Pystynkö ratsastaan shettisponilla jonka säkä on noin 98cm ja ite oon 160cm...?
Pystynkö ratsastaan...
Tyttö
8740
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ja 95 kiloa...?
provo!!!!!!!
Ponit ovat sitkeitä ja kantavat aikuisiakin. En ymmärrä miksi monet naiset kirjoittavat että ponille 50 kg on maksimi - EI PIDÄ PAIKKAANSA!
Jos poni on terve, se kantaa aikuisia, jopa painavia ihmisiä.
Tuota lisäys juttuu en oo kirjottanu..painan 50 kg. Eli voinko ratsastaa kysesellä shettiksellä?
Ja mistähän oot tollasta kuullu?Shettiksen maks.kilomäärä on MAKSIMI 60 kiloo eikä siihen kuulu esteitä eikä muutenkaa rankkaa ratsastusta.Tietysti voi mennä ihan pikkuisen noinkin painava(shettikselle meinaan)mutta ei mitää rankkaa.Leena:nyt puhutaan shettiksistä eikä islanninponeista/-hepoista.Ne kyllä jaksavat kantaa!
Kuka sinulle on tuollaista väittänyt vaiko itse olet keksinyt? Aikuiselle terveelle settikselle 60 kg on maksimi? Höpö höpö!
Sitä paitsi ei ratsun kantavuus ole kiinni sen koosta, Haflinger kantaa kevyesti pitempiäkin matkoja 150 kg ratsastajaa, Islannin poni ei huomaakaan eroa onko ratsastaja 100 tai 50 kiloinen, samalla tavalla menee eikä näytä väsymisen merkkejä sen enempää.
Lisäksi riippuu siitä ratsastetaanko pitkiä matkoja yhtä jaksoisesti ja miten vaikeissa maasto-olosuhteissa.
Turhaa te niin omista painoista huolta kannatte!
Järki käteen. 60 kiloo on tosi paljon alle metrisen ponin selkään, oli se kuin vahva tahansa!! Hevosta ei oo luotu kantamaan ihmistä, joten sen selkä ja jalat rasittuu. Siis varsinkin jos koko on em. suhteessa. Eikä tosiaankaan oo kummallekaan mukavaa jos ihminen on160cm pitkä ja jalat hipoo maata!! Siis turha sitä on liikaa huolehtia, mutta musta 45kg on alle metrisellle ponille inhimillinen raja!
Naisilla näkyy olevan tuo suhteellisuudentaju kaukana todellisuudesta. Pelleilettekö vaiko oletteko tosissanne? Siis 52 kg liian paljon ponille? Vaikka olen vain mies, pystyn kantamaan selässäni tai hartioillani 52 kilosta naista vaikka 3 tuntia. Sinusta ponille on 45 kg maksimi???? Kannan jopa 80 kg hartioillani ja nelinkontin 150 kg ei tuota vaikeuksia jos tarve vaatii - ihan vain kertoakseni millaisessa asennossa poni kantaa ratsastajaa.
Poni/hevonen on PALJON minua vahvempi enkä usko koskaan että 110 cm poni edes tuntee 52 kg selässään! Enkä minä ole edes kovin vahva mieheksi. Millä perustelet 45 kg:n maksimi kuormaa? Mutu tuntumalla?