Mitä huonompi keli

ajaa suomalainen. Jopa kaahailijoina tunnetut virolaiset ajavat liukkaalla kelillä varovasti. Myös mitä isompi auto sitä kovempaa. Tulkaa toteamaan Tuusulanväylälle.
6197
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

PIENELLÄHÄN EI TEE LIUKKAILLA OIKEIN MITÄÄN...

Äänestä
  • Eli sinäkö jäit mun Micralle liikennevaloissa niin pahasti et piti oikein keskisormi nostaa pystyyn kun kiinni sai :D

    Eipä oikein muuta keksi mistä moinen suunsoitto..

    Äänestä

  • Ei se koko vaan kyky kirjoitti:

    Eli sinäkö jäit mun Micralle liikennevaloissa niin pahasti et piti oikein keskisormi nostaa pystyyn kun kiinni sai :D

    Eipä oikein muuta keksi mistä moinen suunsoitto..

    viitsi vilkaista moisten koirankoppien suuntaan (eikä yksikään moinen ole vielä ohi mennyt, korjaan päässyt).
    Joten meikkaile vaan huuliasi edelleen siinä pinkissä micrassasi rivitalohåmå!

    Äänestä

Suomessa nopeusrajoitukset tarkoittaa sitä, että voit pitää sen nopeuden kelillä kuin kelillä mikä numero siinä tolpan nokassa keikkuu.

Minä ainakin olen aikatauluttanut elämäni niin, että joka päivä on ajettava muutaman minuutin sisällä aikataulussaan sama matka kotoa töhin ja takaisin.

Sitäpaitsi jos ongelmia tulee, niin autoni ajovakautus korjaa, absi pysäyttää ja viimeistään airpäkki pelastaa.

Äänestä

Itselleni on kyllä syntynyt tuossa ykköstiellä ajellessa päinvastainen vaikutelma. Kesäkeleillä juuri kukaan ei mene ohi, mutta nyt talvella, kun itsellä on nopeutta vain jotain 100-120 km/h, menee autoja aina silloin tällöin ohikin. Ja huomattavan suuri osa niistä on viron rekisterissä...

Itse asiassa suomalaiset (ja melkein kaikki muutkin) kyllä tuntuvat hidastavan paljonkin kelin huonontuessa. Muutama päivä sitten oli pientä lumimyräkkää, ja moottoritiellä mentiin ihan kiltisti 60-80 km/h nopeuksia. Itse ajelin vähän lujempaa, mutta normaali hitaammin kuitenkin.

Äänestä
  • Lainsäätäjä antoi meille viestin, ettemme osaa itse arvioida turvallista matkanopeutta, joten määrättiin talvinopeudet. Sillä nyt mennään, vaikka sataisi jäätikkuja.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sitä kovempaa kirjoitti:

ajaa suomalainen. Jopa kaahailijoina tunnetut virolaiset ajavat liukkaalla kelillä varovasti. Myös mitä isompi auto sitä kovempaa. Tulkaa toteamaan Tuusulanväylälle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu