Tällaista vaan, että olen nähnyt kilpikonnia joita on pidetty akvaariossa kalojen kanssa, niin että onko se mahdollista? Voiko kala akvaarioon laittaa kilpikonnia ja mitä se sitten vaatisi jos laittaisi?
Kilppari
2
383
Vastaukset
- eweweew
Ei ole mahdollista.
Nykyään ei suositella pidettävän mitään matelijoita kalojen kanssa, ei sammakoita, tuliliskoja tai kilpikonniakaan, koska usein yhteiselo ei onnistu ja se johtaa vain molempien lajien stressaantumiseen.
Kuulemma olivat kokeilleet jossain akvaarioliikkeessä kilpikonnaa kalojen kanssa, sen jälkeen kun konna oli jahdannut kaloja useamman tunnin erottivat toisistaan.
Eli todennäköisesti konna vain syö kalat, nehän ovat sille luonnollista ravintoa.- turtle WAX
.. mutta nykyään tiedetään ko. eläinten hoitamisesta enemmän.
Liskojen ja konnien uloste on kaloille pienessä akvaariossa liian kovaa tavaraa läpåikuljetettavaksi ja uloste nostaa pienen akvaarion nitraatti ja nitriitti pitoisuudet äkkiä tappiinsa ellei suodatuksesta ja osittaisesta veden vaihdosta huolehdita.
Kestävät konnat ja liskot eivät niin ikään ole herkkiä omalle ulosteelleen mutta yhtä lailla niidenkin laji akvaarioita/paludaarioita pitää hoitaa asian mukaisella tavalla ;)
Ja lisäki on todellakin totta että konnat syövät pikkukaloja ruoakseen mikä ei ole eläin suojelulainkaan nojalla sallittua, syöttää lemmikkiä toisella lemmikiksi luokitellulla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️672555Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1892248Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.1312212Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.482147Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣331905Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1941687Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost2211546Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa
En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod171531Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬261295Hallitus haluaa sossuhuijjarit esiin tutkimalla ihmisten pankkitilejä
Kuristusote vätkylöiden palleista kiristyy! 😆 Hallitus suunnittelee laajentaa Kelan tiedonsaantioikeutta sosiaaliturva2201136