mahan "tärinä"?

Viikkoja minulla on meneillään 33 3. Vauvan liikkeitä seuraillessani olen tehnyt jännän havainnon ja kysellyt muilta raskaana olevilta ovatko havainneet samanlaista, ja ei kuulemma kellään ole... Eli.

Tavallisten potkujen ja muljahdusten lisäksi maha välillä "tärisee/värisee." Siis joku tietty kohta mahasta "tärisee" (vähän niinkuin jos kuvittelisen kännykän tärinän nahan alle) muutaman sekunnin ajan.. Oon tässä pohtinut että ei kai se vauva sillä lailla voi täristä, että voisko se olla joku vastalihas "kramppi" tms? Ja tärinä on täysin kivutonta..
116385
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

En tiedä mistä johtuu tai mitä vauva mahtaa tehdä, mutta itselläni olen nyt viikon sisällä huomannut samanlaista värinää (rv 30 4). Kaverini, jolla laskettu aika myöskin toukokuussa, sanoi huomanneensa aivan samanlaista värinää ja tosiaan on aivan kivutonta, mutta jännän tuntuista.

Äänestä
  • Sitä oon kanssa miettinyt että voiskohan se olla peräisin siitä että vauva vaikka venyttelis.. Kyllähän sitä itselläkin jos oikein antaumuksella venyttelee niin lihakset ikään kuin värisee... Noh, mutta hieno homma etten oo ainoa :D

    Äänestä

Esikosta odottaessa tunsin usein samanlaista, ja jälkeenpäin selvisi, että poika se siellä vain venytteli. Kun vauvaa katseli, huomasin usein, että hänen venytellessään oikein tehokkaasti venytys päättyi pieneen jalan tai käden tärinään, joka loppui saman tien venyttelyn loputtua. Neuvolassa kyselin, vaikka selkeästi se näyttikin täysin harmittomalta, ja siellä sanoivat myös, että on täysin normaalia. Eli todennäköisimmin vauva vain venyttelee antaumuksella.

Nyt toisessa raskaudessa en ole samaa huomannut, mutta toisaalta kaikki muukin näyttää menevän eri kaavan mukaan tällä kertaa :)

Äänestä

mulla oli sellaista värinää (rv 32), jonka kätilö totesi hikaksi. Vauvalla sattui olemaan hikka, kun olin ultrattavana :) Hikka kuulemma vahvistaa vauvan keuhkoja

Äänestä

Poikavauva siellä pissiessään täristelee :)

Äänestä
  • mullakin tuntunut ajoittain sellainen tärinä mahassa ja hikkaa se ei ole tiedän kyllä miltä se tuntuu tämä kolmas raskaus.Tuohon poikavauva teoriaan en oikein usko, koska meille tulossa tyttö...tosin ei mitenkään varma veikkaus:D

    Äänestä

tärinää jostain keskiraskaudesta asti, ja näin loppua kohden se on vähentynyt (rv37). mulla se tärinä on tuntunut aina tossa jossain pallean tietämillä, ihan kun olis "elohiiri" mahassa. epäilen itse jotain lihaskramppeja mut en tiedä. neuvolassa kysyin kans asiasta, mut ei siellä oikein sanottu juuta eikä jaata.. missä kohtaa teillä on noi tärinät tuntuneet? hikkaa se ei mun vauvan kohdalla ole, koska hikkaukset tuntuu ihan erilaiselta..

Äänestä

Just eilen taas asiasta neuvolassa kysyin, vaikka tässä toisessa raskaudessa ei tärinää ole tuntunutkaan, mutta terveydenhoitaja heti sanoi, että kyse on vauvan liikkeistä ja juuri venyttelystä, eli vauva siis antaumuksella venyttelee. Kuulemma on todella yleistä, joskin oudon tuntuista, ja sen vuoksi moni asiasta huolestuu.

Hikka tosiaan aivan eri tuntuista. Muistan tärinän esikoisesta hyvin ja kyllähän sen heti syntymän jälkeen näki, mistä moinen johtui. Tärinään päättyvä venyttely loppui ajan kanssa. Kyllähän moni aikuinenkin venytellessään tärisyttää venyttrelyn lopuksi raajojaan, vaikkei itse sitä huomaisikaan. Eikä sen tärinän tarvitse isoa liikettä olla.

Äänestä
  • se johtuu siitä että vauvan hermosto ei ole vielä täysin kehittynyt ja aiheuttaa tärinä kohtauksia. se voi jatkua viellä muutaman kuukauden vauvan synnyttyä että yht äkkiä jalka tai joku tärisyttää vähän aikaa.. ei mitään ihmeellistä tai huolestumisen aihetta.

    Äänestä

  • odottaja------------ kirjoitti:

    se johtuu siitä että vauvan hermosto ei ole vielä täysin kehittynyt ja aiheuttaa tärinä kohtauksia. se voi jatkua viellä muutaman kuukauden vauvan synnyttyä että yht äkkiä jalka tai joku tärisyttää vähän aikaa.. ei mitään ihmeellistä tai huolestumisen aihetta.

    kyllä noinkaan ole, mutta tuskin aloittaja enää tässä vaiheessa on asiasta kiinnostunut.......maaliskuussa laittanut viestinsä;)))

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Saaga^^ kirjoitti:

Viikkoja minulla on meneillään 33 3. Vauvan liikkeitä seuraillessani olen tehnyt jännän havainnon ja kysellyt muilta raskaana olevilta ovatko havainneet samanlaista, ja ei kuulemma kellään ole... Eli.

Tavallisten potkujen ja muljahdusten lisäksi maha välillä "tärisee/värisee." Siis joku tietty kohta mahasta "tärisee" (vähän niinkuin jos kuvittelisen kännykän tärinän nahan alle) muutaman sekunnin ajan.. Oon tässä pohtinut että ei kai se vauva sillä lailla voi täristä, että voisko se olla joku vastalihas "kramppi" tms? Ja tärinä on täysin kivutonta..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu