Viherpeukku-jupakka meni syyttäjälle
Poliisi epäilee, että Viherpeukku-myymälän tarvikkeita on käytetty kannabiksen kasvattamiseen ja liikettä epäillään huumausainerikoksen edistämisestä.Kuva: Creative Commons / r0bz
Poliisi epäilee, että Viherpeukku-myymälän tarvikkeita on käytetty kannabiksen kasvattamiseen ja liikettä epäillään huumausainerikoksen edistämisestä.Tampereella, Turussa ja Helsingissä vesiviljelyyn erikoistuineita tarvikkeita myyneen Viherpeukku-liikkeen rikostutkinta on siirtynyt syyttäjälle, kertoo Yle Pirkanmaa.
Poliisi epäilee liikettä huumausainerikoksen edistämisestä sillä myytyjen tarvikkeiden epäillään laajalti käytetyn kannabiksen kasvattamiseen. Tutkinnan aikana poliisi on kuulustellt kaikkiaan 40 ihmistä ja vangittuina on ollut kuusi henkilöä.
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/86076-viherpeukku-jupakka-meni-syyttajalle
Viherpeukku-jupakka meni syyttäjälle
6
876
Vastaukset
- thetruthisoutthere
eikö muka poliisilla ole parempaa tekemistä?!
vai jahtaako mielummin rauhallisia hampuuseja kuin väkivaltaisia huumediilereitä ja salakuljettajia
ei näin - Kieltolaki
poliisi toteaa, että kukkaruukkuja, multaa, vettä ja lannoitteita voi käyttää kannabiksen kasvattamiseen. Kasvihuoneitakin voi käyttää kannabiksen kasvattamiseen. Kastelukannuja ja hiilidioksidilannoitusta. Energiansäästölamppuja, loisteputkia ja niin edelleen. Vaikka voi niillä kasvattaa ihan mitä tahansa kasveja.
- vhvjv
Kohta siis sitten tutkitaan onko Fortumin sähkö käytetty rikolliseen toimintaan.
- Bubbleri
Rakensin eilen bubbler-vesikasvatusjärjestelmän.
Rikoksessa mukana olleita yrityksiä:
- K-rauta
- VapaaValinta
- Lemmikkieläinliike
- Sähköliike
Soittakaa poliisi.- tynnyripoika
harmi kun vain huumeiden kanssa on moinen typerä laki. mielenkiintoista olisi nähdä mitä kaikkea poliisi tekisi, jos laissa olisi kohta "törkeä edistäminen.
Iso organisoitu rikollisuushan tästä iloitsee kun poliisi jahtaa todenteolla kannabiksen kotikasvattajia. suomessahan ei tunnetusti ole korruptiota.. eihän? ;D - hyönteistutkija
tynnyripoika kirjoitti:
harmi kun vain huumeiden kanssa on moinen typerä laki. mielenkiintoista olisi nähdä mitä kaikkea poliisi tekisi, jos laissa olisi kohta "törkeä edistäminen.
Iso organisoitu rikollisuushan tästä iloitsee kun poliisi jahtaa todenteolla kannabiksen kotikasvattajia. suomessahan ei tunnetusti ole korruptiota.. eihän? ;DEiköhän tämä ole ihan nykyinen trendi, vai mitä mieltä olet esitetystä pedofilialaista?
Huomaa myös. että tämän lain valtuuden annettiin jo 2006 tai 2007. Nyt ne otettiin "hyötykäyttöön"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 991736
- 741494
- 501427
- 581346
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s1041308SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p10988- 36847
- 60781
- 49774
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41755