Huono res.toiminnan johtaja

reservi 99

Olen muutaman kerran vuodessa osallistunut vapaaehtoisiin koulutuksiin. Muutamassa vuodessa niiden taso on laskenut samoin kuin osallistujien taso.
Tämä johtuu päällikön vaihtumisesta. Tämä päällikkö on parissa vuodessa karkottanut monta hyvää miestä koulutuksen piiristä. Hän on erityisen aktiivinen, mutta kykyjä ei ole ollenkaan.
Monet tuntevat hänet ja vapaaehtoisessa koulutuksessa käyvä leimautuu helposti johtajan mukaan
Sotilashenkilöt tuntevat hänet tietenkin ja ovat tympeitä kun joutuvat tekemään yhteistyötä. Siinä leimautuu taas porukka johtajan mukana.
Koko touhuun on tullut jonkimmoinen perseennuolemissysteemi. Kun osoittaa arvostusta ja ihailua kelvotonta johtajaa kohtaan saa ylennyksen itsenäisyyspäivänä.

Minun mielestäni tuollaiselle johtajalle pitäisi antaa potkut. Verovaroja ei kannata tuhlata kelvottoman johtajan organisoimaan toimintaan.

4

709

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tarkka-ampuilija

      Valita johtajia. Tällä em, mainitulla johtajayksilöllä lienee kuitenkin kavereita isojenpoikien joukossa. Ja, niimpä tällainen basilli valitettavasti pystyy pilaamaan maanpuolustusasian ilmapiiriä. Nähdäkseni mitään ei ole tehtävissä. Otan osaa aseveli.

    • Vapaaehtoinen

      Jos olet vilpittömästi huolestunut tilanteesta, kerro asiasta päällikön esimiehille. Kuvaamasi tilanne vaikuttaa sellaiselta, että olen varma päällikön esimiesten suhtautuvan asiaan riittävällä vakavuudella.

      • sdfg

        kun kaikki nykyaikana menee ilmapiiriltään tunkkaiseksi niin työpaikatkin ja harrastuspiirit yms. res toimintakin perustuu pitkälti vapaaehtoisuuteen, niin luulis ilmapiirin pysyvän hyvänä..missä on se paljon puhuttu talvisodan henki tai kaveria ei jätetä henki..onko nämäkin vain pintakiiltoa?


      • Filosoohvi
        sdfg kirjoitti:

        kun kaikki nykyaikana menee ilmapiiriltään tunkkaiseksi niin työpaikatkin ja harrastuspiirit yms. res toimintakin perustuu pitkälti vapaaehtoisuuteen, niin luulis ilmapiirin pysyvän hyvänä..missä on se paljon puhuttu talvisodan henki tai kaveria ei jätetä henki..onko nämäkin vain pintakiiltoa?

        Sodassa parhaat miehet menivät ensimmäisinä pahoihin paikkoihin ja kelvottomat pelkurit yrittivät olla mahdollisimman näkymättömiä.

        Monessa rauhan toimessa tahtoo olla niin, että kelvottomat miehet menevät ensimmäisinä ja tuovat itseään esille. Parhaat miehet taas eivät kehtaa olla samassa porukassa tuollaisten kanssa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      111
      727
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      42
      519
    3. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      472
    4. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      470
    5. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      17
      419
    6. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      92
      398
    7. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      391
    8. Haluat siis irl

      Ettemme ole missään väleissä?
      Ikävä
      43
      355
    9. Mies kyllä lähestyy naista

      jos on oikeasti kiinnostunut. Tämä muistutuksena.
      Ikävä
      46
      353
    10. Martina ja Muhis vaan ystäviä

      Selityksiä tältä tyrkyltä löytyy, eikö kehtaa puuma sanoa, että seurustelemme. " Tää nyt on tämmönen alku vielä". Eiköhä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      130
      352
    Aihe