiden ohjeista ei löydy mitään niiden konffaamiseksi?? Mitenkäs tuollaiset modeemit sitten konffaat? Jotain olin lukevinani että Siemensin saisi konffattua jos se asetetaan operaattorin toimesta reitittävään tilaan?? Eikö sitä siis pysty itse MILLÄÄN KONSTILLA KONFFAAMAAN ilman että operaattorin pitää tehdä toimenpiteitä??


Tiedän että ko. laitteet on vanhoja, mutta ne toimii edelleenkin, ei kyllä ADSL2 eikä ADSL2 liittymissä koska noiden modeemien nopeusluokka on vanhempaa ADSL-luokkaa eli rajoitettu 8 Mbps downstream. Vanhaa mutta toimivaa laitetta ei kannata heittää mäkeen vain siksi että se on vanha. Jos se on rikki tai ei vastaa nykypäivän vaatimuksia tai oikeammin ei toimi esim. nykyisissä liittymissä niin sitten eri asia.

Itselläni on vain 5 Mbps liittymä joten molempia noita motukoita voi edelleen käyttää. Vasta sitten kun jollain lainsäädännöllä tahi operaattorien yhteispäätöksellä kaikki vanhat liittymät poistuu ja tilalle pakotetaan jotain 24 Mbps liittymää niin olen valmis luopumaan noista.

1

436

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nimimerkki3

      No jos siihen modeemiin ei pääse käyttäjäkään tekemään säätöjä niin tuskin hakkeritkaan?

      Speedstreamin sai muistaakseni reitittäväksi resetoimalla se tarran alta löytyvällä napilla. Sit pitäisi päästä konfigurointivalikkoonkin. En muista miten, mutta googlella löysin joskus ohjeet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      280
      4733
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3056
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      42
      2918
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1531
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1232
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1169
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      976
    8. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      961
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      959
    10. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      931
    Aihe