Kyllä ovat ihmeellistä joukkoa, nämä suomalaiset. Itsetunto on lähempänä nollaa kuin kymppiä. Tervettä itsetuntoa tietysti tarkoitan.
Oma käsitys itsestä löytyy muiden avulla ja se taas edellyttää alkeellisia sosiaalisia taitoja.
Tervehtiminen on osa niitä. Hämmästykseni oli melkomoinen kun menin tilaan, jossa oli kuusi ihmistä ja tervehdin selkeästi på finska, kukaan ei vastannut, katselivat kuin "lehmä uutta paimenen konttia".
Ennenkuin kommentoitte, käykää Mielenterveysseuran sivuilla, siellä tervehtimisen merkitys on kerrottu, ihan riittävällä tarkkuudella, Juhakollekin.
Oma käsitys itsestä löytyy muiden avulla ja se taas edellyttää alkeellisia sosiaalisia taitoja.
Tervehtiminen on osa niitä. Hämmästykseni oli melkomoinen kun menin tilaan, jossa oli kuusi ihmistä ja tervehdin selkeästi på finska, kukaan ei vastannut, katselivat kuin "lehmä uutta paimenen konttia".
Ennenkuin kommentoitte, käykää Mielenterveysseuran sivuilla, siellä tervehtimisen merkitys on kerrottu, ihan riittävällä tarkkuudella, Juhakollekin.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kepulaisetovat yksi suurimpia kansanryhmiä joiden takia maamme on ahdingossa. Kohtuuttomat tukiaiset pankollamakaajille eivät edes riitä vaan lannoitteilla on pitänyt saastuttaa järvisuomen vesistöt. Eläinrääkkäys on oma lukunsa. Jätän tervehtimättä tällaiset heinähatut aina ja iankaikkisesti.
Kyllä tervehdin kaikkia ihmisiä, puoluekannasta riippumatta.
Osaisitko muuten sanoa mitä kanan kanssa voisi perunasta tehdä sapuskaksi, riisi kyllästyttää, vaimoakin.
Perunasta voi tehdä aivan mitä tahansa. Kerma/valkosipuliperunat sopii mainiosti grillatun broilerin kera. Perunat kuoritaan ja viipaloidaan ja tämä on tärkeä vaihe, laitetaan jääkuutioiseen veteen. Perunoiden liotessa, voidellaan vuoka ja rakennetaan kermakastike. Kerma/maitoseos johon vatkataan kananmuna tai juustoraaste ja mausteet (valkosipuli/suola/mustapippuri/ paprikajauhe) ja uuni 200 asteeseen ja perunat kypsiksi.
Toinen hyvä vaihtoehto on lohkoperunat. Perunat kuoritaan ja lohkotaan, kuivataan mahdollisimman kuiviksi ja voidellaan ruokaöljyllä, maustetaan ja uunipellille kypsymään, uuni 200 aseteiseksi ja perunoita tulisi kääntää kypsymisen aikana kerran tai kaksi -määrästä riippuen. Mikäli käytössä ei ole kiertoilmauunia, silloin rösti on helpoin tehdä. Perunat kuoritaan ja raastetaan, lisätään kananmunat ja laitetaan löysähkö seos paistinpannulle, paistetaan molemmilta puolilta kypsäksi.
Ruokaa opettelen laittamaan, siksi hyvät neuvot ovat tarpeen.
En oikein ymmärtänyt jääkuutioista vettä?
Vedessä tulee olla jääkuutioita ja runsaasti koska jos tämä vaihe unohtuu, silloin perunoissa oleva sidosaine tekee perunoista klimppejä, viipaleet takertuvat toisiinsa ja ruoka on pilalla.
En tervehdi Paavo vayrysta,Eino Uusiataloa,,Seppo Kaariaista,Erkki Liikasta,Ulf Sunqvistia,Ilkka Kanervaa,Riitta(kati)Juntusta,Jaakko Laaksoa,stasi Tiusasta,manneja,arabeja somalieja,enka ryssia.
noin 20% suomalisista.
Kokoomiusen pitää liittää Suomi Natoon että tuntee olevansa LÄNSIMAA:
Niinistö ei uskalla enää ylittää Suomen rajaa kun kun saattaa tulla kysymään että oletteko osa neuvostoliittoa.
Tuo on itsetunnon pohja noteeraus ja tuota mielialaa Niinistö levittää hyvin tehokkaasti. Tuo heikko itsetunto rakennetaan korkeimmalta poliittiselta taholta. EU:kin piti liittyä kun itsetunto ei riittänyt Suomlaisuuteen ilman ulkoista näyttöä siitä että ollaan LÄnsimaa.