Euribor

Voiko joku selventää euriborit minulle. Jos ajatellaan 1kk,3kk ja 12kk euriborit, niin miksei siis kannata ottaa 1kk euriboria koska korko on pienin??
5191
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ensinnäkin, kaikki pankit eivät anna (sallivat vain 3 kk , 6 kk ja 12 kk Euriborin. Jos ja kun tilanne palaa normaaliksi, kapenee eri Euriborien välinen ero, ja 1 kk Euribor vaihtelee silloin kaikkein eniten, eli jossain kuussa voi tulla sitten isompi erä kuin muissa. Pitkän päälle nykyisellä talouskehityksellä 1 kk Euribor on halvin. Itselläni on 3 kk Euribor, oma pankkini ei edes anna 1 kk Euriboria, enkä ole varma vaihtaisinko, jos sallisi.

Äänestä
  • Eli 3kk euribori voi vaihdella jopa 6kk euriboria korkeammalle jos talous kehittyy? 12kk euribori on siis varmempi tällähetkellä mutta tällähetkellä 3kk:n euribor on edullisempi kuluttajalle?

    Äänestä

Pelistetysti: Jos arvostaa edullisuutta niin 1 kk, jos arvostaa vakautta niin 12 kk. Eli 1 kk Euriboriin sidotun lainan korkon tarkistuspäivä on joka kuukausi, kun 12 kk Euriboriin sidotun on kerran vuodessa.

Äänestä
  • Viimeisen 20 vuoden aikana asuntolainat ovat tulleet edullisimmaksi 1kk euriborilla. 20 vuoden laina 150.000€ tullut 1kk euriborilla noin 10.000€ halvemmaksi, kuin 12kk euribor. 12kk euribor nousee etupainotteisesti, mutta harvoin laskee etupainotteisesti. 1kk euribor menee talouskehityksen mukana. Eli pitemmältä aikaa 1kk euribor on edullisin. Itse säästänyt esim. tänä vuonna jo reilut 200€ tuon ansiosta. Tämä vastaa melkein 2kk korkoa! 12kk euribor noin 1,2% ja 1kk euribor 0,46%.

    Äänestä

  • 8+13 kirjoitti:

    Viimeisen 20 vuoden aikana asuntolainat ovat tulleet edullisimmaksi 1kk euriborilla. 20 vuoden laina 150.000€ tullut 1kk euriborilla noin 10.000€ halvemmaksi, kuin 12kk euribor. 12kk euribor nousee etupainotteisesti, mutta harvoin laskee etupainotteisesti. 1kk euribor menee talouskehityksen mukana. Eli pitemmältä aikaa 1kk euribor on edullisin. Itse säästänyt esim. tänä vuonna jo reilut 200€ tuon ansiosta. Tämä vastaa melkein 2kk korkoa! 12kk euribor noin 1,2% ja 1kk euribor 0,46%.

    Aloittajalle. Kun korot lähtevät nousuun, lyhyt euribor korko tarkastetaan useammin, joten lainasi korko nousee väliaikaisesti yli pitkän euribor koron. Korkojen laskiessa tietysti toisinpäin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Euribor? kirjoitti:

Voiko joku selventää euriborit minulle. Jos ajatellaan 1kk,3kk ja 12kk euriborit, niin miksei siis kannata ottaa 1kk euriboria koska korko on pienin??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu