Sinnemäen erottava

Työministerin on hoidettava työllisyyttä, ei ajaa sitä alas, kuten Sinnemäki turkistuotannon lopettamisvaatimuksillaan tekee. Turkisala työllistää tuhansia ihmisiä. Nämä ihmiset on Sinnemäen mielestä pistettävä kilometritehtaalle muutenkin vaikeasti työllistettävillä paikkakunnilla.
Kun ottaa huomioon, että valtaosa turkiksista menee vientiin ja tuo Suomelle rahaa, millä Sinnemäen ja muiden stalisnistivihreiden palkat ja palkkiot maksetaan, on toiminta täysin järjen vastaista.
Sinnemäki on olemattomat kykynsä ja taitonsa jo näyttänyt. Ministerin on oltava kykenevä niin tiedoiltaan kuin taidoiltaan - Sinnemäki ei täytä näistä kahdesta vaatimuksesta kumpaakaan.
7144
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kuinka eläinsuojelijat eivät tajua, että myös eläimet voivat sairastua aivan samalla tavalla kuin ihmiset?
Hassiksen polttelu on sumentanut terveen ajattelukyvyn!

Äänestä

Sinnemäki ei pystynyt tv ohjelmassa kertomaan mikä olisi korvaava ammatti tarhaukselle. Hyvähän se on puhua kun on ministerin palkka mutta nupissa on vähän tyhjää. Sinnemäki ja kettutytöt voisi laittaa vaikka vr:lle lumitöihin, siinä olisi heille hyvä homma. Muistakaa ei kannata äänestää höpö höpö vihreitä.

Äänestä
  • "Sinnemäki ei pystynyt tv ohjelmassa kertomaan mikä olisi korvaava ammatti tarhaukselle."

    ei kukaan pystyisi. sehän on paljolti neuvottelukysymys, mikäli niin pitkälle, että siihen on tarvetta, koskaan päässään.

    Äänestä

Turkistarhauskielto vie tarhauksen ja ammattimaiset tarhaajat venäjänpuolelle aivan
rajanpintaan. Turkikset maailmalla myytäisiin edelleen sinivalkoisin made in finland
tunnuksin. Samaa Sinnemäen ,Soininvaaran ym lokiikkaa kuin ydinvoiman vastustaminen.
Sähköä ostetaan ja saadaan töpselistä,ydinvoimalla tuotettua mutta ei suomessa ,huraa

Äänestä
  • Niin, jos aseita ei hra X myy , niin kyllä niitä sitten joku muu myy, oliko tämä se logiikka näikkä eläinten kiduttajilla. Että jos Suomessa ei kasvateta kettuja, niin sitten Kiinassa. Että jos joku muu tekee, niin mekin voidaan tehdä. Ihan totta, mitä näiden ihmisten päässä liikkuu. Mutta ollaan jo todella nähtykin, mitä liikkuu,.. eläinkuljetuksista videota...miten lehmillä on jalat poikki ja ei muuta kuin kepillä selkään.. teuraaksi ja auton lavalta tai lavalle toisten selkään... ei paljon haittaa... tuntikausien kuljetuksia..happi loppuu kuljetusautoista.... hevosia ja sikoja annetaan kuolla ja mädäntyä tiloilla..kun puhelinsoitto muuttaisi tilanteen... kukaan tuskin on sellaisissa ongelmissa ja paineissa tuolla, ettei yhtä minuutin puhelua saa aikaiseksi...mutta selityksiä piisaa.. Kyse on luultavasti ihmisistä, ketkä voivat hakata myös ihmisiä, ovat tunteettomia eivätkä tunne sen enempää empatiaa tai sympatiaa eläimiä eikä ihmisiäkään kohtaan. Eläimet ovat rahantuottovälineitä, ja sama mitä niille tekee. Ei väliä ampua tai tappaa säällisesti, kunhan henki lähtee, vaikka rengasraudalla, kuten tänään Kiina-pätkässä. Lisukkeena samassa filmissä olisi ollut, kuinka veikkonen hakkaa supin päätä maata vasten, kunnes on henkihieverissä. Ja yhdet onnelliset vaan jauhaa siitä, että laki hoitaa kiduttajat....kun niitä tarkastajia ei riitä....tarkastuksista ilmoitetaan etukäteen.... käydään sovitusti, jolloin todisteita ei ole mistään lähimaillakaan. Asioita on vatvottu vuosikaudet, eikä parannuksista ole tietoakaan. Ja kaikki sillä varjolla että toiminta on laillista. Mitäköhän kansan enemmistö tuosta tuumaisi. Näiden viimeistenkin tarinoiden jälkeen. Löytyykö Suomesta väkeä tällaisen toiminnan ylläpitoon. Kansa voisi muuten ottaa kantaa enemmänkin, mutta kun eivät lopputuotteet edes kelpaa kotimaahan, ei niitä turkkeja enää kukaan kehtaa päällänsä pitää. Normaali-ihmiset. Raha ratkaisee... elukoille voi tehdä mitä vaan. Kyllä on syytä ensi vaaleissa vähän ottaa kantaa...tai muuten saa taas mitä tilaa.

    Äänestä

"Työministerin on hoidettava työllisyyttä, ei ajaa sitä alas, kuten Sinnemäki turkistuotannon lopettamisvaatimuksillaan tekee."

käsittääkseni hän ei ole vaatinut mitään, vain esittänyt kantansa tulevasta keskustelusta/neuvottelusta. kumpikaan niistä ei aiheuta työttömyyttä.

käsittääkseni hän haluaisi neuvotella turkistarhauksen mahdollisesti loputtua korvaavia työpaikkoja, mikä onkin työministerin tehtävä. on se onnistunut monessa muussa euroopan maassa.

Äänestä

Kun katsoi A-Talkin niin ei voi muuta kun ihmetellä tätä Suomen menoa! Tuollainen kansalaisliikkeen fasisti valittu työministeriksi,voi,voi,ja tämä hänen kaverinsa bioloki,kun häntä kuunteli niin ei voi muuta sanoa kuin että lääkitys ei ole aivan kohdallaan,kukahan tällekin ressukalle palkan maksaa ETTEI VAAN ME VERONMAKSAJAT !

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Caswell kirjoitti:

Työministerin on hoidettava työllisyyttä, ei ajaa sitä alas, kuten Sinnemäki turkistuotannon lopettamisvaatimuksillaan tekee. Turkisala työllistää tuhansia ihmisiä. Nämä ihmiset on Sinnemäen mielestä pistettävä kilometritehtaalle muutenkin vaikeasti työllistettävillä paikkakunnilla.
Kun ottaa huomioon, että valtaosa turkiksista menee vientiin ja tuo Suomelle rahaa, millä Sinnemäen ja muiden stalisnistivihreiden palkat ja palkkiot maksetaan, on toiminta täysin järjen vastaista.
Sinnemäki on olemattomat kykynsä ja taitonsa jo näyttänyt. Ministerin on oltava kykenevä niin tiedoiltaan kuin taidoiltaan - Sinnemäki ei täytä näistä kahdesta vaatimuksesta kumpaakaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu