Siwa

duunari1

Duunarin ykkösbonus kortilla rikastutat Euroopan porvareita. Punapääoma ei omista enää euromarketteja ja siwoja. Suomen lähikaupasta punapääoman omistus enää 15% . Upporikkaat sijoittajat rikastuvat duunarin euroilla.

7

921

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kauppasi?

      Valitsetko kauppasi sen mukaan, omistaako punapääoma siitä enemmistön, tai ettet "rikastuttaisi porvareita".

      Toivottavasti et näe nälkää, koska vaihtoestosi ovat aika vähissä.

      • SÄKS

        Minäkään en osta Siperian Walinnasta mitään jos suinkin voin välttää, mutta sen takia että osa konsernin voitoista ohjataan vasemmiston poliittiseen työhön - sitä en halua olla tukemassa Suomessa enkä missään muuallakaan !


      • lkjljlkjkl

    • katsos____

      Ei nykyään ole enää duunareita eikä porvareita. Duunareita ovat monet toimihenkilötkin ja porvareita ovat monet duunaritkin. Olet hiukan eri vuosikymmenellä nyt ajattelusi kanssa, et ole kyllä aatteellisesti vuodessa 2010. Onko sellaista kuin punapääoma enää olemassakaan? Totta kai jos on hyvä sjoittamaan, niin rikastuu. Niinhän siinä pitääkin rikastua, sehän on sen homman idea. Ala sinäkin sijoittamaan!

      Mitä Siwaan tulee, niin se on mielestäni erittäin kallis kauppa, mutta helppo hahmottaa ja tavarat löytyy aika hyvin, valikoimakaan ei hassumpi.

      • duunari1

        Juitsu olikin se, että lähikaupoista (Siwa ja Euromarket) ostavat rikastuttavat euroopan rikkaita. Arina taitaa olla suomalalaisin


      • sonnit
        duunari1 kirjoitti:

        Juitsu olikin se, että lähikaupoista (Siwa ja Euromarket) ostavat rikastuttavat euroopan rikkaita. Arina taitaa olla suomalalaisin

        Oululaisin :)


      • rapparireiska
        sonnit kirjoitti:

        Oululaisin :)

        Siwalla on pienet kulut, ei marmorilattiaisia hulppeitita kauppoja. Kun kaupatkin ovat pienempiä on kulutkin pienempia ja siksi tavarakin on halvempaa. Duunarina ostan aina siwoista tai valintataloista.
        Onhan ne meidän työläisten kauppoja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?

      Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam
      Maailman menoa
      238
      6121
    2. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      39
      4948
    3. KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!

      Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa
      Hybridi- ja sähköautot
      10
      4296
    4. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      12
      3041
    5. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      120
      3005
    6. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      78
      2489
    7. Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu
      Maailman menoa
      121
      2436
    8. Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella

      Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/
      Ikävä
      190
      1689
    9. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      46
      1649
    10. Bussipysäkki katos!

      Mitäpä mieltä uudesta katoksesta?
      Suomussalmi
      69
      1456
    Aihe