Tapio Rautavaaran juhlakonsertti

safira~

Elävässä arkistossa oli muutamia videoita Tapio Rautavaaran muistoksi järjestetystä konsertista vuodelta 1980. Tapani lauloi siinä konsertissa Kulkurin ja joutsenen. Tuo esitys on kuultavissa ja nähtävissä tästä :

http://yle.fi/elavaarkisto/?s=s&g=8&ag=94&t=635&a=8522

Tapsa laulaa ihan ok, mutta ehkä kuitenkin vähän liian nopeasti . Tulee sellaienen läpilaulamisen fiilis tuosta hiukan. Parempiakin tulkintoja Tapsa Kansalta on tuosta laulusta kyllä kuultu.

3

231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EI FANI

      , mutta ei Tapsa toki tuossa sitä tempoa valinnut tietenkään, vaan kapellimestari.

      Se mikä nuoressa Tapsassa on hyvää, on tuo puhdas ääni, mutta sitten se tietty mahtipontisuus puskee harmittavasti läpi jo tuolloin. Fraseerauksesta ei ole tietoakaan. Kuunnelkaa vertailun vuoksi vaikka Eino Grönin pätkä samasta konsertista, Eikka on ollut aina tunnelmoinnin, herkistelyn ja mikkitekniikan mestari.

      Uskon, että jos Tapani Kansasta olisi karsittu jo nuorena hieman tuota ylpeyttä ja ylimahtipontisuutta pois sekä unohtanut oopperamaneerit, niin hänestä olisi tullut varmasti loistava viihdelaulaja, jolle ei täälläkään jatkuvasti irvailtaisi.

      • musafani.

        Tapani ON loistava laulaja. Tapani Kansan tuoreempi versio joka on mm. Tapsa ja Rautavaara levylläkin on komeamman kuuloineen ja paremmin eläytyen laulettu versio tästä samaisesta laulusta, mutta kyllähän se on sanottava ,että Tapio Rautavaaran laulamana tässä laulussa on sitä jotain tunneta, mitä ei muut voi saavuttaa.


    • Ei mitään hirmusen sävähdyttävää, mutta hyvä rutiinisuoritus kuitenkin. Vähän liikaa kailotusta ja tässä laulussa kuulostaa vähän kolkolta/kovalta tuo lauluääni. Oon vähän kyllästynyt tohon "Kulkuri ja joutsen" lauluun, joten voi olla että senkään vuoksi tosta ei niin kauheesti jäänyt mitään mieleen. Olispa Tapsa mielummin laulanut tossa konsertissa vaikka sen " Kulkuriveljenin Janin ".

      Grönistä sen verran ,että sen laahaava ja venyttävä laulutyyli ärsyttää mua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      201
      1621
    2. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      1031
    3. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      140
      954
    4. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      912
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      61
      906
    6. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      790
    7. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      267
      782
    8. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      727
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      61
      722
    10. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      342
      721
    Aihe