Iikö MAC-osoitetta voi muutta kaapelimodeemissa

D2eo

Eikö kaapelimodeemiliittymässä voi muuttaa modeemin MAC-osoitetta ilman ilmoitusta palveluntarjoajalle? ADSL:ssä MAC:in voi vaihtaa ja niitä voi olla useitakin. Mutta eikö kaapelimodeemissa MAC ole laite ja liittymäköhtainen, eli näyt verkkoon aina samalla IP-numerolla?

3

540

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • McAdress

      Kaapelimodeemiliitymässä modeemi/käyttäjä tunnistetaan MAC-osoitteella, koska käyttäjien modeemit on samassa kaapelissa kiinni.
      ADSL-liittymässä käyttäjät tunnistetaan puhelinkaapelin pareilla, eikä MAC-osoitteesta, joten sitä voi muuttaa.

      • D2eo

        Elikkä jos haluan näkyä verkossa useammalla IP:llä, puhelinkuparikaapeliliittymä eli ADSL/VDSL on ainoa vaihtoehto?


      • maxip
        D2eo kirjoitti:

        Elikkä jos haluan näkyä verkossa useammalla IP:llä, puhelinkuparikaapeliliittymä eli ADSL/VDSL on ainoa vaihtoehto?

        Jos kaapelimodeemi on siltaava ja niin jokainen tietokoneeni saa oman ip-osoitteen operaattorin dhcp-palvelimelta ja näkyy sillä verkossa. Jos sinulla on reitittivä kaapelimodeemi joka tekee NAT-muunnoksen, niin tietokoneesi näkyy kaapelimodeemin NAT-osoitteella. Homma siis toimii samalla tavalla kuin xDSL-maaiilmassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      44
      2992
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2631
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2584
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      102
      2258
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      48
      2094
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      342
      1893
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1546
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1408
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1188
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      28
      1175
    Aihe