Iikö MAC-osoitetta voi muutta kaapelimodeemissa

D2eo

Eikö kaapelimodeemiliittymässä voi muuttaa modeemin MAC-osoitetta ilman ilmoitusta palveluntarjoajalle? ADSL:ssä MAC:in voi vaihtaa ja niitä voi olla useitakin. Mutta eikö kaapelimodeemissa MAC ole laite ja liittymäköhtainen, eli näyt verkkoon aina samalla IP-numerolla?

3

537

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • McAdress

      Kaapelimodeemiliitymässä modeemi/käyttäjä tunnistetaan MAC-osoitteella, koska käyttäjien modeemit on samassa kaapelissa kiinni.
      ADSL-liittymässä käyttäjät tunnistetaan puhelinkaapelin pareilla, eikä MAC-osoitteesta, joten sitä voi muuttaa.

      • D2eo

        Elikkä jos haluan näkyä verkossa useammalla IP:llä, puhelinkuparikaapeliliittymä eli ADSL/VDSL on ainoa vaihtoehto?


      • maxip
        D2eo kirjoitti:

        Elikkä jos haluan näkyä verkossa useammalla IP:llä, puhelinkuparikaapeliliittymä eli ADSL/VDSL on ainoa vaihtoehto?

        Jos kaapelimodeemi on siltaava ja niin jokainen tietokoneeni saa oman ip-osoitteen operaattorin dhcp-palvelimelta ja näkyy sillä verkossa. Jos sinulla on reitittivä kaapelimodeemi joka tekee NAT-muunnoksen, niin tietokoneesi näkyy kaapelimodeemin NAT-osoitteella. Homma siis toimii samalla tavalla kuin xDSL-maaiilmassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      198
      6908
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      2036
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1688
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1390
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1238
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      50
      1098
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      100
      1074
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      7
      996
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      251
      954
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      929
    Aihe