kun näyttää Kouvolan kaupungin osalta vitun munattomalta tuo teiden auraus ja hoito.
Eikö olisi aikaa yksityistää
teiden hoito...
7195
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tänään kävin heittää parinsadan kilsan lenkin ja huomasin sellasen asian, ettei edes 6-tietä ollu aurattu. Pörräilin näitä keskustoja vielä illalla ja yhtäkkiä klo 18.00 olikin joka saakelin suunnalla keltasia vilkkuja. Jotenkin tulee vaan mieleen että tiet aurataan vain klo 18 jälkeen tai sunnuntaina, oli lunta tai ei. Kotitielle pitää olla edes jonkunlainen ammattiautoilija että saa auton talonpihaan. Huomisaamuna portilla on taas perkeleellinen kasa lunta. Tulkaa kerrankin päivällä, kun silloin ajetaankin.
että esim tuo 6-tie ei kuulu kouvolan kaupungille, niinkun monet muutkin tiet, ne on destian hoidossa. ja tossa päivällä ykski auramies sano että meni pyörätietä toiseensuuntaan ja tuli heti takasinpäin, nii näytti sille ettei siel ois auraa käynnykkään, pitäis nyt vaan yrittää ymmärtää että sitä lunta tulee kokoaja ihan vitukseen lisää. ja kattokaapas viel kuin paljo sitä aurausta on jo ulkoistettu jo, monia alueita hoitaa urakoitsijat ja ihan samallalailla se toimii, mutkun meijjän tietä ei ole just nyt aurattu, kun mie siitä ajan ja sitkun ne perkeleen auramiehet taas auras noi lumet just meijjän portille blaalblaa... mikään ei o hyvä nii, mut älkää olko huolissanne nyt on talvi tääl suomes ja juhannukseen mennessä ne lumet on varmasti poissa!
kaikki tiet mitkä ei kuulu kaupungille ei pakosti ole destian hoidossa. täälläpäin urakoi aika paljon YIT!
siis Yritys Ilman Työkoneita... =)
ne ilmat muuttuu. Yksityisissä firmoissa henkilökuntaakin on kesäkelejen mukaan. Näin ainakin meidän yksityisellä huoltofirmalla, jonka takia parkkipaikka ja piha joka päivä auraamatta, ettei autolla pois meinaa päästä.
eihän sillä autolla mitään tee jos sillä ei edes talvella pääse eteenpäin. osta kunnon renkaat.
Kaupungin on heti hankittava tuhansia auraautoja ja palkattava tuhansia lumenpoistoon erikoistuneita henkilöitä muutaman päivän vuotuista tarvetta varten. Kermaperseiden puolueen on heti laadittava valtuustoaloite joka määrää lumen enimmäiskorkeudeksi 0,5 mm jonka jälkeen auraautojen on välittömästi poistettava kinos tai maksettava vahingon kärsijöille huomattavat vahingonkorvaukset. Perkele että olette tyhmiä, Suomi on maa missä sataa välillä lunta ja sen kanssa on osattava elää.Kyllä ne muutamassa päivässä saavat tiet ja kadut putsattua että pääsette taas etenemään. Jos teillä on niin vähän rahaa että on aina johonkin kiire niin hankkikaa maastoauto.
kun armeijaa ollaan pyytämässä apuun lumimyräkän ja pakkasten takia niin eihän se varmaan siviiliarmeijakaan luonnonvoimille pystyisi. kyllä nyt pitäisi vähintäänkin liittyä natoon. palkkaarmeijassa on sen tason ryydmäneitä ja badmäneitä että saavat keväänkin tulemaan lumenkin sulamaan ja natoryydmänin lumen alta esiin tulemaan.