äkillinen hiustenlähtö

Olen nyt lukenut useiden ihmisten kirjotuksia ja yllättävän moni on sanonut ongelmaan liittyvän e-pillerit. Itse lopetin Yasmin-pillerit viime elokuussa ja lähes heti alkoi päänahka rasvoittumaan, jota ennen ei ollut, samoin näppylöitä selkään, jotka levisivät käsiin ja rintaan asti. Kävin muutama vko sitten lääkärissä, joka määräsi uuden pillerireseptin (Gestinyl, josta en löydä mitään tietoa ihmisten omista kokemuksista) ja tämän pitäisi auttaa näppylöihin sekä pään rasvoittumiseen. MUTTA sitten huomasin heti pillereiden alottamisen jälkeen että hiukseni alkoivat ohentumaan huimaa vauhtia, ja luulin ensin olevani vain vainoharhainen, kunnes vajaa vko sitten tajusin hiusrajani nousseen huomattavasti ja päänahkani näkyvän useista kohdista. Hiukset ovat ihan selvästi lähteneet ja jäljellä olevat ovat joko lyhyttä haituvaa tai sitten erittäin kuivaa ja katkennutta. Ihan yhtäkkiä en pysty enään pitämään hiuksia auki ja päänahka kutisee ja on punertava osittain. Voikohan tämä johtua uusista pillereistä? Outoa, sillä en Yasminin aikana kärsinyt mistään tällaisesta vaivasta ja söin niitä kuitenkin lähes 10 vuotta. Niistä tuli vain paljon muita haittavaikutuksia... Aion varata ajan ihotautilääkärille, sillä muiden kirjoitusten perusteella kestää melko kauan ennenkuin ongelmaan saa oikean avun ja hiukset alkavat kasvamaan taas. Olen vain todella järkyttynyt, että näin nopeasti voi käydä näin. :( Pelottaa..
2902
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

hiustenlähtö alkaa kun lopettaa ne pillerit. Ja ihan heti ei sivuv.tule, eli en syyttäisi uutta pillerimerkkiä

Äänestä
  • No jos näin on, niin kyllä on sitten kestäny.. Lopetin pillerit kuitenkin jo yli puol vuotta sit. Joillakin oli vaikuttanut myös aloittaminen, vähän kuin joillekin tulee niistä aknea ja joillakin taas paranee pillereiden käytön myötä. Noh, ehkä saan pian vastauksia ammattilaisilta :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mojave kirjoitti:

Olen nyt lukenut useiden ihmisten kirjotuksia ja yllättävän moni on sanonut ongelmaan liittyvän e-pillerit. Itse lopetin Yasmin-pillerit viime elokuussa ja lähes heti alkoi päänahka rasvoittumaan, jota ennen ei ollut, samoin näppylöitä selkään, jotka levisivät käsiin ja rintaan asti. Kävin muutama vko sitten lääkärissä, joka määräsi uuden pillerireseptin (Gestinyl, josta en löydä mitään tietoa ihmisten omista kokemuksista) ja tämän pitäisi auttaa näppylöihin sekä pään rasvoittumiseen. MUTTA sitten huomasin heti pillereiden alottamisen jälkeen että hiukseni alkoivat ohentumaan huimaa vauhtia, ja luulin ensin olevani vain vainoharhainen, kunnes vajaa vko sitten tajusin hiusrajani nousseen huomattavasti ja päänahkani näkyvän useista kohdista. Hiukset ovat ihan selvästi lähteneet ja jäljellä olevat ovat joko lyhyttä haituvaa tai sitten erittäin kuivaa ja katkennutta. Ihan yhtäkkiä en pysty enään pitämään hiuksia auki ja päänahka kutisee ja on punertava osittain. Voikohan tämä johtua uusista pillereistä? Outoa, sillä en Yasminin aikana kärsinyt mistään tällaisesta vaivasta ja söin niitä kuitenkin lähes 10 vuotta. Niistä tuli vain paljon muita haittavaikutuksia... Aion varata ajan ihotautilääkärille, sillä muiden kirjoitusten perusteella kestää melko kauan ennenkuin ongelmaan saa oikean avun ja hiukset alkavat kasvamaan taas. Olen vain todella järkyttynyt, että näin nopeasti voi käydä näin. :( Pelottaa..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu