On arvioitu että peräti 78% RAY:n tuloista on peräisin henkilöiltä, jotka ovat sairastuneet peliriippuvuuteen. Oli se sitten Keno, Lotto tai Pokeri niin yhteistä näille em. koukuille on että ne kehittävät yhtä nopean riippuvuuden kuin huumeet. Pelaajat luulevatkin että on kyseessä "Oma valinta" kun aloittaa pelaamisen. Onhan se omaa valintaa sen ensimmäisen kerran, mutta senjälkeen riippuvuus alkaakin valita sinun puolestasi. Miten ihmeessä RAY voi mainostaa tulojen menevän "Kansanterveyden hyväksi" kun tiedetään että kyseinen firma saa paljon tuloja pelaamiseen vakavasti sairastuneilta ihmisiltä.
Tulot Pelirippuvaisilta
RAY:n
3
529
Vastaukset
- ...................
kasinopelaamisessa hoidetaan 'peliriippuvuutta' siten että pelaajalta napsataan kaikki rahat pois peleissä. Jonka jälkeen peliriippuvainen lopettaa pelaamisen, varmasti. Siis ei pelaa, eli on parantunut.
- Rilanen
Ray:n toiminta pitäisi saada valtion hallintaan. Mitään oikeaa tutkimustoimintaa ei ole ollut. Helppo raha on taannut esikunnille helpot päivät. Laskua maksetaan nyt.
- = parantunut
sama kuin että olisi parantunut riippuvuudesta. Alkoholistinakin pysyy vaikka ei saisi viinaa ja narkkarina pysyy vaikka ei saisi huumeita. Riippuvuus on henkistä. Ei ole materiaalista
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1301355
- 101876
- 75713
- 51605
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa13511ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40484Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m153451Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..30417Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;175384- 25381